- írja a szöuli vezérkar közlésére hivatkozva a Reuters. A lap felidézi, hogy a két ország katonái rendszeresen tartanak közös hadgyakorlatokat, főként tavasszal és nyáron. A vezérkari főnökök egyesített bizottságának közlése szerint a mostani alkalom kilenc napos lesz, éles terepgyakorlat helyett azonban számítógépen szimulált parancsnoksági gyakorlatokból fognak állni a feladatok.
A cikk szerint a hadgyakorlattól Észak-Korea cseppet sincs elragadtatva. Egy nappal azután, hogy a két ország megkezdte az előzetes felkészülést, Phenjan ismételten nem reagált azon hívásra, amelyet a párbeszéd elősegítését célzó forródróton kezdeményeztek a déli szomszédjai.
Kim Yo Jong - a diktátor nagyhatalmú nővére - korábban "alattomos viselkedéssel" vádolta meg a délieket, amiért közös hadgyakorlatba kezdenek az Egyesült Államokkal. Egy másik, magas rangú phenjani tisztségviselő szerint pedig Szöul és Washington "súlyos biztonsági válságot" kockáztat azzal, hogy a kapcsolatok javítása helyett a feszültség fokozását választja.
Sajátos felfogás ez a diktatúra vezéreitől, mivel a déliek és az Egyesült Államok a közös hadgyakorlatok számát az elmúlt években csökkentette, hogy ezzel is megkönnyítsék a tárgyalásokat Kim Dzsong Unékkal.
Dél-Koreában egyébként 28 500 amerikai katona állomásozik, ugyanis a félsziget két országa technikai értelemben még mindig hadban áll egymással. Az 1950 és 1953 között folyó háborújukat csupán fegyverszünettel zárták le, nem pedig békeszerződéssel.