évforduló;megemlékezések;2001. szeptember 11.;

- 9/11: Megkezdődtek a 20. évfordulós megemlékezések New Yorkban

Az eseményt pontosan húsz évvel az Egyesült Államok területén valaha elkövetett leghalálosabb terrortámadás kezdeti időpontja után nyitották meg.

Harangzúgással és egyperces csenddel kezdődtek meg a New York-i Ground Zero emlékhelyen a 2001. szeptember 11-i terrortámadások 20. évfordulós megemlékezései.

Az eseményt pontosan húsz évvel az Egyesült Államok területén valaha elkövetett leghalálosabb terrortámadás kezdeti időpontja után nyitották meg. Joe Biden amerikai elnök, Barack Obama és Bill Clinton volt elnökök, Rudy Giuliani, New York akkori polgármestere, a kongresszus tagjai és más tisztségviselők csatlakoztak az áldozatok hozzátartozóinak tömegéhez a New York-i szeptember 11-i emléktéren. Az emlékmű ott áll, ahol a terroristák által eltérített repülőgépek nem sokkal egymás után becsapódtak a World Trade Center ikertornyaiba, megsemmisítve azokat.      

Biden New Yorkba, Virginiába és Pennsylvaniába is elutazott, hogy a húsz évvel ezelőtti terrortámadás mindhárom helyszínén részt vegyen a megemlékezésen, de beszédet egyik helyen sem mondott. Pénteken, egy a Fehér Ház által közzétett, előre rögzített videoüzenetben az elnök nemzeti egységre szólította fel az amerikaiakat.

"Számomra ez szeptember 11. központi üzenete. (...) Az egység a legnagyobb erősségünk. Az egység nem azt jelenti, hogy ugyanazt kell hinnünk, de tisztelnünk kell egymást és ezt a nemzetet" - fogalmazott Biden. "Ez a feladat áll előttünk, hogy ne csak az erőnk példájával, hanem a példánk erejével mutassunk utat. És tudom, hogy meg tudjuk tenni" - tette hozzá.

A Virginia államban található Pentagonban szombaton az ottani támadások 184 halálos áldozatára emlékeztek. Napkeltekor felvonták az amerikai nemzeti lobogót a védelmi minisztérium épületének nyugati oldalán, ahol az American Airlines 77-es járata becsapódott az épületbe.

Lloyd Austin védelmi miniszter a megemlékezésen - amelyen részt vett Mark Milley tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke is - azt mondta: "nemcsak arra emlékezünk, hogy kik voltak az elesett társaink, hanem a közös küldetésükre is. Emlékezünk közös elkötelezettségükre azzal kapcsolatban, hogy megvédik köztársaságunkat, és hogy egyenesen szembe néznek az új veszélyekkel".

A tárcavezető felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Államoknak "gondoskodnia kell arról, hogy minden amerikai honfitársunk tudja és megértse, mi történt szeptember 11-én. Felelősségünk emlékezni. Kötelességünk megvédeni a demokráciát" - tette hozzá Austin.

A Pennsylvania állambeli Shanksville mellett található nemzeti emlékhelyen, a United Airlines 93-as járatán elhunyt 40 ember tiszteletére családtagok és meghívott vendégek tartottak megemlékezést szombaton, ahol az "emlékezet harangjainak" megszólalásakor felolvasták az utasok és a repülőgép személyzetének neveit.

A megemlékezésen részt vett George W. Bush is, aki a terrortámadások idején volt az Egyesült Államok elnöke. Bush beszédében szintén az egységre helyezte a hangsúlyt. "A szeptember 11-i támadásokat követő hetekben és hónapokban büszke voltam arra, hogy egy elképesztő, ellenálló, egységes népet vezethetek. Ami Amerika egységét illeti, azok a napok távolinak tűnnek" - fogalmazott a volt elnök.

"Magyarázatok és megoldások nélkül jöttem. Csak azt tudom elmondani, amit láttam. A megpróbáltatás és gyász napján azt láttam, hogy emberek milliói ösztönösen megragadják a szomszédjuk kezét, és összefognak egymással. Ezt az Amerikát ismerem" - tette hozzá.

