Orbán Viktor;könyv;

- Még a nyaralásán sem tud leállni Orbán Viktor, aki a kínai észjárást tanulmányozza

Orbánt láthatóan érdeklik azok a művek, amelyek a történelem tanulságait taglalják.

Pár évvel ezelőtt kiszivárgott, hogy Orbán Viktor milyen könyvet olvasgatott a nyaralásán, ami nem kis meglepetést okozott. A 2015-ben a neten feltűnt egy kép, amin az látható, hogy a Fidesz elnöke Francis Fukuyama kötetét böngészte, mi több, olyan alaposan tanulmányozta, hogy még alá is húzott benne részeket. Ez főleg azért volt érdekes, mert az amerikai liberális filozófus az egyik nagy bírálója az illiberális rezsimeknek, sokszor kritizálta a magyar miniszterelnök politikáját.

De az is közismert, hogy a kormányfő rajongója az izraeli sztártörténésznek, Yuval Noah Hararinak, aki legutóbb a 24.hu-nak adott interjújában Orbán szemére vetette, hogy a menekültügy kezelésében nehezen nevezhető kereszténynek az, aki nem könyörületes, ráadásul más írásaiban a hibrid rezsimek bukását jósolta.

Idén maga a miniszterelnök tette közzé a Facebookon, milyen könyveket visz magával a nyaralására. Orbánt láthatóan érdeklik azok a művek, amelyek a történelem tanulságait taglalják, vagy a politika jövőjéről spekulálnak - mint kiderült korábban, Hararit is ezért szereti. A miniszterelnök idei listájából sem marad ki hasonló tematikájú mű: Rod Dreher idén magyarul is megjelent könyve Szent Benedek válaszútján címet viseli, és arról értekezik, hogy milyen veszélyek leselkednek a kereszténységre és a konzervatív nézetekre a mai világban. Talán nem véletlen, hogy ezt a kötetet választotta: Rod Dreher nemrég járt az állami milliárdokkal kitömött elitképző intézmény, a Mathias Corvinus Collegium székházában, és az említett könyv bemutatásán dicsérő szavakkal illette Orbánt és politikáját.

A keleti nyitás központi eleme a miniszterelnök külpolitikai stratégiájának – elég csak a Fudan Egyetem Budapestre tervezett, magyar közpénzből finanszírozott új campusára gondolni –, ezért aztán tanulmányozza is a kínai szemléletmódot. Ugyanis a listájára felkerült Boyé Lafayette De Mente könyve is: a szerző szinte kizárólag a keleti kultúrákat taglalja, a Kínai észjárás című kötete a kínai etika alapvetéseit, a távol keleti nagyhatalom üzleti életének működését elemzi többek között.

Életmódbeli kérdések is foglalkoztatják a miniszterelnököt, két könyvet is találunk a nyári listán ebben a témában. Az egyik Helen Russell Egy év a világ legboldogabb országában című könyve, amely a dánokkal foglalkozik, pontosabban azzal, hogy mégis mitől olyan boldogok. A másik művet pedig Ian Douglas jegyzi Megbetegít-e a modern technológia? címen – ez a kérdéskör egyébként Hararinál is visszatérő téma.

Az elsőgenerációs értelmiséginek számító Orbán Viktor előszeretettel hangsúlyozza, hogy milyen sokat olvas, milyen sok könyve van. A miniszterelnök három évvel ezelőtt költözött be a részben az igényei szerint átalakított, a Budai Várban található Karmelita Kolostorba, ahol egy nagyszabású könyvtárat alakíttatott ki. Mint ismert, vendégeinek egy részét itt fogadja egy hatalmas földgömb és a kötetek társaságában, a találkozókról készül képeket pedig előszerettel osztja meg a közösségi médiában. Sőt a HVG által megszerzett és közzétett képek szerint még ennél is nagyobb, kazettás mennyezetű, galériás magánkönyvtárat alakítanak ki a hatvanpusztai majorságban, amit Orbán Viktor apja újíttat fel, s minden jel szerint a miniszterelnök családja használ.

A szervezők abban bíznak, hogy a negyedik hullám nem a kongresszus ideje alatt fog berobbanni.