A mobiltelefonok megfigyelésére alkalmas izraeli Pegasus-szoftver korai elődjének mondható hazai fejlesztésű, az internetes forgalmat kémlelő titkosszolgálati rendszer bő 15 évvel ezelőtt már működött Magyarországon - derült ki a hvg360 birtokába került titkos kormányhatározatból. (Aminek a titkosítási határideje 2020 végén lejárt, így közérdekű adatigénylés után, személyes betekintéssel beleolvashatott a lap újságírója a Miniszterelnöki Kormányirodán.)
Medgyessy Péter kormányfő egészen pontosan azt írta alá, hogy “a kormány az IP-alapú kommunikációt ellenőrző rendszer Nemzetbiztonsági Szakszolgálatnál történő fejlesztésére beterjesztett programot elfogadja, és elrendeli annak megvalósítását.” A határozat szerint a rendszer fejlesztésével, beüzemelésével összefüggő költség 2007-ig 4,4 milliárd forint, az üzemeltetéshez pedig 120-150 fős személyi állománnyal terveztek, melynek csak az éves bérköltségét 500-700 millióra becsülték.
A hosszú ideig titkos kormányhatározat “az adattároló, elemző és feldolgozó” rendszer és “az ellenőrzött szolgáltatások körének” folyamatos bővítésével számolt, illetve rendelkezett “internet közleményeket célszemély orientáltan elfogó alrendszerek fejlesztéséről” is.
A kormányzati döntés a rendszer továbbfejlesztésével is számolt 2008-tól, évi 350 milliós költségkerettel. A határozat ugyan nem írta jobban körül, hogy a rendszer pontosan mit ellenőriz, figyel meg konkrétan, de az “IP-alapú kommunikáció” megfogalmazás egy meglehetősen tág halmazt jelölt: beleérthetők az internetes protokollon keresztül működő hangátvitel elvét használó IP-telefonok, telefonközpontok, de akár maga az egész internet, vagyis az ott zajló minden adatátvitel is.
A hvg.hu Megkérdezte Medgyessy Pétert is, hogy mi volt ez a rendszer. A volt kormányfő azt mondta, nem emlékszik, mivel nagyon sok kormányhatározatot írt alá.
Arra a kérdésre, hogy hivatali idejében történt-e akár ezzel a rendszerrel vagy más módon olyan eset, hogy állami hatóság, szervezet visszaélt a lehetőséggel és jogszerűtlenül figyelt meg, hallgatott le valakit, a volt miniszterelnök annyit mondott: nem volt tudomása ilyenről, azóta ráadásul biztosan kiderült volna.
Azt nem tudni, hogy a fenti rendszert még most is működteti-e a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, vagy sem. Az ilyen kérdésekre ugyanis a szolgálat nem válaszolhat.