leállás;előkészítés;Fudan Egyetem;

Képünk illusztráció

- A Fudan-törvénycsomag júniusi elfogadása után leállt a kampusz előkészítése

A kormány egyelőre sem a projektcéget, sem a vagyonkezelő alapítványt nem hozta létre.

Nagy a csönd a kínai Fudan Egyetem tervezett budapesti kampusza körül, mióta a nyári szünet előtti utolsó parlamenti ülésen, június 15-én elfogadták és – részben kétharmados jogszabályi részekkel – be is betonozták a projektet előkészítő törvénycsomagot. Máig nem alakult meg sem az állami projektcég, sem a leendő egyetem vagyonkezelő alapítványa – írja a hvg.hu.

Megjegyezték, a beruházás előkészítésében kulcsszerephez jutó kínai tulajdonú magyar lobbicég pedig hallgat és kivár. A kiszemelt helyszínen – a tervezett Diákváros területének jelentős részét elfoglaló területen – azonban még egy kapavágás sem történt. Ugyanakkor egy kínai tulajdonú magyar lobbicég már működik: az idén január végén, 3 milliós jegyzett tőkével alapított Fudan Magyarország Kft. 

A lap szerint cég ügyvezetője a 34 éves Niu Shan, aki a Fudan Egyetemen szerzett diplomát, de még érdekesebb a hölgy férje: Horváth Levente, aki szintén a kínai Fudan egykori diákja, volt sanghaji főkonzul és Matolcsy György jegybankelnök főtanácsadója, akinek édesapja Horváth Béla, az előbb MDF-es, majd kisgazda országgyűlési képviselő. A cikk szerint a háttérben a férj mozgathatja a szálakat.

Bár a kormány a Fudan Egyetem tervezett kampusza körül tavasszal kirobbant botrány hatására azt ígérte, hogy valamikor 2023-ban még akár népszavazást is tarthatnak majd a beruházásról, és addig nem kötelezi el magát végleg a beruházás mellett, eddig az ellenzék sem nézte tétlenül a fejleményeket.

A Népszava is beszámolt arról, hogy június elején több ezren tüntettek a Kossuth téren a Fudan egyetem budapesti kampusza ellen. Majd miután júliusban a kormány a saját, „gyermekvédelmi” népszavazása érdekében feloldotta a járványhelyzet miatti referendum-kezdeményezési tilalmat, Karácsony Gergely főpolgármester kihasználta a helyzetet, és beadta a Fudanról szóló népszavazási kérdést is. Ezt még nem hitelesítették, de Karácsony addig is online aláírásgyűjtést indított mellette.

A jelek szerint ez kell ahhoz, hogy a reptér a nemzetközi súlyt kapjon.