közoktatás;szakképzés;gimnáziumok;pedagógushiány;

Képünk illusztráció

- Agyelszívással sorvasztják tovább az állami gimnáziumokat: egy köműves többet keres, mint egy mestertanár

És a munkaterhek sem azonosak, a technikumokban kevéssé fárasztó az élet.

Egyre kevesebb tanár, és egyre nagyobb harc folyik értük a magyar iskolákban, megnyerésük egyik fontos eszköze pedig a pénz. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) irányította szakképzésben például kevesebb munkáért magasabb a fizetés, mint az Emberi Erőforrások Minisztériumához (Emmi) tartozó iskolában. Így egyre nagyobb eséllyel csábítják át a technikumok a gimnáziumoktól a pedagógusokat – írja a hvg.hu.

A lap által megkérdezett gimnáziumigazgatók nem értik, hogy az állam miért fizet többet az egyik minisztérium alá intézményeknél, mint egy másik tárca esetében.

„Néhány éve, ha nagyon nem találtam matektanárt, felhívtam valamelyik szakközépben tanító kollégát, hogy nincs-e kedve átjönni hozzánk, és soha nem mondtak nemet. Most, ha leülök tárgyalni egy természettudományt tanító pedagógussal, a legtöbbször azt a választ kapom, hogy köszöni, de a technikumban 80-100 ezerrel többet ígértek, inkább azt választja”– mondta egy vidéki gimnázium vezetője.

Az összeállításból azonban az is kiderül, hogy a közoktatási tanárhiány miatt – amelyről a Népszava is írt a közelmúltban – nem csak magasabb fizetésekkel szipkázzák el a munkaerőt, de a munkaterhek sem ugyanazok, kiváltképp az állami gimnáziumokban. A szakképzésben például heti 22 órája van egy pedagógusnak, a gimnáziumban jóval több.

„Egy gimnáziumban a pedagógusok bérét kizárólag a pedagógus-bértábla határozza meg, attól eltérni nem lehet, a szakképző iskolákban viszont van lehetőség akár egyéni béralkukra is. A terület tavalyi – immár az Orbán-rezsim alatt is sokadik – átalakítása nyomán általános béremelést is kaptak a szakképzésben dolgozó pedagógusok, de e mellett az iskolavezetőknek van lehetősége teljesítményalapú differenciálásra is, és arra is, hogy magasabb bérrel csábítsák magukhoz a tanárokat”– olvasható.

Megjegyzik, ma egy szakmunkás-bizonyítvánnyal rendelkező kőműves szakoktatóként nettó 300 ezer forintot kap, ami nagyjából egy egyetemi végzettséggel, 20 év gyakorlattal rendelkező gimnáziumi mestertanár bérével egyezik meg. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) számításai szerint egyébként mintegy 12 ezer pedagógus hiányzik összesen a rendszerből. Most 146 ezer főállású pedagógus dolgozik Magyarországon, ehhez képest mintegy 160 ezerre volna szükség.

A propagandapénzek és a műsorgyártási bevételek után újabb lábra állhat a rezsim egyik kedvelt vállalkozása.