Garancsi István;kaszinókoncesszió;

- Nem verték nagydobra: 35 évre kaptak fővárosi kaszinókoncessziót Garancsiék

Jóval a lejárat előtt, a 2024-ig szóló, már meglévő koncessziókat adták ki újra, miután erre egy törvénymódosítással lehetőséget adott magának az állam, és még tendereztetni sem kellett.

A legértékesebb hazai kaszinókat, a Las Vegas családot üzemeltető cég 2056-ig kapott koncessziós jogot. Ebben 60 százalékban főtulajdonos Garancsi István, Szalay-Bobrovniczky Kristóf (a kormányszóvivő, Szentkirályi Alexandra férje) pedig 40 százalékos hányadot tudhat magáénak

- írja a Telex. A portál szerint az LVC Diamond Játékkaszinó Üzemeltető Kft. által működtetett öt kaszinó évi 10 milliárdos nyereséget termel.   

Korábban már kiemelt nemzetgazdasági érdekké nyilváníthatóvá vált a kaszinóüzemeltetés, de arra is lehetőség nyílt, hogy a szerencsejáték-szervezés állami felügyeletéért felelős miniszter vagy központi szerv újra kioszthassa a koncessziót, ha a korábban megkötött koncessziós szerződés eredeti időtartamának fele már lejárt. "Szerencsére" az LVC Diamond 2015-ben elnyert koncessziói 2024 végén jártak volna le, így beleesett abba a kategóriába, ahol már újraköthető a szerződés. 

A cikkből kiderül az is, hogy a teljes ágazat lényegében már kormányközelben van: 

  • a most koncessziót szerző kör Budapesten öt kaszinót visz,

  • Szima Gábor főtulajdonában van a debreceni és a nyíregyházi kaszinó;

  • Rákosfalvy Zoltáné a győri, a pécsi és a miskolci ház;

  • Sopronban pedig egy osztrák–magyar vegyes tulajdonú kaszinó működik, 51 százalékban a Casino Austria, 49 százalékban Garancsi István tulajdonában.

A döntés lényegében teljes titokban született, a Telex figyelmét is csak egy olvasói levél hívta fel, hogy a Szerencsejáték Felügyelet honlapján már olvasható az ezzel kapcsolatos hirdetmény. Utóbbira magyarázatot adhat a törvény azon passzusa, mely szerint „a megbízható szerencsejáték-szervezővel nyilvános pályázat kiírása nélkül is megköthető a szerződés”, az ilyen szereplők ajánlattételi eljárás keretében jelentkezhetnek ismételten a koncesszióért.

Nemzetbiztonsági érdekeket sért ama ügylet részleteinek közzététele, amelyben Orbánék Mészáros Lőrinc érdekeltségeitől tízmilliárdjainkból megvették a további százmilliárdjainkat felemésztő szénerőművet - döntött (az Alkotmányvédelmi Hivatal mellett, de az első fokkal szemben) a másodfokú bíróság. Az MSZP társelnöke a Kúriához fordul.