Több ezren tüntettek kedd este több lengyel városban a tervezett műsorszolgáltatási törvény ellen, amely tovább korlátozhatja a média sokszínűségét Lengyelországban. Az országban a médiumok viszonylag nagy része külföldi cégek tulajdonában van, ami nem felel meg Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke érdekeinek, hiszen több kormánykritikus média is létezik. A pártelnök és főideológus azt követelte, hogy a lengyel média legyen „lengyel”. Ennek megfelelően az év elején lelkesen ünnepelte a Polska Press regionális lapcsoport eladását: az állami irányítás alatt álló Orlen olajvállalat egy német kiadótól vette meg. Azóta az ehhez tartozó lapok és portálok szinte valamennyi főszerkesztőjét pártközeli személyiségek váltották fel.
Az amerikai tulajdonú TVN televíziós csoport és a TVN 24 hírcsatorna is régóta szálka a PIS politikusainak szemében. A lengyel parlamentnek, a Szejmnek benyújtott médiatörvény tervezett szigorításával azonban a Discovery csoport valószínűleg kénytelen lesz eladni részvényeit. A módosítás megtiltja, hogy külföldi vállalatok többségi részesedést szerezzenek lengyel médiavállalatokban, ezt még közvetve, európai leányvállalatokon keresztül sem tenné lehetővé, mint a TVN esetében.
A PiS politikusa, Marek Suski, a törvényjavaslat előterjesztője a párthoz egy vitaklubjában magyarázta, valójában miről is van szó: "Ha sikerül elfogadtatni ezt a törvényjavaslatot, és a részvények egy részét lengyel üzletemberek vásárolják meg, és akkor némi befolyásunk lesz arra, hogy mi történik ennél a műsorszolgáltatónál. Bár biztosan nem olyan lesz a helyzet, mint a Polska Pressnél, de ebbe az irányba megy a dolog".
A törvényjavaslat vitáját és a szavazást ma délutánra tűzte ki a PiS a Szejmben, de egyelőre nehéz megjósolni, többséget kap-e a javaslat. Mateusz Morawiecki mindenesetre keddre, a tervezet elleni tüntetések napjára időzítette a hírt: menesztette a kormányból Jaroslaw Gowint, aki jelezte, nem ért egyet a médiatörvény tervezetével. A PiS kisebbik partnerének vezetőjeként is tevékenykedő miniszterelnök-helyettes, aki a kormányfrakció gazdasági-liberális szárnyához tartozik, minden fontos törvényt támogatott, beleértve az igazságszolgáltatás reformját is. Ugyanakkor hetek óta vitában áll a gazdaságélénkítő csomag és a hozzá kapcsolódó adó- és illetékemelések miatt.
Gowin arra is rámutatott, hogy a médiatörvény drasztikusan sérti a médiaszabadság elvét. Azt is sérelmezi, hogy a jogszabállyal Varsó szembe megy fontos szövetségesével, az Egyesült Államokkal.
A kedd esti tüntetéseken meglehetősen kevesen vettek részt; az abortusz szigorítása elleni legutóbbi megmozdulásokkal szemben azonban ezúttal több középkorú és idősebb személy jelent meg.
De mi lesz a lengyel kormány további sorsa, ha Gownin kis pártja kilép a koalícióból? A PiS, mint az Onet portálja írta, nem hagyja magát, és megpróbálja maga mellé állítani Gowin embereit. A Szövetség minél több tagját meg kell szerezni ahhoz, hogy Gowin lemondása ne ingassa meg a PiS többségét a Szejmben. Az Onet úgy tudja, a PiS célpontjai között van Marcin Ociepa védelmi miniszterhelyettes, Wojciech Murdzek volt tudományos miniszter, valamint Anna Dąbrowska-Banaszek, Mirosław Baszko és Grzegorz Piechowiak parlamenti képviselők. Bár Gowin távozása után ők is megjelentek a pártelnök sajtótájékoztatóján és hűségüket fejezték ki iránta, de kérdés, hogy valóban kitartanak-e mellette.
Egy ilyen többség el is fogadhatná a TVN elleni törvényjavaslatot, valamint azokat törvényeket, amelyeket Gowin elutasított, arra hivatkozva, hogy azok széles körű adóemeléshez és magas árakhoz vezetnének.
Egy biztos, a mai nap folyamán eldől Mateusz Morawiecki kabinetjének sorsa. Gowin és a miniszterelnök kapcsolata már napok óta rendkívül feszült volt, írta a lengyel média.
Ha a PiS-nek sikerül is összekaparnia a kormány életben maradásához szükséges többséget, akkor is valószínű, hogy a kabinet nem tölti ki mandátumát és jövő tavasszal előrehozott választást rendeznek. A másik koalíciós partner Zbigniew Ziobro igazságügyi miniszter ultraradikális tömörülése szintén egyre élesebben támadja a PiS-t. A Szolidáris Lengyelország vezetője először jelentette be hivatalosan, hogy kész kivezetni Lengyelországot az EU-ból. Egyúttal támadta a koalíció azon képviselőit, akik ki hajlanának a kompromisszumra az Európai Bizottsággal az igazságügyi reformot illetően. A változtatásokat maga Kaczynski is támogatta.
A PiS vezetője most a legfontosabbnak azt tartja, hogy a TVN-ből kiűzze az amerikaiakat, bezárja a csatornát vagy átvegye az irányítást. Az adótörvényeket is mihamarabb el akarja fogadni, hogy a középosztálytól beszedett pénzzel kedélyjavító intézkedéseket hozzanak az esetleges előrehozott választás előtt.