Sokan csak dörzsölték a szemüket, amikor megpillantották az INSA ügynökség hétvégi közvélemény-kutatását. Alig több mint egy hónappal a német parlamenti választás előtt a német szociáldemokraták beérték a CDU/CSU-t, a két párt fej-fej mellett halad, 22-22 százalékkal. Ennek óriási a jelentősége. Az év folyamán, legutóbb májusban, voltak már olyan felmérések, amelyek nem a keresztény uniópártokat látták az élen, hanem a Zöldeket, de nem az INSA-nál. Ennél az ügynökségnél a legjobb esetben is csak döntetlenre állt a CDU/CSU és a környezetvédők pártja. Az ügynökség, amely elsősorban a Bild bulvárlap számára készít felméréseket, a többi irodához képest általában valamivel magasabb értékeket mér a konzervatív pártoknak. Ha tehát az INSA már egyazon szinten látja a jelenlegi nagykoalíció két pártját, akkor az uniópártok szempontjából nagyon nagy a baj.
A katasztrofális helyzet nem volt érzékelhető Armin Laschet, a CDU/CSU kancellárjelöltje szombati, a berlini Tempodromban tartott kampányrendezvényén. Ahol máskor ifjak ezrei táncolnak, ezúttal fiatalok éljenezték Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnökét. Mintha minden a legnagyobb rendben lenne, miközben a párt történetének talán legnagyobb kudarca előtt áll. A pánikhangulatot jelzi, hogy Angela Merkel is a pódiumra lépett, s mint mondta, „rendkívüli módon meg van győződve arról”, hogy Laschet lesz a következő német szövetségi kormány feje. S miért meglepetés Merkel megjelenése? Mert eredetileg nem akart a kampányban részt venni, de be kellett látnia: nélküle itt semmi sem működik. Szintén feltétlen támogatásáról biztosította Laschetet Markus Söder, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke. Az ő elkötelezettségét azért sokan megkérdőjelezik, kivált azután, hogy tavasszal milyen ádáz küzdelmet folytattak a kancellárjelöltségért. De nem csak emiatt, Söder azóta szinte egyetlen alkalmat sem szalasztott el arra, hogy ne szúrjon oda egyet egykori riválisának. Legutóbb csütörtökön, amikor drámainak nevezte az unió helyzetét. Mint fogalmazott, a CDU/CSU „1998 óta a legnehezebb kihívás előtt áll”. Akkoriban Helmut Kohlt (CDU) 16 évnyi kormányzás után Gerhard Schröder (SPD) váltotta fel. Arra is utalt, ha ő lenne a kancellárjelölt, akkor nem állnának így az uniópártok, amiben alighanem igaza is van.
Hogy a szombati kampánynyitány új kezdetet jelent-e Laschet számára, energikusabb, karizmatikusabb lesz-e a következő néhány hét folyamán, ezzel kapcsolatban komoly kétségei vannak a németeknek. Miközben a kancellárjelöltek versenyében a szociáldemokrata Olaf Scholz már nagyon elhúzott a többiektől, Annalena Baerbock, a Zöldek listavezetője is megelőzte Laschetet. A hangulatot jól jellemzi a Spiegel értesülése is. Eszerint a CDU tagjai úgy látják: a kancellárjelölt annyira népszerűtlen, hogy ő húzza lefelé a pártot. Egy, a WhatsApp üzetküldő applikációban zajló belső vitában az egyik kampányaktivista azon töprengett, hol tudná legjobban elrejteni a Laschetet ábrázoló plakátokat. Még Wolfgang Schäuble, a parlament elnöke, volt pénzügyminiszter, aki tavasszal erősen támogatta az észak-rajna-vesztfáliai miniszterelnök jelölését, is elismerte, nehéz lesz megfordítani a jelenlegi trendeket, azaz nem lesz könnyű elindulni felfelé a lejtőn.
A CDU/CSU parlamenti frakciójának képviselői is kezdik elveszíteni a béketűrésüket. Sylvia Pantel állítólag felszólította Laschet-t, „vonja le a konzekvenciákat, ha két héten belül nem javulnak a közvélemény-kutatási adatok”. Jobb „röviden és fájdalmasan reagálni, mint együtt bukni” – idézte a CDU politikusát a Bild napilap. Különösen kínos, hogy Pantel Laschet szűkebb pátriájából, Észak-Rajna-Vesztfáliából származik.
A CDU a bajban most az FDP-t támadja. Ez azért is várható volt, mert sok a két párt között ingadozó szavazó. „Aki az FDP-re szavaz, annak el kell fogadnia, hogy a végén Saskia Esken és Kevin Kühnert mellett ébred a kabinetasztalnál” – hangzik Paul Ziemiak, a CDU főtitkárának intése a Twitteren. AZ SPD két „balos” képviselőjével illusztrálta, hogy aki Scholzra voksol, az SPD-Zöldek-FDP kormányt kap. A liberálisok elnöke, Christian Lindner erre a CDU-t kezdte támadni, kifejtve: hagyják őt békén.