Mianmar;fegyveres felkelés;

- Hadat üzent a mianmari ellenállás

A helyi beszámolók szerint tömegek özönlöttek a boltokba, hogy élelmiszert halmozzanak fel az esetleges harcok előtt.

A mianmari katonai junta elleni általános népfelkelésre szólított fel Duva Lasi La, akire a demokráciapárti árnyékkormány (NUG) és annak támogatói ügyvezető államfőként tekintenek. Facebookon közvetített beszédét követően a helyi beszámolók szerint tömegek özönlöttek a boltokba, hogy élelmiszert halmozzanak fel az esetleges harcok előtt. Az emberek egyes nagyvárosokban kisebb flashmobokon, vidéken nagyobb felvonulásokkal fejezték ki támogatásukat a népfelkelés iránt. A mianmari diaszpóra azonban vegyes érzelmekkel fogadta a NUG keddi felhívását.

“Eléggé felzaklatott a hír, amikor meghallottam. Nem voltam biztos abban, hogy a polgári kormány erői teljesen felkészültek-e a hadsereg várható válaszcsapásaira, például a bombázásokra” - mesélte lapunknak Mí Mí Kan egy fiatal, az Egyesült Államokban tanuló mianmari költő. A demokráciapárti aktivista attól fél, hogy nehéz időszak vár a hétköznapi emberekre, különös a rászorulókra. “Sokan pánikvásárolnak most, az én családom ezt nem teheti meg, mert korlátozottak az anyagi lehetőségeink. Rengeteg mianmarinak azonban még rosszabb a jövedelmi helyzete, például a gyári munkásoknak. Sok barátom csatlakozott ellenállási csoportokhoz, az ő biztonságukért is aggódom” - fogalmazott a költő, akit azért reménnyel is eltöltenek a fejlemények. “Érzem, hogy az ellenállás energiája újra feltöltődik. Az emberek elkötelezettek, készek támogatni a felkelést, ahogyan csak tudják. Erő és elszántság járja át a levegőt, amit érezni is lehet” - mondta Mí Mí Kan.

Mianmarban a széleskörű társadalmi támogatottsággal rendelkező ellenállás több mint hét hónapja folytat kétségbeesett küzdelmet a demokrácia visszaállításáért, a hatalmat februárban magához ragadó hadsereggel, a Tatmadavval szemben. Az emberek eleinte békés tüntetésekkel, sztrájkokkal adtak hangot követeléseiknek, ám a biztonsági erők vérbe fojtották a megmozdulásokat. A feloszlatott parlament elrejtőzött, illetve külföldre menekült képviselői által megalakított NUG, vagyis az úgynevezett Nemzeti Egységkormány már áprilisban elkezdte szervezni a fegyveres ellenállást. Saját haderőt alapítottak, melyhez jelentések szerint önkéntesek tízezrei csatlakoztak és együttműködést kezdeményeztek a határvidéken évtizedek óta aktív, etnikai alapon létrejött milíciákkal. Duva Lasi La hadüzenettel felérő keddi bejelentése arra utal, hogy új, az eddigieknél is véresebb szakaszba léphet a mianmari válság. A határvidékekről fokozott harcokról érkeztek jelentések.

A katonai junta azt állítja, hogy a népfelkelés kudarcra van ítélve. A hadsereg szóvivője szerint a NUG az ország destabilizációjára, a koronavírus elleni oltóprogram megzavarására törekszik, hogy nagyobb nemzetközi figyelmet kapjon az ENSZ Közgyűlés ülésszaka előtt. A New Yorkban jövő kedden kezdődő tanácskozás különösen fontosnak ígérkezik Mianmar szempontjából, a tagállamok például megvitatják, hogy van-e joga a Tatmadavnak visszahívni a februárban megbuktatott kormányhoz hű ENSZ-nagykövetet. A közgyűlésen lényegében eldőlhet, hogy a nemzetközi közösség kit ismer el a dél-ázsiai ország legitim vezetőjeként: a katonai juntát, a demokráciapárti árnyékkormányt vagy esetleg egyiket sem. 

Magyarországon sok időst érint, hogy a hagyományos oltóanyagból kaptak két adagot, ezért harmadikként az új fejlesztésűre van szükség.