Egy év égett le a görögországi Leszbosz szigetén, a Mória melletti menekülttábor. Akkor 12 000 ember hajléka vált a lángok martalékává. Mára többségüket átszállították a görög szárazföldre, de továbbra is mintegy 3000-en élnek a szintén Leszboszon lévő, Kara Tepe nevű menekülttáborba, amely a sziget székhelyétől, Mytillinitől mintegy 2,5 kilométerre található.
Az itt élők több mint 70 százaléka Afganisztánból, tíz százalékuk Szomáliából, hat százalékuk Kongóból és öt százalékuk Szíriából érkezett, derül ki a Der Standard beszámolójából. A tenger melletti Kara Tepe táborban 3123 ember él, egy éve négyszer ennyien kerestek menedéket az itteni táborban, a móriai felgyújtását követően. Az akkori gyújtogatás során csodálatos módon senki sem halt meg vagy sérült meg. Mória igazi nyomornegyedhez volt hasonlítható, ahol az emberek raklapokból és műanyag lapokból épített kunyhókban éltek az olajfaligetek mellett, és sárgödrökben sütötték a kenyeret. S bár embertelen körülmények között tengődtek, mégis 12 000 ember egyik napról a másikra vált hajléktalanná, így Kara Tepe lett a legfontosabb befogadóközpont.
A tábort azzal a céllal létesítették, hogy ideiglenes menedéket biztosítson a menekültek számára addig, amíg le nem zárul regisztrációjuk folyamata. Emberhez méltóbb körülmények uralkodnak, mint Móriában, bár ez nem volt mindig így. Az első hónapokban Kara Tepében túl kevés volt a higiéniai létesítmény, télen a víz beszivárgott a sátrakba. Ma még mindig körülbelül egyharmaduk él sátrakban, de sokan konténerekbe költözhettek. Sok rendőrautót látni a környéken, ez állítólag biztonságot ad a menekülteknek. Kara Tepe most jóval üresebb, mint hónapokkal korábban. Komoly átalakítás zajlik, csöveket fektetnek le, bevezetik a víz- és szennyvízhálózatot, amelyet Mytilini városáéhoz csatlakoztatják. Az itteni állapotok persze azért messze vannak még az ideálistól, bűz terjeng a környéken.
Kara Tepe feladata a kiszolgáltatott családok elhelyezése. 2016 decemberében végzett felmérés szerint a menedékkérők átlagosan négy hónapot töltöttek a táborban. Az itt működő szolgáltatásokat nagyrészt több civil szervezet működteti, köztük: IRC, Médecins du Monde, METAdrasi, SOS Villages, Caritas, Movement on the Ground és Because we Carry. Az Orvosok Határok Nélkül klinikát működtet Mytiliniben, amely a Kara Tepe táborból érkező betegeket látja el.
Ami a móriai gyújtogatókat illeti, júniusban egy bíróság négy afgán fiatalt ítélt tíz év börtönbüntetésre az ügyben. Az elítéltek azt állították, hogy a koronavírus miatt elrendelt intézkedések miatt tiltakoztak így. Néhányukat ugyanis korábban karanténba küldték, és úgy érezték, hogy megfosztották őket a szabadságuktól.
Kiriakosz Micotakisz konzervatív görög miniszterelnök vezette kormány Mória elpusztítását a migrációs politika újrakezdésére akarta felhasználni, s arra, hogy új befogadóközpontokat építsenek. Leszboszon azonban az új központ építése még egy évvel később sem kezdődött el, a tervek szerint 2022-re készül el. A tűzvész után azonban a menekültek ellátását fokozatosan a szárazföldre helyezték át. A szigetek lakossága már évek óta zúgolódott a bevándorlók jelenléte miatt.
Az itt lévők mintegy felét, 1450 embert egyébként már hónapokkal ezelőtt vissza kellett volna küldeni Törökországba, mert elutasították a menedékkérelmüket. Ankarában azonban az EU-val kötött megállapodás ellenére hallani sem akarnak a visszafogadásukról. A többiek még mindig várnak a döntésekre, miközben sokak kérelmét már kétszer is elutasították.