Kamala Harris alelnök a 93-as járat lezuhanásánál felállított emlékműnél arról beszélt: az áldozatok egyszerre megtestesítik a hősiességet, az egységet és a bátorságot. Az alelnök szerint az amerikaiaknak emlékezniük kell szeptember 11-re, de egyszerre a jövőbe is kell tekinteniük. "A jövőbe is kell tekintenünk. Mert azt hiszem, hogy ők negyvenen is ezért küzdöttek - a jövőnkért" - fogalmazott Harris.

A hivatalos ünnepségeken kívül országszerte megemlékezéseket tartanak a tragikus események huszadik évfordulóján. A legtöbb helyen kulturális rendezvényekkel és dokumentumfilmek vetítésével tisztelegnek a 2001. szeptember 11-i terrortámadások emléke előtt.

Az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet 19 terroristája 2001. szeptember 11-én eltérített négy kereskedelmi repülőgépet az Egyesült Államok területén. Kettőt közülük a New York-i Világkereskedelmi Központ (WTC) ikertornyaiba vezettek, egy repülőgép a védelmi minisztérium, a Pentagon arlingtoni épületébe csapódott. A negyedik eltérített gép, amelynek vélhetően egy másik washingtoni célpontot szemeltek ki (a Kongresszus épületét vagy a Fehér Házat), az utasok ellenállása miatt lezuhant a pennsylvaniai Shanksville-nél.

A történelem legvéresebb merényletsorozatában csaknem háromezren vesztették életüket.

Stoltenberg: a terrorizmus elleni küzdelem folytatódikA NATO-főtitkár hangsúlyozta, le kell vonni az afganisztáni kivonulás tanulságait, mert bár a nemzetközi koalíció húsz éves jelenléte alatt egyetlen terrortámadást sem intéztek az ország területétől a szövetséges országok ellen, az elmúlt hetek fejleményei drámai fordulatot hoztak az afgán emberek számára. Az új afgán vezetéstől számon kell kérni kötelezettségvállalásait a terrorizmus elleni fellépésre, az emberi jogok biztosítására, és arra vonatkozóan, hogy a magukat veszélyben érzők elhagyhassák az országot - jelentette ki. "Húsz évvel ezelőtt a szövetségesek összefogtak a szolidaritás jegyében. Jelenleg, amikor még veszélyesebb világgal kell szembenézniük, Észak-Amerikának és Európának továbbra is egyesítenie kell erejét a NATO keretein belül a közös biztonság szavatolására" - fogalmazott. A terrorizmus elleni, a globális koalíció keretében végzett közös fellépésnek folytatódnia kell Irak és Szíria területén, valamint segítséget kell nyújtani minden szövetséges országnak a biztonságukat szavatoló erőfeszítéseikhez - tette hozzá a főtitkár. Douglas D. Jones, az Egyesült Államok NATO mellé rendelt illetékes ügyvivője, miután koszorút helyezett el a New York-i Világkereskedelmi Központ (WTC) ikertornyainak a helyszínen elhelyezett maradványainál, beszédében hangsúlyozta: az emlékhely az elhunytakra való emlékezés mellett a katonai szövetség erejét és ellenállóképességét szimbolizálja. A húsz évvel ezelőtti terrortámadást követően az európai szövetségesek Amerika mellé álltak, ahogy Amerika is segítője volt Európának az elmúlt száz év során. A terrortámadást követően a világ azonban a korábbinál bonyolultabbá vált, s ebben a helyzetben az összefogásnak még fontosabb szerepe lett - hangsúlyozta. A globális koalíció afganisztáni jelenlétével kapcsolatban Douglas D. Jones azt mondta, a szövetségesek célja az volt, hogy az ország ne lehessen többé a terroristák biztos menedéke. Az Egyesült Államok a NATO-val közösen folytatja a terrorizmus elleni küzdelmet, ahogy nem hagy fel azon törekvésével sem, hogy Afganisztán kiegyensúlyozott országgá váljon - tette hozzá.
Von der Leyen: az Európai Unió kiáll az Egyesült Államok mellett a gyűlölet elleni küzdelmébenAz Európai Unió intézményeinek vezetői a 2001. szeptember 11-én elkövetett terrortámadások 20. évfordulója alkalmából az unió támogatásáról biztosították szombaton az Egyesült Államokat a terrorizmus elleni küzdelmében, valamint a szabadságért vívott harcában. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Twitteren közzétett üzenetében a terrortámadásban elhunytakra emlékezett és tiszteletét fejezte ki mindazoknak, akik életüket kockáztatták mások megmentéséért. "Még a legsötétebb, a megpróbáltatásokkal teli legnehezebb időkben is képes megmutatkozni az emberi természet legjobb oldala" - fogalmazott. Hozzátette: az Európai Unió kiáll az Egyesült Államok mellett a gyűlölet elleni küzdelmében, valamint a szabadság védelmében vívott harcában. Charles Michel, az uniós tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke azt hangoztatta, hogy az Európai Unió az Egyesült Államok és Joe Biden amerikai elnök mellett ál a terrorizmus és a szélsőségesség minden formája elleni küzdelmében. David Sassoli, az Európai Parlament elnöke üzenetében azt hangsúlyozta, hogy 2001. szeptember 11. megváltoztatta a világ történetét, a nap nyitott seb marad az emberiség szívén. Húsz évvel később a terrorizmus elleni küzdelemnek nincs vége, mindig ébernek kell maradni - figyelmeztetett az EP elnöke. 

