;

szentmise;Hősök tere;Ferenc pápa;Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus;

- A pápa szerint Szent István és Szent Erzsébet példája mutatja a Jézussal való találkozás erejét

A katolikus egyházfő a Hősök terén arra figyelmeztetett: Isten útja távol áll minden kényszertől, magamutogatástól és diadalittasságtól.

Engedni kell, hogy a találkozás Jézussal az eucharisztiában átalakítson bennünket, ahogyan átalakította a nagy és bátor szenteket, akiket tiszteltek, mint Szent István és Szent Erzsébet is – utalt Ferenc pápa példaképként a két magyar szentre a Hősök terén vasárnap elmondott beszédében. Az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus (NEK) zárásaként bemutatott miséje keretében felhívta a figyelmet:

„Csakúgy mint ők, mi se elégedjünk meg kevéssel: ne érjük be egy olyan hittel, amely csak a szertartásokból és az ismétlésekből él. A NEK egy út végét jelenti, de legyen még inkább egy kiindulópont.”

Homíliájában Ferenc pápa kiemelte, azt, hogy mit és kit jelent Isten, nem a katekizmus alapján kell megadnunk a választ, hanem a személyes életünkkel. Mint hangsúlyozta, az eucharisztia kézzelfoghatóan megmutatja, hogy „Isten a megtört kenyér, a keresztre szegezett és másokért odaajándékozott szeretet".

Ferenc pápa Isten logikájának az alázatos szeretetet nevezte, és hozzáfűzte:

„Isten útja távol áll minden kényszertől, magamutogatástól és diadalittasságtól, mindig a másik javát keresi, egészen önmaga feláldozásáig. A másik oldalon viszont ott van az emberi gondolkodás, a világ logikája, amely ragaszkodik a megbecsüléshez és az előjogokhoz, a kedvező megítélést és a sikert keresi.”

Az egyházfő azt is mondta, nem abban áll a különbség, hogy ki a vallásos és ki nem. A lényegi különbség „a valódi Isten és az énünk istene között van”.

A mise kezdetén Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek az egész világból ide érkezett püspökök, papok, diakónusok, szerzetesek és szerzetesnők, valamennyi hívő nevében megköszönte Szentatyának, hogy eljött a NEK zárómiséjére. Külön köszöntötte I. Bartolomaiosz konstantinápolyi pátriárkát.

A magyar katolikusok vezetője megemlítette: az a tény, hogy a misén jelen voltak a nem keresztények, a zsidó vallás képviselői, a más világnézetűek is, az egyház hivatását erősíti, hogy Krisztus hírvivője legyen a világban.   

„Krisztus mibennünk él, és szól a betegekhez, a szegényekhez, az üldözöttekhez, a nyelvük használata miatt kirekesztettekhez. Az Európa szívében lévő Budapest a hidak városa: Hivatásunk, hogy híd legyünk kelet és nyugat között, a vallások és a nemzetek között”– emelte ki Erdő Péter.

A bíboros Ferenc pápát köszöntve erős szimbólumnak nevezte a szentmisét, amely kifejezi "egységünket Krisztus körül Szent Péter utóda vezetésével".