Oroszország;Románia;világjárvány;koronavírus;Észak-Macedónia;

- Mind több halálos áldozatot követel a járvány Romániában és Oroszországban

Újra szigorításokat vezetnek be Észak-Macedóniában.

Egy nap alatt 208 új fertőzést diagnosztizáltak és három fertőzött vesztette életét, így 29-re emelkedett az elmúlt héten elhunyt koronavírusos betegek száma. Ez csaknem háromszorosa az előző heti 10, illetve a két héttel korábbi 12 halálesetnek.

Romániában július közepén vált nyilvánvalóvá, hogy másfél hónapos stagnálás után ismét gyorsulni kezdett a fertőzés üteme. Az elmúlt héten 1578 új esetet diagnosztizáltak, másfélszer annyit mint az előző hét napban (1049), illetve ötször annyit, mint egy hónappal korábban, a július 5-11-i héten, amikor még csak 285 új eset volt.

A járvány gyorsulásának hatása néhány napos eltolódással mutatkozott meg a kórházi kezelésre szorulók, illetve egyhetes eltolódással az intenzív terápiára szoruló súlyos esetek számának emelkedésében. Július 17-e óta a kórházban kezelt fertőzöttek száma 240-ről 579-re, az intenzív osztályon ápoltaké pedig 32-ről 79-re növekedett. A 19,3 millió lakosú Romániában 5 millió 65 ezer ember, a beoltható 12 év feletti lakosság kevesebb mint 30 százaléka kapott legalább egy adag oltást. 

(Képünkön egy bukaresti autós oltópont, ahol tavasztól „futószalagon” adták be a vakcinát, mégsem javul az átoltottság)

Orosz tudás a tesztelésről

Miközben az új koronavírusos esetek száma Oroszországban immár harmadik hete csökkent, a halálozás újabb maximumot ért el a héten – közölte vasárnapi összesítésében a TASZSZ hírügynökség. A legfrissebb adatok szerint az újonnan diagnosztizált fertőzöttek száma az előző heti 162 136-ról 1,9 százalékkal, 159 073-ra csökkent.

Az újonnan kimutatott fertőzések heti számának csökkenése ellenére az aktív esetek száma tovább növekszik és elérte az 527 362 főt, ami a legmagasabb szám január 22-e óta. Növekedett a halálozások száma is; az országban immár több mint egy hónapja napi 700-800 között van az áldozatok száma. A héten az orosz operatív törzs 5529 halálesetről számolt be, ami egymást követően immár a hetedik heti rekord. A halálozási ráta 2,53-ról 2,56 százalékra emelkedett.

Oroszországban a járvány kezdete óta több mint 169 millió, az elmúlt napon pedig 512 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával jelenleg 1 257 272 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.

Elő az oltási igazolásokkal!

Csak oltási igazolással lehet vendéglátóhelyekre látogatni és különböző rendezvényeken részt venni augusztus 16-tól Észak-Macedóniában - jelentette be Venko Filipce egészségügyi miniszter vasárnap.

A Vesti.mk szkopjei hírportál szerint a tárcavezető közölte: a kormány új rendelete nem csupán a zárt helyiségekre vonatkozik, szabadtéri rendezvényeken és a vendéglátóhelyek kerthelyiségeiben is csak azok tartózkodhatnak majd, akik a koronavírus elleni valamelyik védőoltás legalább egy adagját megkapták már.

A regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma Észak-Macedóniában 378-cal 157 627-re, a halálos áldozatok száma eggyel 5502-re növekedett. A nyugat-balkáni ország szomszédainál, Szerbiában, Koszovóban, Montenegróban és Bosznia-Hercegovinában arányaiban lényegében hasonló a járványhelyzet.

Iránt már az ötödik hullám sújtjaRekordszámú napi új fertőzésről és halálesetről számoltak be vasárnap Iránban az egészségügyi hatóságok a másfél éve tartó koronavírus-járványban, amelynek egy új, minden eddiginél erősebb, ötödik hulláma június vége óta sújtja az országot. Az utóbbi 24 órában 39 600 új fertőzöttet és 542 halálesetet jegyeztek föl. A koronavírus-járványnak az ezt megelőző legerősebb hulláma tavaly novemberben volt az országban. Az új adatokkal az eddigi összes fertőzött száma 4,158 millió, a halálos áldozatok száma pedig 94 015, a legtöbb a Közel-Keleten. Az új járványhullám, amelynek gyors terjedéséhez a nagyon fertőző delta vírusvariáns jelenléte is hozzájárul, túlterhelte a kórházakat, amelyekben még soha nem volt annyi válságos állapotú beteg, mint most. Számuk az utóbbi napban 6462-vel nőtt. Az állami tévé is elismerte, hogy a kórházak a túlterheltség miatt nem tudják betartani a betegek ellátásra előírt egészségügyi eljárást, a helyzet válságos.  Ali Hamenei ajatollah legfelsőbb politikai és vallási vezető a múlt héten utasította az illetékes tisztségviselőket, hogy hozzanak meg minden szükséges intézkedést, sőt, vitassák meg egy országos kijárási tilalom bevezetését is. A kormány azonban vonakodik egy ilyen intézkedéstől, mert fél, hogy ez nagyon sokat ártana a gazdaságnak, amelyet egyébként is sújtanak az amerikai szankciók. A gyenge oltási kampány sem segít a helyzeten. Az Oxfordi Egyetem Our World in Data című online publikációja a teheráni kormányzati források által kiadott hivatalos adatok alapján úgy számol, hogy a mintegy 80 millió lakosnak csak a 3,3 százaléka van teljesen beoltva. Az iráni kormány éppen az amerikai szankciókat, ebből kifolyólag a pénztelenséget okolja azért, hogy nincs elég oltóanyag az országban.

Több-kevesebb sikerrel, egyelőre.