terrorizmus;Új-Zéland;Iszlám Állam;

- Figyelték az aucklandi késelőt

A társadalomra súlyos veszélyt jelentő egyénként azonosították és próbálták kitoloncolni az új-zélandi hatóságok azt a 32 éves Srí Lanka-i férfit, aki múlt pénteken hét embert sebesített meg késsel Auckland egyik bevásárlóközpontjában.

Az Iszlám Állam terrorszervezettel szimpatizáló szélsőséges a joghézagok és az igazságszolgáltatás jóhiszeműsége következtében maradhatott a szigetországban. A tamil népcsoporthoz tartozó, muszlim vallású fiatal 2011-ben diákvízummal érkezett Új-Zélandra, ahol 2013-ban menekültstátuszt kapott. Édesanyja szerint 2016-ban radikalizálták iraki és szír szomszédai, miután kizuhant az egyetem negyedik emeletéről és senki más nem nyújtott neki segítséget. Sajtóhírek alapján a férfi ebben az évben került az új-zélandi rendőrség látókörébe, miután Facebookon a terroristákat éltető hozzászólásokat tett közzé. A hatóságok figyelmeztették, mire bocsánatot kért és törölte magát a közösségi oldalról.

Később azonban újra aktiválta fiókját és ismét szélsőséges tartalmakat posztolt, 2017-ben pedig a repülőtéren letartóztatták, mert arra készült, hogy Szingapúron keresztül Szíriába utazzon, hogy az Iszlám Állam oldalán harcoljon. Azért bukott le, mert a mecsetben megosztotta tervét egy másik hívővel, aki figyelmeztette a rendőrséget. A házkutatás során vadászkést és tiltott kiadványokat találtak nála, vádat emeltek ellene, de óvadék fejében szabadlábra helyezték. 2018-ban újra letartóztatták, miután megint vadászkést rendelt - a rendőrök ekkor már az Iszlám Állam propaganda videóit is megtalálták nála.

Már három éve voltak előjelei annak, hogy a férfi támadásra készülhet. A Stuff című új-zélandi hírportál szerint az internetes keresései és könyvjelzői alapján házilagos robbanószerkezetekről, az Iszlám Állam hőseiről, a nyugati biztonsági szolgálatok kicselezéséről és az új-zélandi börtönkosztról olvasgatott. Egy bírósági jelentés is figyelmeztetett rá, hogy a férfi kellő motivációval és eszközökkel rendelkezik az erőszakos cselekményekhez. Az eljáró bíró is elismerte ezt a kockázatot, júliusban mégis feltételesen szabad lábra helyezte, miután az egyik aucklandi mecset vezetője vállalta, hogy felügyeli a rehabilitációját.

Az új-zélandi kormány ezzel párhuzamosan mindent elkövetett azért, hogy kiutasítsák a férfit, miután 2019-ben kiderült, hogy a menedékkérelméhez csatolt dokumentumok egy része hamisítvány. Az eljárást azonban nem lehetett lefolytatni, amíg büntetőügye le nem zárul. Jacinda Ardern miniszterelnök szombaton “hihetetlenül kiábrándítónak és elkeserítőnek” nevezte, hogy nem volt jogi lehetőségük az elkövető elzárására, egyben ígéretet tett a terrorellenes törvények mielőbbi szigorítására. 

A biztonsági szolgálatok hónapok óta 24 órás megfigyelés alatt tartották a szélsőségest. Így, amikor az egyik aucklandi bevásárlóközpontban leemelt egy kést a polcról és ordítozni kezdett, az őt követő terrorelhárítók rövid időn belül lelőtték. Ennek is köszönhető, hogy a pénteki terrortámadás nem követelt halálos áldozatot, ugyanakkor a sebesültek közül hárman továbbra is válságos állapotban vannak.

A tokiói olimpián szereplő Kriszcina Cimanouszkaja futó mellett egy másik fehérorosz élsportoló, Olga Szafronova lovas is Lengyelországba menekült, az ügyet biztonsági okokból eddig nem hozták nyilvánosságra - közölte vasárnap a lengyel sajtó.