Eddig biztosnak tűnt, hogy Mellár Tamás is sorompóba áll az ellenzéki jelöltek pécsi előválasztásán. A 67 éves közgazdász többször is jelezte, hogy ez a szándéka, ám csütörtökön azt az információt osztotta meg több internetes újság, hogy Mellár visszalép. A hírt Mellár és köre sem nem erősítette, sem nem cáfolta. Kerestük a képviselőt, ám ő a telefonját nem vette fel.
A legutóbbi országgyűlési voksoláson a pécsi 1-es számú körzetben győzött Mellár, s most, ugyanitt, az ellenzéki oldalon rajta kívül még két jelölt regisztráltatta magát az előválasztásra: egyikük a szintén közgazdász, Nemes Balázs, akit pártján, a Momentumon kívül a DK támogat; a másik a függetlenként induló ügyvéd, Bodnár Imre.
Ismert, hogy Pécsett, a 2019-es önkormányzati választáson az ellenzéki összefogás fölényesen győzött a kormánypártok fölött, és a baranyai megyeszékhely 26 tagú közgyűlésében a DK, a Jobbik, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd által támogatott civil szervezet, a Mindenki Pécsért jelöltjei 18 helyet szereztek. Ám ez utóbbi alapítója, Mellár Tamás és a Péterffy Attila független polgármester között egy év elteltével feszültté vált a viszony. Mellár bírálta Péterffy személyi kérdésekben hozott döntéseit, és nehezményezte, hogy a polgármester a civil képviselőktől frakciófegyelmet vár. Emiatt az ellentét odáig fajult, hogy az egyesület a civil frakció Péterffyvel egy véleményen lévő 14 tagjától elvette azt a jogot, hogy használhassa a Mindenki Pécsért nevet.
Tudni kell, hogy Bodnár vezeti azt a főképp jogászokból álló csapatot, aki átvilágítja az önkormányzat 2010 és 2019 közötti gazdálkodását. Azokban az években a kormánypártok irányították a várost, s Bodnár teamje több mint tíz esetben tett bűntetőfeljelentést a vélt visszaélések miatt. Péterffy ezt az elszámoltató munkát nagyra értékelve ajánlotta a választóknak Bodnár Imrét.
Tudni kell, hogy az ez ellenzéki pártok a közelmúltban végeztek felmérést a pécsiek politikai szimpátiájáról, s az eredmény az volt, hogy a helybéliek többsége elégedett a városvezetéssel, és 2022-ben az integrált ellenzékre akarnak szavazni.
A fentiek alapján kimondható, hogy Péterffy Attila komoly befolyásoló erővel bír a körzetben, hisz a pécsi 1-eshez tartozik ugyan öt kistelepülés, ám a szavazók 95 százalékát a város adja. Így várhatóan csakis az az ellenzéki jelölt nyerhet az előválasztáson, aki élvezi a megyeszékhely első emberének támogatását. Ezért Mellár retirálása nem meglepő, a hatása azonban visszás lehet, hisz a közgazdász azt ígérte, hogy végigcsinálja az előválasztást, és ha veszít, akkor odaáll a mögé, akit az ellenzéki többség akar, ily módon erősíti a kormányváltók pozícióját.
Mellár feltételezett visszalépéséről megkérdeztük Bodnár Imrét és Nemes Balázst: hivatalosan ők sem tudnak arról, hogy a politikus meghátrált volna, ám számos olyan belső információ jutott el hozzájuk, ami alapján a hír valós.