– Mindegy, ki nyer, csak bukjon a Fidesz! – harsogta tegnap délután Figur János kaposvári lakos, miközben szignózta az ellenzéki előválasztáson a Mindenki Magyarországa Mozgalom-Jobbik-LMP-Új Világ Néppárt-Új Kezdet támogatásával induló civil, Horváth Ákos aláírásgyűjtő-ívét.
A jelöltek hétfőn kezdhették meg a támogatói szignók gyűjtését, a következő két hétben négyszáz érvényes aláírást kell leadniuk, ha ténylegesen csatasorba akarnak állni a szeptember 18-a és 26-a között esedékes előválasztáson. Ez a szignómennyiség nem tűnik soknak, ám a nomináltaknak óvatosnak kell lenniük: a szabályok értelmében a leadott nevek tíz százalékát ellenőrzik, s ha a telefonos megkereséseknél a felhívottak fele nem erősíti meg, hogy valóban aláírta az adott ívet, az előválasztási bizottság nem engedélyezi az indulást.
Horváth Ákos aktivistái fél óra alatt tizenöt támogatói aláírást gyűjtöttek a hirtelen nekieredő esőben, ám állításuk szerint nem az utcai kitelepülés lesz a mérvadó a következő két hétben, sokkal inkább a kopogtatás, vagyis, amikor házról házra próbálnak támogatókat szerezni. Figur János a kivételek közé tartozott, mert az utcán megszólított érdeklődők egyelőre tartózkodóak voltak: nehezen álltak szóba az aktivistákkal. Páran foghegyről odavetették: elkötelezettek a kormányváltás mellett, ám egyelőre nem akarták a nevüket, arcukat adni az ügyhöz. Feltűnő, hogy többségük számára nem fontos, ki a jelölt, sokkal fontosabb, melyik párt vagy miniszterelnök-jelölt áll mögötte. Horváth esetében főleg az hozta izgalomba őket, hogy a Jobbik – illetve Jakab Péter –, és Márki-Zay Péter támogatását is élvezi.
– Az a lényeg, hogy eltakarodjon ez a tolvaj banda! – mondta halkan egy középkorú férfi, aki baloldalinak vallotta magát, ennek ellenére szó nélkül aláírta a jobbos formációk által támogatott Horváth ívét.
Hasonlóképpen sok baloldali szavazó jelent meg a Jobbik alelnöke, Ander Balázs országgyűlési képviselő barcsi irodájában is. Ő – amennyiben legyőzi a DK-s Remes Gábort – Somogy megye kettes számú választókerületben a hajdani államtitkárral, a KDNP-s Szászfalvi Lászlóval mérkőzhet. Az irodában megjelent támogatókkal beszélgetve hamar kiderül, hogy a sokszínű palettát nem a közös program, az ellenzéki ígéretek, sokkal inkább az Orbán-kormánnyal szembeni utálat tartja egybe.
– Pofátlanok és bosszúállóak – mondja az egyikük a Fideszről. Ő láthatóan felszabadult attól, hogy nem az utcán kellett aláírnia, nem kellett attól tartania, hogy az őt ismerők esetleg megjegyzik, kiket támogat. Az ellenzékiség vidéken ugyanis sokkal több veszélyt hordoz magában, mint a fővárosban: minél kisebb egy település, annál nagyobb a sansz, hogy retorzió éri, aki kilóg a fősodorból, például kimarad a közmunkából vagy hirtelen feleslegesé válik a munkája az önkormányzatnál. Nem véletlen, hogy a felmérések csak 5-8 százalékos részvételt jövendölnek vidéken, noha az ellenzéki választók közel kétharmadát foglalkoztatja az előválasztás.
Az aláírók közül legbátrabbnak Dél-Somogyban a nyugdíjasok tűntek. Ahogy mondták, nekik nincs veszítenivalójuk: gyerekeik, unokáik már valahol Nyugat-Európában keresik a boldogulást, így a nagyszülőknek nem kell aggódniuk, hogy politikai nézeteik miatt veszélybe kerül a családtagok egzisztenciája. A nehéz megélhetés amúgy legalább olyan erős hívószó, mint a jelenlegi kormány utálata, többen, akik az előző választásokon még a Fidesz-KDNP-re szavaztak, most azt mondták, a nagy ígéretekből 11 év alatt nem lett semmi, a térség mostani képviselőjének láthatóan nem elegendő a lobbiereje, hogy változást csikarjon ki.
A hirtelen jött hideg idő láthatóan a budapesti köztereken sem mozgósította az ellenzéki tábort. Bár rendszerint délután négy és hét között vannak legtöbben az utcán, ám a nagyobb csomópontokban – a Kálvin, Deák, Blaha Lujza téren, az Astoriánál, az Oktogonnál – elvétve találkoztunk kitelepült aláírásgyűjtőkkel. Viszont ahogy Kaposváron, úgy a IX. kerületben is nagy volt a tülekedés a Balázs Béla utcai MSZP-s irodában, ahol a DK-s jelölteknek Manhalter Dánielnek és Dobrev Klárának gyűjtik az aláírásokat. Bár odakint jócskán esett hétfőn, egymás után érkeztek a támogatók, Szécsi Péter Pál aktivista szerint gyorsan telnek az ívek, délelőtt a Nagyvárad téri aluljáróban, illetve a Teleki téren is gyűjtöttek aláírást. Ő újpesti DK-s, ám mivel ott eldőlt, hogy Varju László lesz az egyesült ellenzék jelöltje, ezért a feleségével besegít a ferencvárosiaknak. Az irodában bizakodó a hangulat: a kormánypártok az önkormányzati választáson elbukott Sára Botondot indítják a baloldali jelölttel szemben, így szerintük ha „csak” Pikó András polgármester 2019-es választási eredményét hozzák, úgy 60-40-re kikaphat a Fidesz Ferencvároson.
Az aláírásgyűjtés első napján kora délutánig több jelölt is sietett bejelenteni: órák alatt összegyűjtötte a szignókat. Elsőként a jobbikos Stummer János adott le 400 aláírást a békéscsabai székhelyű körzetben. Utána a Zuglóban induló Tóth Csaba, illetve kihívója, Hadházy Ákos és Keresztes László Lóránt, az LMP volt társelnöke közölte: már végzett is a munkával. Egyébként az egyéni jelöltek vonatkozásában a pártok megállapodtak, hogy maximum ezer támogató aláírást lehet leadni az egyes aspiránsok után, mivel ha ennél többet gyűjtene valaki, a voksok ellenőrzése már túl nagy megterhelést jelentene a helyi előválasztási bizottságoknak.