Nem lehet felmérni, mi mindentől estek el ezzel a civil szervezetek, hiszen arról még szó sem esett, hogy kik pályázhatják meg az összeget, az egyeztetés már a lebonyolító szervezet kiválasztásánál megbukott - jelentette ki az Ökotárs Alapítvány vezetője az ATV Start című műsorában azzal kapcsolatban, hogy a következő években nem érkeznek norvég fejlesztési pénzek Magyarországra.
Móra Veronika a rendszer működéséről szólva elmondta: a 77 milliárdos alap töredékének elosztását az általa vezetett alapítvány koordinálta. Ez nagyjából 4 milliárd forintot jelentett, amely a civil szervezeteknek járt eddig. Azonban most a jelen állás szerint ebből semmi sem fog érkezni, mivel a magyar kormány szeretett volna beleszólást abba, mely szervezetek kezelhetik a pénzeket.
"A támogató országok és a magyar kormány által megkötött megállapodás aláírása után nem sokkal megjelent a civil alap lebonyolító szervezetét kereső pályázati felhívás. Ebben felhívásban azt is kijelölték a támogatók, hogy milyen területeken kívánnak civil szervezeteket támogatni: ezek a demokrácia, emberi jogok, női esélyegyenlőség, társadalmi igazságosság és környezeti érdekérvényesítés – olyan szervezetek kaphattak volna ebből a támogatásból, melyek ezeken a területeken dolgoznak, érnek el eredményeket” - fogalmazott Móra Veronika.
Úgy látja, hiába a lebonyolító szervezet kiválasztásán bukott el a megállapodás, mégsem ők állnak az ügy középpontjában: „A történet középpontjában a két ország áll, illetve azok a szervezetek, akik a támogatást elnyerték volna, mi csupán egy közvetítő, támogató szerepet töltöttünk volna be”. Hozzátette: nem a szimpátia miatt ragaszkodtak hozzájuk a norvégok, hanem egy szakmai értékelés eredménye miatt.
Korábban a 24.hu írt arról, mely szervezetek keltek versenyre az Ökotárs Alapítvánnyal. A norvég fél ahhoz ragaszkodott, hogy a forrásokat szétosztóknak a kormánytól függetlennek kell lenniük. A kabinet mint ilyet javasolta a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálatot, melynek az elnöke Kövér László vagy a Nő a siker nevű miskolci alapítványt, amit egy fideszes országgyűlési képviselő alapított, és a kuratóriumában Mészáros Lőrinc korábbi felesége is megtalálható.
Pár napja lapunk számolt be arról elsőként, hogy mivel a magyar és a norvég kormány nem tudott megegyezni a kérdésben, ezért „Magyarország számára többé nem elérhetőek a Norvég Alap 2014-2021-es forrásai". A Népszava körképéből az is kiderül, hogy sok magyarországi civil szervezetnek jelent gondot az egyetlen pártatlan forrás kiesése.