;

befolyással üzérkedés;fegyház;uniós források;vagyonelkobzás;

- Államtitkárnak adta ki magát az egykori kamuvideós csaló, társai pedig TEK-eseknek öltöztek

Másodfokon súlyosabb büntetést: évtizedes fegyházat, másfélszáz milliós vagyonelkobzást ért a bűnszervezetben elkövetett befolyással üzérkedés.

Hol minisztériumi dolgozónak, hol államtitkárnak adta ki magát az a férfi, aki – társai segítségével – európai uniós támogatások elnyerését ígérve, csaknem 160 millió forintot csalt ki hazai vállalkozóktól. A büntetőügyben másodfokon eljáró a Pécsi Ítélőtábla kedden kimondta: a bűncselekményeket bűnszervezetben követték el, és súlyosbította a vádlottak büntetését – derült ki a bírósági portálon olvasható közleményből. 

A jogerősen megállapított tényállás szerint az elsőrendű vádlott elhatározta, hogy hozzátartozói és ismerősei segítségével vállalkozókat keres meg, és azt ígéri nekik, hogy befolyásos kapcsolatai útján komoly összegű – általában vissza nem térítendő – hitelhez juttatja őket, cserébe azonban pénzt kér, hogy a pályázatok odaítélésében, illetve elbírálásában közreműködő hivatalos személyeknek pénzt adva, őket megvesztegesse és a pályázatot biztosan megnyerjék.  

A pénzszerzésnek ezt a módját kiötlő vádlott úgy ment el ezekre a megbeszélésekre, mintha ő személyi védelemre jogosult állami vezető lenne, társai pedig a Terrorelhárítási Központ (TEK) gyakorlóruházatához hasonló ruhát viseltek, illetve a TEK fegyverzetéhez hasonló, lőfegyvernek kinéző, de ténylegesen airsoft fegyvereket tartottak maguknál.

Az első fokon eljárt Kaposvári Törvényszék 2020 februárjában az elsőrendű vádlottat 6 rendbeli befolyással üzérkedés bűntette miatt 8 év börtönre és 8 év közügyektől eltiltásra ítélte, valamint vele szemben több mint 156,3 millió forint vagyonelkobzást rendelt el. Társaira ugyanezen bűncselekmény vádjával 2 évtől 5 és fél évig terjedő börtönbüntetést szabtak ki, a pénzt adó vállalkozókat pedig hivatali vesztegetés bűntette miatt pénzbüntetésre ítélték.

Amint arról a Népszava beszámolt, a bűcselekmény miatt a 2013-as bajai időközi választás szavazatvásárlós kamuvideója főszereplőjeként ismertté vált Kőrös Gusztávot és társait vonták felelősségre, csakhogy akkor a bíróság nem látta bizonyítottnak a bűnszervezeti elkövetést. Az ítélet ellen mind az ügyész, mind a vádlottak és védőik fellebbezést jelentettek be.

A másodfokon eljárt Pécsi Ítélőtábla most a bűnszervezeti minősítés miatt Kőrös Gusztáv büntetését 10 év fegyházra és 10 év közügyektől eltiltásra súlyosbította, vele szemben most pontosan 148 327 600 forint vagyonelkobzást rendelt el. Társainak is börtön helyett fegyházba kell vonulniuk 3 évtől 7 évig terjedő időszakra, egyiküket ugyanakkor az ellene bűnsegédként elkövetett befolyással üzérkedés bűntette miatt emelt vád alól felmentették. A hivatali vesztegetés bűntette miatt pénzbüntetésre ítélt vádlottak vonatkozásában az elsőfokú bíróság ítéletét a másodfokú bíróság helybenhagyta.

Az ítélet jogerős, kivéve a társak közül két vádlottat, mert esetükben a másodfellebbezések bejelentésére mind az ügyész mind a vádlottak és védőik 3 nap gondolkodási időt tartottak fenn.  

Azt hitte, tuti búvóhely lesz a kerti budi. Tévedett.