Európai Unió;Lengyelország;jogállamiság;uniós tagság;

Képünk illusztráció.

- Lengyelországnak nem kell feltétlenül az Európai Unióban maradnia – közölte a varsói igazságügyi miniszter

Pár nappal korábban Magyarországon is elhangzott egy kísértetiesen hasonló nyilatkozat.

Lengyelországnak nem kell mindenképpen az Európai Unió tagjának maradnia

- jelentette ki a lengyel igazságügyi miniszter egy pénteken megjelent interjúban. Zbigniew Ziobro a Rzeczpospolita napilapban arra panaszkodott, hogy Brüsszel zsarolja országát az igazságügyi reformok miatt. "Az a vélekedés, miszerint az EU jó bácsi, pénzt ad nekünk, és feltétel nélkül el kell fogadnunk az összes követelésüket, az egy hamis állítás, csupán propaganda" - folytatta. Hozzátette, ugyan Lengyelországnak uniós tagnak kell maradnia, de nem mindenáron.

Az interjút szemléző Politico megjegyzi, a tárcavezető kijelentései akkor hangoztak el, amikor Varsó és Brüsszel között egyre nagyobb a feszültség a jogállamisági kérdések miatt. Didier Reynders igazságügyi biztos augusztus 16-i határidőt szabott Lengyelországnak, hogy végrehajtsa az Európai Bíróság ítéletét. Ennek értelmében fel kell oszlatnia a bírák fegyelmi kamaráját, amely a verdikt szerint nem pártatlan. A lengyel legfelsőbb bíróság vezetője ugyanakkor csütörtökön részben felfüggesztette a testület működését. 

Egy friss kutatás szerint a lengyelek nagy többsége egyetért hazája uniós tagságával. Ám 17 százalékuk már a kilépést támogatja. 

Érdekesség, de a minap Varga Mihály az atv.hu-nak adott interjújában ugyancsak hasonlót nyilatkozott. A miniszter ebben gyakorlatilag azt közölte, hogy Magyarország uniós tagságát az évtized vége felé felülvizsgálná, amikor kedvezményezettből nettó befizetővé válik hazánk.

Ausztria szövetségi kormánya aktivizálta magát a tó partján zajló építkezések ügyében, és nemzetközi munkacsoporttal vizsgáltatná ki a projektet.