;

Joe Biden;kerítés;adóemelés;Donald Trump;Washington DC;COVID-19;

- Kényszerű kerítés- és adóemelés Amerikában

Újra kerítést vontak a washingtoni Capitolium köré, miközen Biden 5.5 százalékponttal, 26.5 százalékra kívánja növelni a cégek profitadóját.

Újra kerítést vontak a washingtoni Capitolium köré, mert a január 6-i ostrom nyomán őrizetbe vettekkel való szolidaritás jegyében szombatra demonstrációt szerveznek Donald Trump hívei. A korábbi tapasztalatokból kiindulva a hatóságok semmit sem bíznak a véletlenre – még akkor sem, ha előzetesen csak mintegy hétszáz résztvevőre számítanak. Minden bevethető rendőrségi alakulatot készültségbe helyeztek, támogatást kértek a Nemzeti Gárdától, a fővárosiakat pedig röplapokon kérték, hogy telefonon jelentsék, ha valakinél lőfegyvert látnak.

A rendezvény dilemma elé állítja a republikánus politikusokat, akik a 2022-es választási esélyekre való tekintettel nem akarnak kiállni az erőszakos cselekedetek védelmében, de Trumppal és híveivel sem szeretnének ujjat húzni. A bukott elnök is csak óvatosan támogatja a szombati rendezvényt. Az interneten „olyan igazságtalannak” nevezte az őrizetben lévő mintegy 75 személlyel szembeni bánásmódot, de láthatóan tisztában van a szombati kettős kockázattal. Lehet, hogy a gyűlés túl kicsire és csöndesre sikeredik, aminél már csak az lenne számára hátrányosabb, ha ismét erőszakba torkollana és netán lövések is dördülnének.

Joe Biden elnök, akinek a népszerűsége hetek óta negatív tartományban van, a jobboldal tervei helyett inkább saját gazdasági programjára koncentrál. A Fehér Házban mondott beszédében kifejtette, hogy az elmúlt 40 évben a gazdagok élvezték a növekedés gyümölcseit, és régen itt lenne az ideje vállalniuk a rájuk eső terheket is. 3500 milliárd dolláros infrastrukturális és szociális csomagjának finanszírozása érdekében 5.5 százalékponttal, 26.5 százalékra kívánja növelni a cégek profitadóját és 2.6 százalékponttal, 39.6 százalékra a legtehetősebbek személyi jövedelemadóját. További 3 százalékos adót vetne ki az évi 5 millió dollár fölötti keresetekre és 25 százalékkal adóztatná a tőkejövedelmeket. Az intézkedések nem érintenék az évi 400 ezer dollár (120 millió forint) alatti jövedelemhez jutó családokat - vagyis a háztartások 98 százalékát.

A politikai szezon kezdetén azonban egyre nagyobb aggodalmat okoz a koronavírus-járvány újabb hulláma. Az Egyesült Államokban naponta több mint 154 ezer új megbetegedést és mintegy 3500 halálesetet jelentenek. A legsúlyosabb a helyzet Idahóban, ahol a kórházak a betegeteket már a túlélési esély sorrendjében látják el és a rosszabb kilátással rendelkezőknek csak a fájdalmait próbálják csillapítani. A legtöbb kórházban így is hordágyakon vagy autóikban várakoznak a betegek, hogy felszabaduljon egy-egy ágy, s már a gyermekosztályok lélegeztetőgépeit is átcsoportosították a felnőttek ellátására. 

Újra választási üzemmódban Bulgária. Az elnök feloszlatta a parlamentet, november 14-én ismét szavazhatnak a bolgárok, de nem csak parlamentre, hanem az új államfőre is.