Bulgária;új kormány;casting;

- Nem könnyen áll össze az új, kisebbségi kabinet Bulgáriában

A kormánytagok zöme szinte teljesen ismeretlen, a miniszterelnök-jelölt eddig egy nyolcfős leányvállalatot vezetett.

Bemutatták az új bolgár kisebbségi kormány névsorát – elvileg szerdán szavazhat róla a nemzetgyűlés, de a helyzet még képlékeny és az is lehet, hogy mégsem lesz szavazás. A júliusi választást paraszthajszállal nyerte meg a Van ilyen nép! (ITN) nevű párt, amelyet Szlavi Trifonov szórakoztatóipari üzletember, népénekes és tv-tulajdonos alapított. A második helyen Bojko Boriszov korábbi miniszterelnök pártja a GERB (Polgárok az Európai Bulgáriáért) végzett. Az ITN vezére úgy döntött, hogy nem akarnak koalíciót alakítani sem a másik két új proteszt-párttal, sem a régiekkel. Ezzel együtt tárgyaltak a kormányprogramról a Demokratikus Bulgária (DB) nevű jobbközép pártszövetséggel és az időközben nevet váltott balos koalícióval, amely már az Egyenesedj ki Bg! Mi jövünk! (ISZB) elnevezéssel szerepel. A három új pártnak együtt is csak 113 mandátuma van – a többséghez 121 kellene. Tárgyaltak a Bolgár Szocialista Párttal és konzultáltak a török-muzulmán kisebbség Mozgalom a jogokért és szabadságért (DPSZ) nevű pártjával is.

Mint kiderült, a kormánylista egy szereplőválogatáson, castingon állt össze, amelyet Szlavi Trifonov és emberei tartottak az énekes magántévéjében. Az egyes jelölteket még akkor kezdték összeszedni, amikor Trifonov három éve népszavazási kezdeményezést indított a választási rendszer átalakítására. Azt javasolta, hogy a megyei listás rendszerről álljanak át egyéni körzetekben tartott kétfordulós képviselőválasztásra. Trifonov kiválasztottjai a választási kampányban tanácsokkal látták el a pártot és eközben a pártvezér magántévéjében kommentátorként értelmezték az eseményeket.

Trifonov azt ígérte, hogy politikailag feddhetetlen, nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező, idegen nyelveket beszélő személyiségéket állít a minisztériumok, illetve a kormány élére. Az ITN vezetője a társadalom értésére adta, hogy nem kíván koalíciót kötni, ők vállalják a kormányzás felelősségét. Ez azonban nem várt ellenállásba ütközött. A két másik új tömörülés ugyan nem kért magának tárcákat, de elvárta, hogy megismerhesse, kiket állítanak a minisztériumok élére, hogy ne érvényesüljön a korábbi rezsim korrupciós hálójának befolyása. Azt akarták, hogy előzetesen megállapodásban rögzítsék az ITN ígéreteit, kormányprogramját.

AZ ITN miniszterelnök-jelöltje végül Plamen Nikolov 44 éves üzletember lett, akiről pártja honlapján az áll, hogy a jogfilozófia doktora, Ausztriában is végzett tanulmányokat, 15 évet dolgozott nemzetközi nagyvállalatoknál, s tapasztalatokat szerzett a cégvezetésben és üzletfejlesztésben. A lapok szerint Nikolov eddig egy amerikai sportszergyártó nyolc fős regionális képviseletét irányította. A kulcspozíciónak számító belügyminiszteri posztot egy Petar Iliev nevű ügyvéd és egyetemi oktató kapta, aki korábban miniszterelnök-jelöltként is felmerült. Ő jó kapcsolatokat ápol a szocialistákkal, s egyebek között Barbados tiszteletbeli konzulja Szófiában. Külügyminiszternek Radi Najdenov hivatásos diplomatát jelölték, míg a védelmi miniszter Teodora Gencsovszka, biztonságpolitikai szakértő lehetne – első nőként e tárca élén. A kormánylista szereplői között van, akinek pozíciója volt az eddigi "hivatalnok kormányban", mások valóban szakmájuk elismert szakemberei, a kulturális tárcát például egy operaénekes kaphatná. Antonia Valentinova, egy fiatal cigány származású orvosnő személyében először jelöltek tárcanélküli minisztert a roma ügyek intézésére.

A főleg ismeretlen arcokat prezentáló kormány összetétele még változhat – jelentette be a hétvégén az ITN. Ennek az lehet az oka, hogy a várakozásokkal ellentétben a két kisebb protesztpárt szavazata bizonytalannak látszik. Az is elképzelhető, hogy a kisebbségi kormány végül a GERB előre jelzett távolmaradásának köszönheti hivatalba lépését, akkor ugyanis a jelenlévő képviselők többsége is elég lehet. 

Maga Jarosław Kaczyński, a Jog és Igazságosság (PiS) elnöke, miniszterelnök-helyettes jelentette be, hogy megszüntetik az Európai Unió Bírósága által kifogásolt bírósági fegyelmi tanácsot. A változtatásokról szeptemberben tárgyalhat a lengyel parlament, a szejm.