Afganisztán;tálibok;

2021-08-16 10:34:47

Kétségbeesett tömegek a kifutókon, a tálibok némiképp meglepetten hirdették ki győzelmüket [VIDEÓK]

Káosz a reptéren, többen meghaltak, az amerikai katonák többször is levegőbe lőttek, így próbálva helyreállítani a rendet. Miközben a menekülni akarók elárasztották a légikikötőt, a tálibok az elnöki palotában hirdették ki győzelmüket - és még őket is meglepte, milyen könnyen elfoglalták a nagyvárosokat.

Kaotikus a helyzet a kabuli nemzetközi reptéren, az egyetlen helyen, ahonnan ki lehet menekülni az iszlamista tálibok által majdnem teljesen meghódított Afganisztánból. Nem csoda, hogy a légikikötő polgári részén már vasárnap este afgán és külföldi civilek ezrei törtek be a kifutópályákra, abban a reményben, hogy kijuthatnak az országból.

A repülőtér biztonságát felügyelő NATO azonban vasárnap este felfüggesztette a polgári légijáratokat, miután a légikikötő elleni támadásról érkeztek hírek. Azóta csak a katonai gépek repülnek. Ennek ellenére rengetegen éjszakáztak a betonon, s reggelre még többen érkeztek, rengeteg ember tülekedett és kapaszkodott fel kétségbeesésében a földön veszteglő utasszállítókra, hátha azok mégis felszállnak.

Sőt a tömeg megrohanta a reptér katonai részét is, ahol folyamatosan zajlik a külföldi diplomaták és állampolgárok, valamint a NATO csapatokkal együttműködő afgánok evakuációja, így az amerikai katonák többször is a levegőbe lőttek, hogy rendet tegyenek. A felfordulásnak áldozatai is vannak a legfrissebb hírek szerint legalább öten életüket vesztették, valószínűleg agyontaposták őket, de haláluk körülményei eygyelőre tisztázatlanok.

Egyes videók alapján úgy tűnik, hogy még az amerikai katonák figyelmeztető lövései sem józanították ki a felbolydult sokaságot. Százak futottak a légierő egyik felszállni készülő repülője mellett, hátha sikerül felkapaszkodniuk. Legkevesebben ketten feljutottak egy kép törzsére, ahonnan tragikus módon lezuhantak.

Az Egyesült Államok már kimenekítette nagykövetsége teljes személyzetét, ahogy a legtöbb nyugati diplomata is elhagyta Kabult. A külföldi erőknek segítséget nyújtó afgánok közül azonban több tízezren rekedhettek az országban, sokan közülük a fővárostól távol vannak, tucatnyi tálib ellenőrző ponton kellene keresztülverekedniük magukat a kabuli reptérig.

Az Egyesült Államok és mintegy hatvan ország közleményben szólította fel az iszlamistákat, hogy biztosítsanak szabad eltávozást mindenkinek, aki el akarja hagyni Afganisztánt. A győzelmi mámorban fürdő szélsőségeseket egyelőre nem reagáltak a felhívásra.

Meglepően könnyen

A tálibok vezéralakjai már vasárnap éjszaka az elnöki palotában ünnepelték Afganisztán majdnem egészének elfoglalását. “Gratulálunk ezért a nagyszerű győzelemért az egész afgán nemzetnek, különösen Kabul lakóinak és a mudzsahedeinknek” - jelentette ki videóüzetben Abdul Gáni Baradar molla az iszlamista mozgalom alapítója és egyik legfontosabb vezetője.

Az elnöki palotát a szélsőségesek komolyabb összecsapások nélkül foglalták el, ahogyan afgán főváros és az ország nagy részét is. Beszédében még Baradar is meglepettségének adott hangot, hogy ilyen könnyen átvették az irányítást. “Váratlan utat jártunk be, elértünk egy olyan helyzetet, amire soha nem is számítottunk. Allah megadatta nekünk a győzelmet, ami példátlan a világtörténelemben, ezért köszönetet kell mondanunk neki” - fogalmazott a molla, aki azt ígérte: a mozgalom mostantól a nemzet jobbításán és az afgánok életkörülményeinek javításán fog fáradozni.

Nem hisznek a mézes-mázos szavaknak

A lakosság azonban nem bízik a tálibok szép szavaiban, a tudósítások szerint általános a félelem, hogy valójában a 2001 előtti rémuralom tér vissza. A tapasztalatok alapján nem alaptalan a rettegés - a beszámolók szerint sok, az iszlamisták által nemrég elfoglalt vidéki településeken már megfosztották a nőket alapvető jogaiktól, még az otthonaikat is kizárólag férfi családtagjaik kíséretében hagyhatják el. A nagyvárosokban egy fokkal jobb a helyzet, ott a nőket egyelőre csak munkahelyükről küldték el, a New York Times szerint Kunduzban például az alkoholos italok árusítását is betiltották.

A tálibok a várakozások ellenére egyelőre nem hirdették ki a hatalomátvételt, szóvivőjük az AP-vel azt közölte, hogy egy nyitott, “inkluzív” iszlám kabinet megalakításáról tárgyalnak. A várakozások szerint ez egy átmeneti kormány lesz, melyben más politikai erők is helyet kapnak, hogy rajtuk keresztül a szélsőségesek legitimálják magukat a nemzetközi közösség szemében.

Rendezett hatalomátadást báboznak

A világias kormány összeomlott, miután Ásraf Gáni elnök lemondott és külföldre menekült. A hazájába gyávának kikiáltott politikus Facebook bejegyzésben azzal magyarázta tettét, hogy el akarta kerülni a vérfürdőt. Példáját alelnökök és más kabinettagok is követték.

A hírek szerint az ügyvezető védelmi miniszter, Biszmilla Hán Mohamadi is távozott családjával, pedig ő előzőleg élesen bírálta Gánit, amiért menekülőre fogta. A tárcavezető vasárnap még azt ígérte, hogy a biztonsági erők harc nélkül nem adják fel Kabult, amíg nincs megállapodás a békés hatalomátadásról, ám ebből semmi sem lett - a rendőrök és a katonák elhagyták állásaikat, a tálibok pedig erre hivatkozva egyszerűen elfoglalták az ellenőrző pontok nagyrészét.

Nem minden vezető politikus menekült ugyanakkor el, Abdulla Abdulla a kormány második embere, a béketárgyalásokért felelős Nemzeti Megbékélési Tanács elnöke, Hámid Karzai volt államfő és Gulbuddin Hekmatjar egykori hadúr megalakított egy úgynevezett átmeneti tanácsot, amely a rendezett hatalomátadást hívatott biztosítani. A tálibok vélhetően velük tárgyalnak most az átmeneti kormány felállításáról.