II. Erzsébet;

- A királynő és a válogatott hercegek

Minden találgatás ellenére, II. Erzsébet várhatóan nem fog lemondani Károly javára a trónról, és ő sem fogja azt Vilmosnak átadni.

Pénteken első ízben szivárogtak ki hivatalos dokumentumok - felháborodást keltve a Buckingham-palotában - arról, hogy mi történik majd az Erzsébet halálát követő órákban és napokban. Elsőként a közlemény nyilvánosságra hozatalát követő tíz percen belül minden kormányzati épületen félárbócra kell engedni a zászlókat, majd Károly herceg még ugyanezen a napon üzenetet intéz a nemzethez, míg a miniszterelnök lesz az első kormányzati tisztviselő, aki kommünikét ad ki. Az uralkodó temetésére tíz nappal később kerül sor, de az új király már addigra bejárja az Egyesült Királyság valamennyi tartományát. Erzsébetet a parlament épületében ravatalozzák fel három napra, mely idő alatt több százezer ember érkezhet Londonba, hogy kegyeletét rója le előtte.

A terv olyan részletekre is kiterjed, mint hogy a temetés napja országos gyásznap lesz, ám a munkaadóknak nem lesz kötelező szabadnapot biztosítani dolgozóiknak. Az állami hivatalos temetés színhelye a természetesen a westminsteri apátság lesz, míg a végső búcsúztatásra a windsori kastély részét képező Szent György kápolnában kerül sor. II. Erzsébet végső nyughelye a VI. György emlékkápolna lesz.

Azonban az elmúlt napokban a kiszivárogtatástól függetlenül ismét több spekuláció kapott lábra a szigetországban és a nagyvilágban arról, hogy ha a 95. életévében lévő uralkodó távozik az élők sorából, nem Károly, hanem a hivatalos trónutódlási sorrendet felrúgva, egy szint kihagyásával Vilmos követi őt az Egyesült Királyság és a Nemzetközösség országainak államfői tisztségében.

A brit történelem leghosszabban várakozó walesi hercegével kapcsolatos érzelmeket jelzi, hogy néhány hete a Republic elnevezésű köztársaságpárti kampánycsoport vezérigazgatója figyelmeztette Károlyt, hogy trónra lépésekor több vizsgálódásnak és kritikának lesz kitéve, mint a királynő. Graham Smith úgy gondolja, hogy kettőjük eltérő imázsa és múltja miatt az emberek többet fognak kekeckedni vele. Szerinte Erzsébet már olyan régen regnál, annyira rányomta bélyegét a pozícióra, hogy az emberek vele azonosítják a monarchiát, ezért nem is mennek bele róla folytatott vitákba. Logikája alapján Károly nem fog tudni ugyanúgy egy hullámhosszon pendülni a brit lakossággal, mint a királynő, aki nem szólal meg politikai ügyekben. Károly viszont számos vitatott kérdésben nyilvánított sarkos véleményt, többek között a levegőszennyezés, a globális felmelegedés, a városrendezés dolgában.

A trónörökös magánélete is nyitott könyv a brit emberek számára, mind Károly, mind már huszonnégy éve halott első felesége, Diana kitárulkozásai olyan mélységeket értek el, melyek szinte minden méltóságától megfosztották Károlyt. A walesi herceg, aki hároméves kora, 1952 eleje óta tudja, hogy ő a trón örököse, nehéz helyzetben van, mert ahhoz, hogy révbe jusson, édesanyjának el kell mennie. Erzsébet pedig trónra lépésekor hangsúlyozta, hogy ameddig testi és szellemi ereje rendben van, nem vonul vissza.

A közjog értelmében Erzsébet halála esetén automatikusan Károly herceg örökli a trónt, és csak ezt követően választhatná a lemondást Vilmos javára. A londoni University College Alkotmányjogi Tanszékének szakértői szerint a walesi hercegnek minden oka megvan arra, hogy kipróbálja a királyi cím viselését, ha már ennyi ideig várt és készült a lehetőségre. A kutatók arra is tudnának érveket találni, miért fordulhatna meg Károly fejében a feladat átpasszolása. Bár felesége, Kamilla, Cornwall hercegnéje iránt alaposan enyhült a közhangulat, sokan nem tudják megbocsátani neki Diana sokéves szenvedését és korai halálát, így nem kívánják a királyné szerepében látni.

De ahhoz, hogy Vilmos vehesse át a hatalmat, meg kell változtatni az öröklés rendjéről szóló törvényt. Negyvenedik születésnapjuk felé araszolva Vilmos és Katalin hercegnő fokozódó aktivitással veszik ki részüket az udvari kötelezettségek teljesítéséből. Különösen utóbbi vállal fel olyan ügyeket, amelyekkel az egyszerű emberek is közösséget tudnak vállalni, mint mentális, oktatási, kulturális-képzőművészeti jótékonysági tevékenységek. Kontribúciójukra különösen annak fényében van nagyobb szükség, hogy Harry és Meghan lerázták magukról az udvari béklyókat és a napfényes Kaliforniába emigráltak, András yorki herceg pedig minden felelősség és nyilvános szereplés alól fel van mentve Jeffrey Epstein romlott amerikai üzletemberhez fűződő szoros viszonya, és egy szexuális abúzus miatti vád következtében. 

Hétfőn a leghidegebb órákban általában 5-13 fok várható. Napközben 20-25 fokig melegszik a levegő.