;

közmunka;zaklatás;homofóbia;LMBTI;

- Homár és szaros farok: évekig tartott, míg a meleg tini ismert bántalmazóit némi közmunkára büntették

Egy korábbi uniós kutatás szerint a magyar LMBTI-válaszadók 11 százalékát érte fizikai bántalmazás és 53 százalékukat zaklatták személyesen, rendőrséghez azonban mindössze 5 százalékuk fordult.

Közösség tagja elleni erőszak és folytatólagosan elkövetett becsületsértés miatt 100, illetve 80 óra közmunkára ítélte a bíróság azt a két fiatalt, akik tizenéves meleg szomszédjukat hónapokon keresztül homofób beszólásokkal illeték, majd több alkalommal bántalmazták – írja a Telex.

A történet nem idén kezdődött, amikor is a kormánypártok kampánytémává tették a homofóbiát, hanem öt éve. A XXII. kerületben lakó Kristóf 2016 májusában, 16 évesen egy Facebook posztban vállalta fel, hogy saját neméhez vonzódik. Értesült erről két közelében lakó fiatal is, akik ezt követően mindent megtettek annak érdekében, hogy megkeserítsék Kristóf életét. A lap fel is idézi, hogyan:

„Homár!” „Buzi!” „Hülye köcsög!” „Nem lesz szaros a farkad?” kiabálták neki szinte minden alkalommal, amikor az utcán találkoztak. A támadók Kristóf felé több esetben öklöző mozdulatot tettek, és az egyik támadó két-három alkalommal szándékosan vállal meglökte, hiába próbálta őt Kristóf kikerülni.

Miután a 16 éves fiúnak elege lett a folyamatos szekálásból, a Háttér Társaság jogsegélyszolgálatának tanácsára feljelentést tett a rendőrségen. Bár az elkövetők kiléte már az eljárás legelején ismert volt, a nyomozás mégis évekig tartott, és a büntetőeljárás végére csak most, 2021 nyarán került pont.

Már az elsőfokú bírósági ítéletre közel öt évet kellett várni: idén januárban a Budai Központi Kerületi Bíróság a vállal Kristófnak nekimenő támadót bántalmazással elkövetett közösség tagja elleni erőszak bűntette miatt 60 óra közmunkára, a másik támadót folytatólagosan elkövetett becsületsértés vétsége – és egy korábbi rongálásos ügy miatt – együttesen 80 óra közmunkára ítélte. A másodfokú bíróság az ítéletet annyiban módosította, hogy a 60 óra közmunkát 100 órára emelte.

A bíró ítéletében kiemelte, hogy a sértettre használt kifejezések lealacsonyítók, megszégyenítők, a sértett emberi méltóságát durván sértőek voltak, és mind a bekiabálásokat, mind a bántalmazást a sértett szexuális irányultsága motiválta.

Az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének 2019-es kutatása szerint a magyar LMBTI válaszadók 11 százalékát érte fizikai bántalmazás és 53 százalékát személyes zaklatás LMBTI mivolta miatt a kutatást megelőző öt évben. A rendőrséghez azonban mindössze 5 százalékuk fordult. A Háttér Társaság szerint a homofób és transzfób erőszak elleni fellépést jelentősen akadályozza a júniusban elfogadott LMBTQI-ellenes törvény, mivel az alapján 18 éven aluliaknak tilos hozzáférést adni homoszexualitást vagy a transzneműséget bemutató tartalomhoz, így nem jutnak célba azok a tájékoztató anyagok sem, amelyek segítenék a fiatalokat az ehhez hasonló támadások megelőzésében és kezelésében. 

(Képünkön a júniusi Kossuth téri tüntetés a magyar homofób törvény ellen)

A szálláshelyek egy részén azon hivatásos vagy civil alkalmazottait kívánja elhelyezni a BRFK, akik nem rendelkeznek budapesti lakhellyel.