Megsokszorozódtak a jelentkezések Magyarországról a csehországi és szlovákiai meddőségi klinikákon, mióta a kormány egy nyáron elfogadott törvénnyel betiltotta a hazai magánintézetek működését – írja a hvg.hu. Hozzátették, a külföldi centrumok már készülnek a rohamra: a legtöbb helyen bővítik a magyarul beszélő személyzetet, máshol a marketing-költségvetést is átszabják.
Orvosok szerint a magyar párok nemcsak az itthon elérhetetlen eljárások miatt lépik át a határt, nagyon sokan azt sem akarják, hogy nekik vagy embrióiknak bármi közük legyen az állami rendszerhez.
Az Országgyűlés kormánypárti többsége nyáron rekordgyorsasággal meg is szavazta a törvényjavaslatot, amely ugyan csak 2022. július 1-jétől lép érvénybe, a hatását azonban jóval korábban érezteti, hiszen az érintett klinikákon már idén szeptember 30-tól sem lehet új beavatkozásokat kezdeni. A Népszava is beszámolt már 2019-ben a meddőségi központok államosításáról.
A lépés mellett Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető és Novák Katalin családügyi miniszter korábban egyaránt azzal érvelt, hogy a döntéssel átláthatóbb lesz a klinikák finanszírozása. Az intézményeket Gulyás azzal vádolta, hogy visszaélnek az állami forrásokkal, miközben állami támogatást a működő magánklinikák egyike sem kapott.
Ugyanakkor idén júniusban lapunk idézte fel a lombikprogramról folyó vitát, ami tavaly újra fellángolt a kormány és Veres András, a katolikus püspöki kar elnöke között. Bioetikai megfontolásokból Veres püspök azt az álláspontot képviseli, hogy nem elég a jogi szigorítás, a teljes programot meg kell szüntetni: a meddőségi gondokkal küzdő párok fogadjanak örökbe gyerekeket.