korrupció;BMI;Ig Nobel-díj;

- BMI

Ki ne szeretne 10 billió dollárt? Talán kicsit lehűti kapzsiságunkat, ha észrevesszük, hogy tíz darab 10 billió zimbabwei dolláros bankjegyet az e-Bayen nem egészen 2800 forintért árulnak, plusz a postaköltség, ami ennek a háromszorosa. A tíz billió mégis jól hangzik, ennyi jár az első látásra értelmetlen tudományos kutatásoknak kiírt IG Nobel díjakkal. Ezek közül idén a legnagyobb figyelem a helikopterre lógatva fejjel lefelé szállított orrszarvúak vérkeringésével foglalkozó dolgozatot övezte, méltatlanul háttérbe szorítva az ukrán Pavlo Blavatsky tudományos munkásságát, amelyet a közgazdasági kategóriában ismertek el.

A Montpellier-i Üzleti Főiskola tanára háromszáz, a posztszovjet országokban, köztük Ukrajnában 2017-ben hivatalban volt miniszter fotóit elemezte egy olyan számítógépes programmal, amely a képmás alapján megbecsüli a testtömeg-indexet (BMI). A politikusok túlsúlya és a korrupció a posztszovjet országokban című tanulmány szerint a miniszterek jó részére ráférne egy kis testmozgás, Ukrajnában 42 százalékuk volt „erősen túlsúlyos”. Blavatsky  összefüggést vélt felfedezni a miniszterek szélesre nőtt fizimiskája és az országaikban uralkodó korrupció szintje között. Olyannyira, hogy szerinte a fotókból messzemenő következtetéseket lehet levonni az utóbbira vonatkozóan.

Az IG Nobel amúgy szójáték. Az „ignoble” franciául gusztustalant jelent, és bár például az idei egyik díjat a járdaszélre ragadt rágógumikban tanyázó baktériumok kutatásáért ítélték oda, az elismerést igazi Nobel-díjasok szokták átadni, akik mindig hangsúlyozzák, hogy sosem lehet tudni, mi mire lesz jó. Az egészet a Valószerűtlen Kutatások Évkönyve nevű viccesen tudományos kiadványnál találták ki, s a díjak felsorolásához most is hozzáfűzték: bár az IG Nobel először nevetésre ingerel, ám utána elgondolkodtat. Hm.