;

film;fesztivál;Karlovy Vary;

- Sir Michael Caine volt az antidepresszáns Karlovy Varyban

Bár a város a pandémia okozta idegenforgalom kiesése miatt még nem tért magához, a filmfesztiválon ezt nem érezni.

Karlovy Vary az ékszerdoboz városka – írtam rendszeresen a korábbi tudósításaimban a csehországi fürdőváros filmfesztiváljáról. A régió legfontosabb mozgóképes mustrája tavaly elmaradt a pandémia következtében, és idén is csak csúszva tudott megvalósulni, a megszokott július eleji időpont helyett augusztus végén. Bár a fesztivál központjaként szolgáló Thermal Hotelt felállványozták, az épület körülötti őrület a megszokott erővel dübörög, a hajnalig tartó bulikat még az esős idő sem tudja elmosni.

A városka belvárosában azonban igencsak látszik a pandémia hatása: a boltok, de még a vendéglátóhelyek mintegy kétharmada vagy zárva van, vagy egyszerűen megszűnt. Egyszóval, az ékszerdoboz jelző idén nem aktuális. Ezt a depresszív hangulatot igyekezett Karel Och művészeti igazgató a sok meghívott művésszel és értelmiségivel ellensúlyozni, hiszen, ahogy a fesztivál állandó házigazdája Marek Eben komikus-filozófus, neves cseh celebritás fogalmazott, az efféle emberek olyanok, mint az antidepresszáns. annak pedig a péntek esti nyitógálán nem más volt ott, mint a kétszeres Oscar díjas, nyolcvannyolc éves színészóriás, Sir Michael Caine.

– Senkiként kezdtem, aki nem tudott az égvilágon semmit – mondta Caine, hozzátéve: végül is valami olyasvalamiért kapok díjat, amit világ életem szerettem csinálni. Persze, humora Sir Michael-nek is van, mert egyúttal megjegyezte, hogy ennek megfelelően ez a világ legnehezebb elismerése, amit kapott. Mindazonáltal lehet benne igazság, hiszen korábban barátja, Harvey Keitel a fesztivál számára forgatott egy klipet, amelyben az volt a poén, hogy a lábára ejtették a Kristály Glóbuszt, ami nyomban eltört emiatt.

– Ami történik veled egy idő után egyszer csak életművé válik. Ez pedig az én eseteben teljesen váratlannak mondanám. Sosem gondoltam arra, hogy mozicsillag leszek, hiszen én csak egy színész voltam, fura akcentussal. Most meg még egy kitüntetést is kapok érte, ez csodálatos – mondta már szombaton Michael Caine az újságíróknak Karlovy Vary-ban. Arra a kérdésre, hogy mit tart karrierje legjobb, legemlékezetesebb pillanatainak, egyértelműen az utazásokat nevezte meg. Szavai szerint igencsak élvezte, amikor A Riviéra vadorzóit Franciaország déli részén vették fel. A Karib tenger környékén pedig olyan sokszor forgatott, hogy már nem is emlékszik mely filmekről van szó.

Sir Michael Caine-t a Best Sellers című komédia egyetlen vetítésén is elkaphattak a szerencsések. Nem mellékesen, ezt az esemény sem múlt el Eben poénjai nélkül, melyek nagyon ülnek a cseh közönségnél így tőle még az olyan mondások is tapsvihart eredményeznek mint például, hogy miután világpremierről van szó, ne csodálkozzon senki, ha Oroszországból vagy Izraelből kap majd hívásokat, hogy mit is látott. Mindemellett elmondta, hogy a pandémia miatt szerencsére annyira felgyülemlettek a filmek, hogy még egy olyan kis fesztivál is, mint Karlovy Vary labdába rúghatott a legnagyobbaknál. Amikor felvonult a stáb, persze, jött Sir Michael is: volt abban valami iszonyatosan megható, ahogy érkezett a botjával és fel kellett segíteni a pódiumra. Elmesélte, hogy annak idején ígéretet tett, hogy „bárhol is lesz a világpremier, elmegy rá”. Az elsőfilmes rendező, Lina Roessler kapcsán meg elmesélte, hogy noha korábban dolgozott női alkotókkal, de egyik sem volt olyan gyönyörű, mint Roessler. Visszaidézte, hogy, amikor megjelent az első forgatási napon, odament hozzá, hogy mutassa már be a rendezőnek. Amikor azt a választ kapta, hogy „én vagyok az”, így reagált: „Neked a vásznon lenne a helyed!” Tegyük hozzá, nem tévedett sokat, hiszen Lina Roesslet színésznő is egyben. Persze, Caine szavai szerint ez a történet a részéről csak arra bizonyíték, hogy a szépség és a tehetség nem csereszabatos fogalom – érdemes teljes nyitottsággal élni. 

Maga a Best Sellers mint film, a kellemes meglepetések közé sorolandó. Caine alakítja Harris Shaw-t, a figyelem középpontjából hosszú évtizedek óta eltűnt írózsenit, akinek korábbi regénye tette a Stanbridge könyvkiadót naggyá. Ám a kiadó, melyet apja visszavonulása után Lucy (Abrez Plaza) vezet, csőd szélén van és csak valami csoda segíthet rajtuk. Ekkor Lucy felkeresi a halottnak hitt Shaw-t, hogy adjon neki egy kéziratot, mert egy ősrégi szerződés miatt tartozik ezzel. A mizantróp öreg belemegy, sőt, még útra kell Lucy-val egy turnéra, mely nem úgy alakul, ahogy hőseink elképzelték. Lina Roessler magabiztosan halad a harsány komédia felől a drámaiság felé, ahogy Lucy apjának és Harris közös, enigmatikus múltjára lassan fény derül. Sőt, ezek után a rendező bele mer menni a melodrámába és „felnőttes” hangvételű befejezésbe. A mű nagy erénye persze Michael Caine és nem mellékesen Aubrey Plaza. Az amerikai indie filmek kedvelt színésznője kimondottan karizmatikus és tud és mer Caine partnere lenni. Elképesztő kémiájuk van együtt, mind a komikus, mind a drámai szcénákban, mondhatni, kifejezetten ütősek együtt.

Egyszóval, a Best Sellers ritka bizonyítéka annak, hogy lehet méltósággal, alázattal és jó ízléssel szívhez szóló művet készíteni.  

A kis hableány örökösei perre mennek.