Az MSZP társelnöke valószínűleg a lakhatással kapcsolatos összes gondot felemlíti minapi cikkében. (Az emberhez méltó lakhatás mindenkinek jár! – Népszava, 2021. aug. 8.) A szocialisták mindenképpen helyesen teszik, ha alapos, részletes és körültekintő programmal készülnek a koalíciós kormányzásra, méghozzá egy olyan fontos ügyben, amelynek meghatározó szerepe van a lakosság mindennapi biztonságában. Bár a lakhatás problémái az előző rendszerváltás óta centrális jelentőségű témának számítottak a mindenkori kormányok programjaiban, az eltelt évtizedek mégis súlyos adósságokat hagynak maguk után a biztonságos és méltányos lakhatás kérdésében is.
Tóth Bertalan írása azt jelzi, hogy a szocialisták a lakásépítés támogatásától a lakáskorszerűsítésen át a lakásfenntartás minden gondjára megoldást akarnak teremteni. Nagy előrelépés lenne, ha a szociális bérlakások létesítése az új kormányt alkotó demokratikus pártok mindegyikének programjában szerepelne, hiszen ez mindenképpen a szegénységi csapda felszámolásának kulcsfontosságú eleme lehetne Magyarországon.
A rendkívül szerteágazó problémahalmaz megoldása sokféle intézkedést, jogszabályt, részletes eljárásrendet, döntési és ellenőrzési mechanizmust igényel. Kétségtelen, hogy egy olyan kormányzat, amely tevékenységének középpontjába a szociális igazságosságot fogja helyezni, ezt a gigantikus és sokrétű munkát mindenképpen fel kell vállalja.
Hacsak…
Hacsak nem egy olyan lépést helyez a szociális igazságosság középpontjába, amelynek univerzális hatása van a szegénység és létbizonytalanság minden elemére. Hacsak nem Rutger Bregman holland történész ma már sokat idézett bonmot-jából indul ki, miszerint „a szegénység oka a pénzhiány”. Az Utópia realistáknak című, nemzetközi sikert aratott könyv szerzője ugyanis lelkes hirdetője a Feltétel Nélküli Alapjövedelemnek (FNA). Ennek lényegét az angol nyelvű sajtóban és szakirodalomban használt „univerzális” jelző talán jobban kifejezi: univerzális, mert minden állampolgárnak jár, és univerzális, mert bármilyen célra felhasználható. Nem kötődik különféle feltételekhez, így még igényelni sem kell, és persze nincs szükség bürokratikus bírálati eljárásokra sem. A juttatás automatizmusa igen jelentős egyszerűsítés, s az állampolgár szabadon használhatja fel bármire, amire szüksége van. Az Alapjövedelem tehát megkönnyítheti a lakás vagy albérleti díj, a közüzemi költségek, a hiteltörlesztés, a diákszállás, de a megélhetés költségeinek kifizetését is - mindenkinek a szükségletei szerint.
De ne gondolja senki, hogy az FNA önmagában meg tudná oldani mindazokat a szociális problémákat, amelyeket a jelenkori kapitalizmus Magyarországon is felvet, erről természetesen szó sincs. Az FNA csak az első lépést jelenti, de a családalapítás finanszírozásának gondjaival küszködőktől kezdve a dolgozói szegénység vagy a munkalehetőségek hiánya által sújtott százezreken át az elértéktelendő nyugdíjakból tengődőkig még egy igen minimális, havi 20-30 ezer forintos Alapjövedelem is milliók életét könnyítené meg. Az sem kevés, ami ezen túl marad a kormányra a szociális igazságosság megvalósításának feladatából, ám azt már a jövendő demokratikus kormánykoalíció sokkal kisebb apparátussal és egyszerűbb szervezési eljárásokkal is kivitelezheti. Az Alapjövedelmemnek egyébként is kulcsszerepe lehet a szegénység felszámolásában.
A Felétel Nélküli Alapjövedelem kétségkívül paradigmaváltó gondolat, mégis világszerte egyre nagyobb támogatói tábora van. Figyelemre méltó, hogy a legkülönbözőbb politikai irányzatok hívei csatlakoznak az FNA mozgalomhoz. Az EU tagországaiban jelenleg folyik egy civil aláírásgyűjtés annak érdekében, hogy az EU általánosan is tekintse át az Alapjövedelem bevezetésének kérdését. Augusztus 18. és 21. között került sor Glasgow-ban az Alapjövedelem Világhálózat éves kongresszusára. A helyszín talán nem véletlen, hiszen a Skócia „első miniszterét” is adó Skót Nemzeti Párt programszerűen támogatja az Alapjövedelem gondolatát. (Az Egyesült Királyságban egyébként Wales is készülődik egy FNA-projektre.) A talán legtekintélyesebb gazdasági magazin, a The Economist oldalain igen figyelemre méltó azoknak a publikációknak a sora, amelyek tudományos érveket sorakoztatnak fel az Alapjövedelem mellett. Az már közismert, hogy Ferenc pápa több alkalommal is támogatólag nyilatkozott az FNA-ról, ám kevesen tudják, hogy Németországban az idén nyáron indult el egy új kísérleti projekt: 1200 véletlenszerűen kiválasztott állampolgár kap havi 1200 eurót.
Azt tapasztaljuk, hogy Magyarországon az erős kormányzati ellenszél ellenére szintén gyarapodik az Alapjövedelem támogatói köre. A szocialisták között is egyre népszerűbbnek látszik az FNA gondolata; a Republikon Intézet másfél évvel ezelőtt készült közvéleménykutatása szerint az MSZP szavazóinak 72 százaléka támogatja, s a világban általános tapasztalat, hogy a COVID által okozott válság mindenütt további támogatókat szerzett az FNA-nak. Ennek ellenére az MSZP még nem szerepelteti programjában az Alapjövedelem kérdését. Pedig sokat nyerhetnének rajta, hiszen jelentős segítséget nyújthatna egyebek mellett az MSZP lakhatással kapcsolatos programjának megvalósításához is.
Akár induljanak ki abból, amit Tóth Bertalan írt: „az emberhez méltó lakhatás mindenkinek jár!”
Az EU-tagállamok polgárai jelenleg a https://eci.ec.europa.eu/014/public/#/screen/home linken tudnak csatlakozni ahhoz a civil kezdeményezéshez, hogy az Európai Bizottság tűzze napirendjére az Alapjövedelem bevezetésének kérdését.