Manhalter Dániel, a DK ferencvárosi és józsefvárosi országgyűlési képviselőjelöltje keddi online sajtótájékoztatóján kifejtette: több egyetemvárosban tízezer forinttal emelkedtek a bérleti díjak a múlt hónapban, ezért is kell a Fudan Egyetem helyett Diákváros. Azt mondta, "az Orbán-rezsim" elmúlt tíz évében elképesztően elszabadultak a hétköznapi élet költségei, beleértve a lakhatást is, ami súlyosan érinti a felsőoktatásban tanulókat és a pályakezdő fiatalokat is. A koronavírus-járvány utáni megtorpanást követően a KSH-ingatlan.com lakbérindexe szerint júliusban országosan 2,7, Budapesten 2,4 százalékkal lettek magasabbak a díjak júniushoz képest. A januári mélypontot pedig 8 százalékkal múlják felül az árak. A növekvő költségeket nagyon kevés család vagy frissen végzett fiatal tudja finanszírozni - állapította meg.
A politikus úgy fogalmazott: diáklakásokra óriási szükség van, a "kínai kémképző" azonban senkinek sem hiányzik Magyarországon, leszámítva Orbán Viktort, aki a keleti diktatúrák iránt erős vonzalmat érez.
Manhalter Dániel elfogadhatatlannak tartotta, hogy a magát családbarátnak nevező kormány szó nélkül nézi végig, hogyan nő a szegénység Magyarországon, hány családnak, egyetemistának és pályakezdőnek okoz gondot ma a lakhatás - fűzte hozzá.
"2022 után a Dobrev Klára vezette új kormánynak" ezt a kérdést is meg kell oldania - mondta, majd garanciát vállalt arra, hogy megépül a Diákváros.
A Népszava is beszámolt arról, hogy június elején több ezren tüntettek a Kossuth téren a Fudan egyetem budapesti kampusza ellen. Majd miután júliusban a kormány a saját, „gyermekvédelmi” népszavazása érdekében feloldotta a járványhelyzet miatti referendum-kezdeményezési tilalmat, Karácsony Gergely főpolgármester kihasználta a helyzetet, és beadta a Fudanról szóló népszavazási kérdést is. Ezt még nem hitelesítették, de Karácsony addig is online aláírásgyűjtést indított mellette.