Johnson: a terroristák a nyitott társadalomba vetett hitet akarták lerombolni

A brit miniszterelnök a 2001. szeptember 11-ei terrortámadások 20. évfordulóján közzétett nyilatkozatában hangsúlyozta: a terroristák megvetik "az általunk féltve óvott" nyitott társadalmakat.

Hangsúlyozta: éppen az Egyesült Államok nyitottsága, toleranciája miatt a 2977 emberéletet kioltó, húsz évvel ezelőtti támadás halálos áldozatainak listáján szinte minden nemzetiség és vallás tagja szerepelt.

"Az elmúlt húsz évre visszatekintve azonban most már kimondhatjuk, hogy a terroristáknak nem sikerült megingatniuk a szabadságba és a demokráciába vetett hitünket, nem sikerült éket verniük nemzeteink közé, és nem sikerült elérniük, hogy feladjuk az általunk vallott értékeket, sem azt, hogy félelemben éljünk" - mondta a brit miniszterelnök.

"A legutóbbi időszak afganisztáni fejleményei csak megerősítik elkötelezettségünket, hogy szilárdan őrizzük a szabadságba és a demokráciába vetett hitünket, amely mindig felülkerekedik minden ellenségen" - tette hozzá szombati megemlékezésében Boris Johnson.

II. Erzsébet királynő Joe Biden amerikai elnöknek küldött személyes üzenetében hangsúlyozta: gondolataiban, imáiban ma is az áldozatokra, a túlélőkre és családtagjaikra, valamint a terrortámadások helyszíneire kivonult sürgősségi szolgálatok tagjaira emlékezik.

A 95 esztendős brit uralkodó felidézi, hogy tíz évvel ezelőtt felkereste a 2001-ben lerombolt New York-i World Trade Center ikertornyainak helyét, és ez a látogatás a számtalan nemzetiségű, hitű, hátterű áldozatok emléke előtti tisztelgés közepette is az újjáépítés érdekében összefogó közösségek eltökéltségére emlékezteti őt.

A londoni Olimpiai parkban szombat este emlékművet avatnak az évforduló alkalmából. Az alkotáshoz az amerikai kormány egy megégett, sérült acélszerkezet-darabot adományozott, amelyet a New York-i ikertornyok romjai alól emeltek ki.

Az új korlátozások a nagyobb rendezvényekre is vonatkoznak, amelyeken a következő két hétben húsznál többen nem tartózkodhatnak.