Egyre több új, a delta variáns okozta koronavírusos esetet jelentenek világszerte. Az USÁ-ban ma már az új esetek 93 százalékáért felelős, brit adatok szerint pedig azok, akik elkapják a deltát, kétszer nagyobb eséllyel kerülnek kórházba, mint azok, akiket az alfa fertőz meg, ami azt jelenti, megbetegítő képessége is jóval erősebb. A delta variánst - amely jóval fertőzőbb, mint elődje az alfa - először Indiában tavaly decemberben, Európában ez év márciusában Angliában észlelték először. A Lancet orvosi lapban a napokban megjelent tanulmány szerint - amely a szigetországban történt eseteket elemzi -, azok nagy része, akik megfertőződtek az újfajta vírussal, nem voltak beoltva. A szakértők ezért a megelőzés leghatásosabb módjának a vakcinációt tartják, hangsúlyozva, hogy mindkét adagra szükség van, Leginkább a Pfizert és a Modernát - ami hasonló, RNS-alapú oltóanyag - ajánlják. A Pfizer/Biontech 96 százalékos, az Astra/Zeneca 92 százalékos hatásossággal véd a kórházba kerülés ellen, és bár vannak adatok arra, hogy a fertőzésekkel szemben idővel gyengül a hatásuk, de a súlyos megbetegedésekkel, halálesetekkel szemben még később is jó hatásfokúak – írja a BBC.
A WHO orvosszakértője, Maria Van Kerkhove július elején arról számolt be a szervezet honlapján, hogy a delta-variáns már 96 országban jelen van, aminek okai a korlátozó intézkedések enyhítése, a nyári utazások számának növekedése, a kapcsolatok számának emelkedése, valamint a lazuló, vagy nem teljesen pontosan betartott járványügyi intézkedések, továbbá az egyenetlen vakcinaelosztás. Kerkhove felhívja a figyelmet a kézmosásra, a maszkviselésre - amit továbbra is szükségesnek tart -, valamint a tömegrendezvények elkerülésére és a helyiségek szellőztetésére. A legfontosabb a teljes vakcináció, de mint Izrael példája mutatja, az oltások csupán enyhítik, de nem győzik le a járványt. Az ország 12 éven felüli lakosságának 78 százaléka kapta meg mindkét oltást, nagyrészt Pfizert. Ennek ellenére a fertőzésszámok a leggyorsabban emelkedők között voltak a világon, egymillió emberre naponta 650 megbetegedés jutott augusztus közepén, az esetek fele beoltott embert érintett, ami az vakcinák hatékonyságának gyors csökkenését mutatja.
A Bloomberg pár napja tette közzé azt a listát, amelyen a koronavírusnak leginkább ellenálló országokat rangsorolják. A világ 53 legnagyobb gazdaságát 12 jellemző adat alapján állítják sorba: havonta vizsgálják többek között az egészségügy minőségét, az átoltottságot, az összhalálozásszámot, az utazások újraindítását és a határlezárások enyhítését. Mint írják, az adatok azt mutatják, hogy az elmúlt 18 hónapban a járványkezelésben korábban kiemelkedően teljesítő országok egyre hátrébb csúsznak a rangsorban a delta-variánsnak köszönhetően.
Tavaly novemberben még Új-Zéland állt az első helyen és sokáig a lista elején is maradt, majd egyetlen hónap leforgása alatt 26 hellyel zuhant vissza a júliusi 3. helyéről. A szigetország azok után csúszott le, hogy a lakók élete a legnyugodtabb állapotból a legszigorúbbra változott, mivel a kormány a legmagasabb szintű korlátozásokat léptette életbe, azok után, hogy a delta mutáció megbontotta a védekezési rendszert.
Nagyot esett a delta miatt az USA és Izrael is. Mindkét országban kora tavasz-nyár eleje óta gyors ütemben tért vissza az élet a normális közelébe, elsősorban az oltások előrehaladásának eredményeképpen. A delta variáns azonban új járványhullámot hozott, az oltatlan emberek közül sokan kritikus állapotban kerültek a kórházakba.
Augusztusban a széles körű immunizációnak és az ezen alapuló újranyitásoknak köszönhetően a tíz legjobb helyzetben lévő ország között már kilenc európait találunk, az első Norvégia, ezt a helyezését már második hónapja tartja. Norvégiában az átoltottság 60 százalékos, a halálozásszám alacsony, a beoltottak előtt megnyitotta határait. Az alacsony halálozási ráta, az átoltottság gyors felfutása és az utazások feloldása emelte Hollandiát és Finnországot a 2. és 3. helyre sorolta. Ausztria az ötödik, Németország a hetedik. Őket követi Singapur, Svájc, Spanyolroszág, Dánia, Franciaország, Törökország, Csehország, Egyesült Arab Emírségek, Olaszország, Románia, Hong Kong.
Majdnem mindenhol másutt a delta-variáns példátlanul tör előre: Japán, Dél-Korea, Vietnám, Kína belső területei, mind elbuktak az új variáns ellen. Az utolsók most Indonézia, a Fülöp-szigetek és Malajzia, általában a dél-ázsiai országok a vírusfertőzések új gócpontjai lettek, a legmagasabb halálozási arányszámokkal. Malajzia annak ellenére lett az utolsó, hogy az átoltottság csaknem 50 százalékos. Az utolsó tíz helyezett között lévő szegény, népes országok, mint Vietnám, Irán, Dél-Afrika, Banglades azonban leginkább oltatlanul kell, hogy szembenézzenek a delta-variáns rohamával, amit Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO igazgatója „emberiség szégyenének” nevezett.
A hírügynökség arra is kitér, hogy ez a fejlett és fejlődő világ közötti egyenlőtlenség várhatóan csak tovább fokozódik, mivel a fejlett országok sorra jelentik be a harmadik oltás alkalmazását. Az aránytalanságot jól jelzi, hogy a világon beadott vakcinamennyiség 75 százalékáért csupán 10 ország felel, míg az alacsony jövedelmű országok lakosságának alig 2 százaléka kapta meg a védőoltást.