;

Legfelsőbb Bíróság;Texas;Joe Biden;abortusztilalom;

- Elállt a nők szívverése Texasban

10 ezer dolláros fejpénzt kapnak a feljelentők. Tucker Carlson szerint ez a demokrácia diadala, az amerikaiak többsége és a Fehér Ház azonban másként gondolja.

Ahol legnagyobb a szükség, legközelebb a segítség: az afganisztáni kivonulás és az újra terjedő Covid-19 miatt szorult helyzetbe került Joe Biden megköszönheti a republikánusoknak, hogy az abortusz kérdésére terelték a közfigyelmet. A terhességmegszakításhoz való jog ugyanis olyan ügy, amelyért érdemes kiállnia, mert az segítheti a Demokrata Párt és vele az ő választási esélyeit. Pláne, hogy Texas körmönfontnak szánt, de nyilvánvalóan rosszindulatú és alighanem alkotmányellenes törvényben tiltotta be a művi vetélések 85-90 százalékát. A lépés hosszú évek óta fenyegetett – most mégis hideg zuhanykényt érte az amerikai nők többségét.

A „szívverés törvénynek” hívott új texasi jogszabály csak a magzati szívjelek észlelése előtt engedélyezi a terhesség megszakítását. Ez általában a hatodik hét táján alakul ki, amikor a nők jelentős része még nem is tudja, hogy állapotos és a többieknek is csupán napjaik maradnak a döntésre. A kérdéses időpont után azonban még nemi erőszak vagy vérfertőzés esetén is tilos az abortusz. A jobboldali állami törvényhozás azonban nem állt meg itt, hanem ritka aljas rendszert hozott létre, amikor bárkinek lehetővé tette, hogy feljelentse és beperelje az abortuszt végző orvosokat, ápolónőket, de még akár a nőket a klinikára szállító taxisofőrt is vagy bárki mást, aki segíti vagy akár csak megfontolja, hogy segíti a beavatkozást. Az önkéntes feljelentő semmilyen kockázatot nem vállal, ellenben 10 ezer dollár fejpénzre és költségeinek teljes megtérítésére számíthat az alperes kárára. Abortuszellenes aktivisták már a törvény szeptember 1-jei életbe lépése előtt ellepték a klinikák környékét (a 30 milliós államban mostanra már csak nyolc ilyen egészségügyi intézmény maradt), feljegyezték a parkolókban lévő autók rendszámát, és hangosanbeszélőkkel, reflektorokkal zaklatták az oda érkezőket. Nem egyértelmű, hogy a jogszabály alkalmazható-e a más államokban elvégzett abortuszok esetén, a fenyegetés mindenesetre fennáll. Az alacsony jövedelmű, a kisebbségekhez tartozó nőknek pedig pénzük sincs arra, hogy – mint a 60-as években szokás volt – a liberális New Yorkba vagy Kaliforniába utazzanak a beavatkozásra. A Texasszal határos államok klinikáin mindenesetre már ezen a héten 40 százalékkal megugrott a jelentkezők száma.

A mostanra erősen jobbra tolt Legfelsőbb Bíróság múlt csütörtökön 5:4 arányban úgy döntött, hogy egyelőre nem avatkozik közbe és nem függeszti fel a texasi törvény bevezetését. Ugyanakkor a lényeget illetően nem foglalt állást, azaz továbbra is nyitva hagyta a kérdést, hogy érvényben van-e még az 1973-as „Roe vs Wade” precedens. (Lásd keretes írásunkat.) Florida, Arkansas és Dél-Dakota konzervatív többségű törvényhozásai azonnal bejelentették, hogy megvizsgálják a texasihoz hasonló jogszabály elfogadásának lehetőségét.

A buzgalom nem véletlen, a Republikánus Párt az élethez való jogra hivatkozva gyakorlatilag a saját életéért harcol. Egy friss felmérés szerint az amerikaiak 54 százaléka támogatja a nők önrendelkezési jogát, viszont az evangéliumi keresztények, a vidékiek és a déli államokban élők többsége – vagyis éppen a republikánusok szavazói bázisa - ellenzi az abortuszt. Az országosan 42 százalékot kitevő kisebbség azonban a kisebb lakosságú államokban koncentrálódik, és elég lehet a szenátusi többséghez, ahol minden államnak, a lakosságtól függetlenül két-két szenátora van. Ez lehetővé tenné, hogy a republikánusok tartósan ellenőrizzék a kinevezési procedúrát és a többségi akarattal szembeszállva fékezzék az amerikai politika liberális irányba való elmozdulását.

A nemrégiben Magyarországon járt jobboldali tévés műsorvezető, Tucker Carlson szerint a texasi törvény azt bizonyítja, hogy Amerikában él még a demokrácia. Az elnök és pártja viszont azonnal megragadta a lehetőséget, hogy a nem túl fényesre sikerült nyarat maga mögött hagyva új, reménytelibb csatába fogjon. Biden az igazságügyi tárca mellett saját fehér házi jogászát is megbízta, hogy vizsgálják meg a szövetségi állam beavatkozásának lehetőségét a nők jogainak védelmében. Nancy Pelosi, a képviselőház elnöke bejelentette, hogy sürgősen beterjesztik a Roe vs. Wade szabályait törvénybe foglaló javaslatot. Ez azonban újra megtámadható lesz a Legfelsőbb Bíróságon, ami miatt újra felmerült egy bírósági reform lehetősége, amely vagy a testület létszámát, vagy tagjainak megválasztásának módját változtatná meg, elvéve a republikánusoktól az egyik utolsó fegyverüket.

Roe vs. Wade„Jane Roe” igazi neve Norma McCorvey volt. A kétgyermekes asszony 1969-ben perelte be a Texast képviselő Henry Wade körzeti ügyészt, amiért a helyi törvény nem engedte elvetetni az újabb terhességét. Az ügy jóval a gyermek megszületése után,1973-ban jutott el a Legfelsőbb Bíróságig. A testület az alkotmány 14., a magánélethez való jogról szóló kiegészítése alapján 7:2 arányban úgy határozott, hogy a terhesség első harmadában kizárólag az anyán és az orvoson múlik a terhességmegszakítás és annak módja. Az államok a második harmadban korlátozhatják az alkalmazott eljárásokat, míg a harmadikban megtilthatják az abortuszt. Norma McCorvey örökbe adta harmadik gyermekét. Később egy nővel költözött össze, majd mélyen vallásos lett, közölte, hogy többé nem leszbikus és megbánta az abortuszt. Évtizedeken át aktívan részt vett az abortuszellenes mozgalomban, de 2017-ben bekövetkezett halála előtt nem sokkal egy interjúban beismerte, hogy szerepléseiért pénzt kapott és valójában továbbra is helyesnek tartja a nők jogát a nem kívánt terhesség megszakítására.

Mario Draghi már döntött, de ott is a magyarországihoz hasonló viták kísérik a vakcinázás kiszélesítési terveit.