szja;Domokos László;

- A szükségtelen nulla

Ha egy kvízjátékban feltennék azt a kérdést, hogy mi a közös Bruneiben, Bahreinben, Kuvaitban, Ománban, Katarban és az Egyesült Arab Emírségekben, akkor a kielégítő válasz korántsem csak az lenne, hogy egyik sem köztársaság. Hanem - mivel megtehetik - mindegyikben 0 százalékos a személyi jövedelemadó (szja) kulcsa. Pontosan annyi, amennyit - mint gyorsan elérendő célt - Domokos László, az ÁSZ elnöke a kormány hivatalos szócsövének tekintett, Magyar Nemzet néven megjelenő napilapban belengetett.

A  nulla százalékos szja-kulcs (tulajdonképpen az adómentesség) ötlete korántsem újkeletű. Emlékezetes, hogy Orbán Viktor kormányfő 2015 márciusában - bár kissé homályosan, de a reá mindig oly jellemző "gondoskodó" formában - már utalt rá: "Az embereket nem szabad adóztatni, amikor keresnek. Akkor kell adóztatni, amikor elköltik a pénzt." Varga Mihály a pénzügyek fejeként ugyanebben az időben már célozgatott arra, hogy ha nem is a miniszterelnök által említett drasztikus mértékben, de a Pénzügyminisztérium is híve az szja-kulcs mérséklésének, mégpedig egy számjegyűre.

Ezt a kijelentést a legalapvetőbb matematikai ismeretekkel rendelkezők is úgy értelmezték, hogy az az "egy számjegy" minden bizonnyal 9 százalék. Sőt a legoptimistábbak még azt is feltételezték, hogy az előző  kormányzati ciklus végéig, vagyis 2018-ig végre is hajtják a változtatást.

Nem tették, olyannyira nem, hogy a mindmáig alkalmazott, egykulcsos, 15 százalékos szja olyan, mintha bebetonozták volna. Sőt 2022-re is bebiztosították a jelenlétét, mert a jövő évi költségvetésben is csak a pályakezdők, és csak 25 éves korukig élveznek majd adómentességet. De az a 460 ezer fiatal, akit ez érinthet, főleg alkalmi vagy idénymunkás, így foglalkoztatójuk minden további nélkül megteheti, hogy mérsékli a bruttó bérüket, hogy a nettó keresetük ne emelkedjen, így a szelektív adóelengedés hasznát végül a munkáltatók nyelik le.

Az szja-kulcs mértékének csökkentése egyébként nem ördögtől való, még ha nem is 0 százalékra, ugyanis a bérekre rakodó adóteher - a tavalyi adatok szerint - nálunk meghaladta a 43 százalékot. Ez az Európai Unióban a második legmagasabb, csak Belgium előz meg bennünket, de ott is folyamatosan javítanak a helyzeten. Ha már adó, nálunk főleg az európai csúcstartó áfához lenne érdemes hozzányúlni.

Az szja-ból évente befolyó mintegy 3000 milliárd forintról csak úgy mondhat le a költségvetés, ha talál olyan forrásokat, amelyből a kieső bevételt pótolni tudja. Ellenkező esetben a vállalkozókkal és a lakossággal azt is közölni kell, hogy a jövőben miről kell majd  lemondaniuk az adócsökkentés fejében.

Domokos László költségvetési tanácsi tagtársa, Matolcsy György nyomdokaiba lépett, amikor ilyen értelmezhetetlen bölcsességeket kürtöl világgá: "Az ember annyira értékes, hogy egyáltalán nem kellene adóztatni, azaz büntetni azért, mert dolgozik." A főszámvevőn talán a kapuzárási pánik vett erőt: a három kormányzati cikluson átívelő elnöki mandátuma jövőre lejár. Szeretne nyomot hagyni maga után. De ilyet?