Afganisztán;menekültek;idegenrendészeti eljárás;

- Kabulból a bürokráciába: „jogilag értelmezhetetlen” az afgán kimenekítetteket fogadó eljárás

A belügy szerint azért nem menekültügyi eljárás várt a kimentett afgánokra, mert ellenőrizni kell személyazonosságukat. Csakhogy a külügy szerint már átvilágították őket.

Megütközést keltett, hogy a magyar hadsereget Kabulban segítő, a tálib megtorlás elől Magyarországra menekített afgánokra nem a számukra kedvezőbb menekültügyi, hanem idegenrendészeti eljárás várt itthon. A Belügyminisztérium a Népszava kérdésére ezt azzal magyarázta: „A kimenekítettek többsége nem rendelkezik semmilyen okmánnyal. Ebből következően az első feladat minden kétséget kizáró azonosításuk, s csak azt követően lehet magyarországi tartózkodásuk jogcíméről döntést hozni.” A BM válasza meglepő, mert a külügy szerint pontosan tudták, kiket hoznak haza. Magyar Levente külügyi államtitkár legalábbis korábban azt állította: A magyar repülőgépre felszálló afgánokat előzetesen a nemzetbiztonsági szakszolgálatok átvilágították, így olyan nem jöhet Magyarországra, akit "ne ismernénk", hiszen ezek az emberek éveken át dolgoztak a magyar csapatokkal.

Meglehet, az apparátust épp a saját, az EU által élesen bírált menekültügyi törvénye köti gúzsba. E szerint a menekültügyi kérelmet megelőző szándéknyilatkozatot a belgrádi vagy kijevi magyar nagykövetségen kellene benyújtaniuk az érintetteknek.

Szekeres Zsolt, a Magyar Helsinki Bizottság jogi főmunkatársa szerint az úti okmányok hiányára való hivatkozás ebben a kontextusban „jogilag értelmezhetetlen.” Szerinte a menekültjogi eljárásnak eddig sem volt feltétele az érvényes úti okmányok megléte, az itt korábban menekültstátuszt kapottak túlnyomó többsége is érvényes úti okmány nélkül érkezett Magyarországra.

Mint megírtuk, a tálibok elől ide menekített afgánokat Magyarországra érkezésük után a röszkei és a tompai volt tranzitzónába szállították hatósági karanténba. A tranzitról korábban az ENSZ jelentéstevői is kijelentették, hogy ott sokáig embertelen, börtönszerű helyzetben voltak a menekültek, az Európai Unió Bíróságának tavalyi döntése nyomán a magyar hatóságoknak be kellett zárniuk a tranzitzónát. Bár az intézményt névleg bezárták, az annak helyet adó, szögesdróttal és kamerákkal övezett konténerek ott maradtak a déli határon, így a magyar hadsereget is segítő helyiek és családjuk most elvileg ott kell, hogy kivárják a karantént. A belügyi tárca korábbi levelében utalt rá: ezt követően más helyszínre szállítják át őket, elvileg vámosszabadi vagy balassagyarmati befogadópontra. Ott folytathatják velük szemben az idegenrendészeti eljárást, amely alapesetben 21 napig tarthat, de 21-45 nappal meghosszabbítható. A tárca hangsúlyozta, hogy az idegenrendészeti eljárás után döntenek az érintettek Magyarországon való tartózkodásuk jogcíméről. Arra nem válaszoltak, hogy az afgán kimenekítettek elindíthatják-e a menekültügyi eljárásukat.

„A tárca irányítása alatt álló hatóság valamennyi eljárása törvényes és tisztességes” – írta a Belügyminisztérium. Forrásaink viszont arra hívták fel a figyelmet: a menekültügyi eljárás megindítását éppen az hátráltathatja, hogy a tranzitzónák bezáratása után elfogadott új menekültügyi törvény nagyon is megköti a hatóságok kezét. A Varga Judit igazságügyi miniszter által megszövegezett jogszabály kimondta: a menekültügyi kérelem beadása előtt erről a belgrádi vagy kijevi nagykövetségen kell benyújtani szándéknyilatkozatot. Vagyis azok a kevesek utazhatnak be Magyarországra menekültkérelmet beadni, akiknek jóváhagyják a szándéknyilatkozatát. Bár az EU ezzel a szabállyal szemben is kötelezettségszegési eljárást indított, a magyar hatóságoknak egyelőre ehhez kell tartaniuk magukat, tekintet nélkül arra, hogy a Varga-féle jogszabály nem számolt a mostanihoz hasonló kimenekítésből adódó menekültügyi eljárás lehetőségével.

Mint azt Szekeres Zsolt vázolta, a jelenlegi szabály alapján Magyarországon területén három módon folyamodhatnak menekültstátuszért. Ha már korábban megkapták az oltalmazotti státuszt. Ha családegyesítési céllal érkeznek, azaz a korábban már ide érkezett és menekültstátuszt kapott emberhez egy külön eljárás eredményeként csatlakoznak családtagjai. Vagy akkor, ha valaki nem jogellenesen érkezett Magyarországra, ám személyi szabadságot korlátozó intézkedés hatálya alatt áll. A helyzet sajátossága, hogy az idemenekített afgánok jelenleg még a tompai vagy a röszkei táborból így a karantén zártsága miatt legálisan megindíthatnák a menekültügyi eljárásukat, kérdés, hogy tisztában vannak-e a jogaikkal. Mindenesetre a menekültsegítők nem mehetnek be a karanténba az pedig kérdéses, hogy a hatóságok felvilágosítják-e őket a jogaikról.

Mi a különbség a két eljárás között?A menekültügyi procedúra nyomán legalább hároméves védettséget kaphat az érintett, míg az idegenrendészeti eljárásba vontak rövidebb ideig érvényes és szűkebb jogosultsági kört nyújtó tartózkodási engedélyre számíthatnak. Ez utóbbi bármikor megvonható, nem jelent automatikusan munkavállalási engedélyt, és nem jogosít szociális támogatásra. B. Z.

Eddig csak bűnsegédnek tartották és azzal gyanúsították, hogy része volt a korábbi győri polgármester, Borkai Zsolt adriai jachtos orgiájáról készült felvételek terjesztésében.