adat;ujjlenyomat;

- És még egy adat rólunk: egyre több információt birtokol és tárol polgárairól a kormány

Augusztustól - egy uniós rendelet szerint - elkezdték rögzíteni az ujjlenyomatokat.

Augusztus 2-tól minden hat éven felüli magyar állampolgárnak leveszik ujjlenyomatát, ha személyi igazolványt készítenek neki. Egy uniós rendelet értelmében ugyanis ettől az időponttól kezdve már az egész EU-ban csak ilyen személyi igazolványt állíthatnak ki a tagállamok. Magyarországon 2016-ban vezették be a chippel ellátott személyi igazolványt, ettől kezdve aki akarta, az ujjlenyomatát is rögzíthette az adathordozón, de ez eddig opcionális volt.

A törvénymódosításról még tavaly novemberben szavazott a parlament. Kontrát Károly, a Belügyminisztérium államtitkára akkor a kormány nevében azzal indokolta a változást, hogy a tagállamok által kiállított nemzeti személyazonosító igazolványok biztonsági szintje jelentősen eltér, és emiatt magas a hamisítás és az okmányokkal való visszaélés kockázata.

A parlamenti szavazáson az ellenzék egységesen tartózkodott. Arató Gergely, a DK frakcióvezető-helyettese ezt azzal indokolta a Népszavának, hogy bár uniós irányelv átvételéről van szó, de "ennek ellenére sem örülnek, hogy ez a kormány még több adatot birtokolhat majd az állampolgárokról".

- Általában nem értek egyet azzal a tendenciával, hogy a kormányok, hatóságok egyre több adatot kezelnek az állampolgárokról, de itt most úgy tűnik, egy uniós irányelvről van szó, amit kötelező beépíteni a magyar jogrendbe, így a kormány ennyiben korrektül járt el – mondta a Népszavának Schiffer András.

Az ügyvéd szerint a gyakorlatban most annyi történik majd, hogy egy olyan új adatot is kezelni fog a Belügyminisztérium, „ami a korábbiaknál kétségtelenül komplexebb információt nyújt a polgárról”. - Ezért ezt az irányelvet szoros összefüggésben kell alkalmazni az uniós adatvédelmi irányelvvel, vagyis a célhoz kötöttség elve itt kétszeresen is érvényesül. Ez azt jelenti, hogy az ujjlenyomatot csak akkor lehet használni, ha a törvényben előírt kötelezettségeiket másképpen nem tudják teljesíteni a rendészeti szervek, és az adatot csakis az adott célhoz kötve használhatják. Például egy bűncselekmény felderítéséhez – mondta Schiffer András.

Vagyis az elvileg előfordulhat, hogy egy bűncselekmény esetén, ha kizárólag az ujjlenyomat áll a hatóságok rendelkezésére a lehetséges elkövetőtől, akkor ezt összevethetik a személyi igazolványokhoz leadott ujjlenyomatok adatbázisával. De ebben az esetben is csak és kizárólag a gyanúsított ujjlenyomatát használhatják. Ha pedig valamely állami szerv jogtalanul használja az adatbázist, az maga is bűncselekményt követ el. - Itt a jogosulatlan adatkezelés és a hivatali visszaélés esete merülhet fel, persze kérdés, hogy ezt az állampolgár az állammal szemben mennyire tudja majd bizonyítani – mondta a Népszavának Schiffer András.

A közelmúltban – amint azt a Szabadpecs.hu megírta – Pécsett egy rendőrségi helyszínelő ujjlenyomatot is rögzített egy a nemzeti konzultációját népszerűsítő óriásplakáton, amelyet valaki átragasztott. Az ügyben rongálás miatt nyomoznak. A jelenlegi törvények szerint azonban szabálysértési eljárásokban a rendőrség a jövőben sem lesz jogosult a személyiken tárolt ujjlenyomatok ellenőrzésére.

Uniós utasregisztrációs rendszerJövő év végére működésbe léphet az európai uniós utasregisztrációs rendszere (ETIAS), amelynek keretében kizárólag vízummal vagy előzetes elektronikus beutazási engedéllyel léphetnek majd be harmadik országbeli állampolgárok a közösség területére - írta a Kitekintő.hu. A rendszer bevezetését követően a schengeni térségbe utazó, vízummentességet élvező nem EU-s állampolgároknak regisztrálniuk kell majd, s utazás előtt engedélyt kell szerezniük. Az EITAS adatait összekötik más uniós adatbázisokkal is. „A rendszer összeveti az utazók adatait az európai uniós belbiztonsági, határ- és migrációs információs rendszerekben tároltakkal, elősegítve a biztonságra vagy a közegészségre kockázatot jelentő személyek azonosítását és kiszűrését, valamint a migrációs szabályok betartását” – közölte a portál. A regisztráció ráadásul fizetős is lesz: 18-70 év közöttieknek 7 euróba kerül majd.

Ezt a Facebookon jelentette be az intézmény.