Európai Unió;Afganisztán;menekült;

- Megrogyhat az EU a menekültek nyomása alatt: emberi tragédiák sorjáznak nemsokára

A közösség vezetői persze fogadkoznak, hogy semmiképp nem állhat elő a hat évvel ezelőtti káosz.

A tömeges migráció még térdre kényszerítheti az EU – írja elemzésében a Bloombergen  Andreas Kluth, aki korábban a Handelsblatt angol nyelvű változatának a főszerkesztője volt. Mint rámutat, legújabban Afganisztán és Belorusz bizonyítja, hogy az unió gyenge, képmutató és jobbára védtelen, amikor a menekültkérdésről van szó. Most ugyan minden vezető azt hangoztatja, hogy nem ismétlődhet meg a 6 évvel ezelőtti válság. Ám az afgán humanitárius katasztrófa előbb-utóbb beindítja az emberáradatot.

Lukasenko politikai gyalogként használja a szerencsétlen menedékkérőket, amikor áttessékeli őket a litván és lengyel határon. De nem ő az egyetlen, aki hatalmi tőkét kovácsol belőlük, lásd Erdogan török elnököt. Az ő fajtájuk felfogta, hogy a migrációt politikai bombaként vetheti be és az minden másnál nagyobb károkat okoz Brüsszelnek. Az autokraták tisztában vannak azzal, hogy megmutathatják a világnak, mennyire erőtlen és kétszínű az EU.

2015 nyíltan idegen- és unióellenessé tette a magyar vezetést. Az események pedig felhozták a populistákat az egész földrészen. Egymással kibékíthetetlen ellentétben álló táborok jöttek létre. Viszont a válság egy valamire nem ösztökélte a tagokat, nevezetesen arra, hogy belevágjanak a menedékpolitika értelmes reformjába. Miközben a dublini rendszer végképp nem működik.

A déli peremállamok vagy beengedik a menekülteket, és ezzel újabb tömegeket bátorítanak az indulásra, vagy pedig erővel visszafordítják őket, ahogy azt Görögország csinálja. A megoldás az lehet, hogy az unió közösen ellenőrzi a külső határokat és dolgozza fel a kérelmeket. Majd együttes erővel toloncolja haza mindazokat, akik nem kaphatták meg a menedékjogot. Akik viszont maradhatnak, azokat elosztja a 27-ek között, a népesség és a gazdasági erő arányában. Ám mivel erről Magyarország és Lengyelország hallani sem akar, egyhamar nem változik semmi.

Ebből azonban emberi tragédiák következnek. A kerítésekből könnyen lehet új Vasfüggöny. A történelem során már birodalmak buktak bele, hogy képtelenek voltak ellenőrzés alatt tartani a migrációt.

Legalábbis a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint újra dübörög Észak-Korea atomreaktora, és feléledt uránbányája is.