Auchan;

- Idotek: reptér helyett Auchan

Kisebbségi részesedést készül megvásárolni az Indotek-csoport az Auchan magyarországi érdekeltségeiből - ezt maga Jellinek Dánel az Indotek alaptó résztulajdonosa jelentette be egy Portfolio.hu-nak adott interjúban.

Az Indotek-csoport sajtóértesülések szerint már hónapok óta tárgyal a francia tulajdonú Auchan Magyarország megvásárlásról, s a hírek szerint 50 százalékot közelítő részesedést szerezhet a magyar ingatlancég. A magyar élelmiszer-kereskedelem nemzetiesítése Orbán Viktor miniszterelnök egy szívügye. A kormányfő évekkel ezelőtt stratégia célként fogalmazta meg, hogy ebben az ágazatban is 50 százalék fölé kellene emelkednie magyar tulajdonnak. Az Auchan a kilencvenes évek óta jelen van Magyarországon, ám soha nem tartozott a piacvezetők közé: a 2020-es toplista szerint a francia cég forgalmat tekintve (423 milliárd forinttal)  a hetedik volt a Trend Magazin listáján a lista élén a Lidl, a Spar és a Tesco állt.

Jellinek Dániel az interjúban elmondta, hogy a kiskereskedelembe való befektetésen már régóta gondolkodott, ám az Auchanba pénzügyi befektetőként szállnak be, a szakmai, napi ügyeket továbbra is az Auchan viszi. Elmondása szerint az Auchan terjeszkedni szeretne, ezért keresett olyan befektetőt, amely ismeri a hazai kereskedelmi inagatlanszektort, márpedig az Indotek és Jellinek sokkal inkább otthon van plázapiacon és az ingatlanszektorban, mint a kiskereskedelemben. Az Indotek a felvásárlást a korábbi nyereségből, illetve kötvénykibocsátásból fogja fedezni, és több befektetési alapot indítanak, illetve indítottak, amelyekben az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank és az Eximbank is tesz be forrást, illetve hitelgaranciát nyújt – mondta Jellinek.

Jellinek Dániel személyes vagyonát 170 milliárd forintra becsülte legutóbb a TOP 100 magyar milliárdos lista, ezzel a vagyonnal a 9. helyezett volt az üzletember. Az Indotek-csoport az elmúlt években jelentős ingatlanportfólióra tett szert, a magyar plázák jelentős részét a cég birtokolja. Az Indotek és a Jellinek Dániel mégis akkor lett ismertebb, amikor többedmagával bejelentkezett a ferihegyi légikikötőt üzemeltető Budapest Airport Zrt. megvételére. Az ügyletet a magyar kormány is erősen ambicionálta, ám végül a magyar magánbefektetők egyértelmű kosarat kaptak a végső tulajdonos kanadai nyugdíjalaptól. Ezt követően a kormány maga kezdett a reptér megszerzésébe, ennek felelőse Palkovics László innovációs miniszter.   

Nem zárható ki, hogy a magyar-orosz gázszerződés Washington figyelmét is felkelti.