;

Joe Biden;Donald Trump;infrastruktúrális beruházások;

- Joe Biden hidat épít

A szenátusban kétpárti támogatást kapott az ezermilliárd dolláros fejlesztési csomag. Trump most az irigységtől sárgul.

Az utóbbi hónapokban lassan csökkent Joe Biden támogatottsága, bár még most is meghaladja az 50 százalékot, amit Donald Trump egyetlen pillanatra sem tudott elérni. A 2022-es közbülső választások szempontjából nem lényegtelen, hogy meddig tart Bidennél ez a negatív tendencia. A tét a jelenlegi, viszonylag ritkán előálló állapot meghosszabbítása, azaz a Fehér Ház mellett a képviselőház és a szenátus megtartása egy párt kezében. Ha valami segíthet Bidennek visszaszerezni a Demokrata Párt elbizonytalanodó szavazóit, az alighanem az a mintegy ezer milliárd dolláros infrastruktúra-fejlesztési csomag, amelynek szenátusi végszavazása éppen egybeesett lapzártánkkal.

A voksolás kimenetele aligha kétséges, mert az 50 demokrata párti és független szenátor mellett előzetesen 18 republikánus is támogatta a tervezetet, s utóbbiak közül azóta is csak ketten dezertáltak – pont azok, akiknek jövőre kell a választók elé állniuk. Az ő pálfordulásuk is jelzi, milyen dilemma feszegeti a jobboldalt. Szavazóik többsége még mindig Trumpra hallgat és a vérig sértett exelnök hallani sem akar semmilyen együttműködésről a liberálisokkal. Ellenkezőleg, trumpista előválasztási kihívókkal fenyegeti azokat a „csak nevükben republikánusokat”, akik hajlandók lepaktálni az ellenséggel.

Az amerikai politikai hagyomány jelentős részben a két oldal macerás és bizonytalan, de végül tartós eredményeket hozó együttműködésén alapszik. Az utak, hidak, repülőterek, kikötők és vízvezetékek korszerűsítése, a széles sávú internet kiépítése nagyon népszerű a lakosság körében, a szenátorok pedig mindig szeretnek azzal büszkélkedni, hogy mennyi pénzt, beruházást vagy munkahelyet szereztek államuknak Washingtonban. Olyannyira, hogy a korábbi, a koronavírus-járvány káros hatásainak enyhítésére elfogadott csomagokból fakadó kedvezményekkel utólag olyanok is dicsekedtek, akik pedig ellene szavaztak.

Az infrastruktúra-tervnek így is vannak ellenzői, akik szerint az egyenes út a szocializmusba és az 550 milliárd dollár új pénzt tartalmazó törvény voltaképpen „kapudrog”, ami után jönnek majd a nehezebb szerek, a még nagyobb kiadással járó javaslatok. Vannak republikánusok, akik négy önfeledt év után most találtak vissza a költségvetési szigorról vallott korábbi nézeteikhez és a hiánytól, illetve az infláció növekedésétől féltik a gazdaságot. Trump nem tudott koherens ellenérveket felsorakoztatni, de neki és táborának az is elég, hogy az elképzelés Bidentől indult.

Ebben lehet némi logika, mert az elnök célja éppen a hídépítés, azaz a megosztottság enyhítése, az együttműködés gyakorlatának felélesztése. Trump jól érzékeli, hogy ha ez sikerül, akkor az ő csillaga végképp leáldozhat és kicsúszhat kezéből a Republikánus Párt. Ez, amellett, hogy bántaná a hiúságát, azzal a veszéllyel is járna, hogy elveszítené politikai védettségét a viselt dolgai miatt ellene folyó, potenciálisan börtönnel fenyegető eljárásokban.

Az is igaz, hogy a boksz nyelvén szólva a mostani csomag még csak a jobb felütés, ami után következik a bal csapott: egy 3500 milliárd dolláros, a költségvetési törvénybe ágyazott tervezet, amely az állami óvodák bevezetésétől az idősgondozásig egy sor kérdésben átalakítaná az amerikai társadalmat. Ehhez esetleg egyáltalán nem is kell republikánus szavazat, Bidennek elég lehet, ha a közös cél érdekében egyben tudja tartani a Demokrata Párt mérsékelt és progresszív szárnyát, amire amúgy az infrastruktúra-törvény képviselőházi elfogadásához is szükség lesz, mert anélkül mit sem ér a szenátusi győzelem.

Az utóbbi években nem egyszer váltak gyilkosság áldozataivá katolikus papok Franciaországban.