A tokiói olimpiáról a lengyel fővárosba, Varsóba humanitárius vízummal érkező Kriszcina Cimanouszkaja fehérorosz sprinter "fáradt, de jól van", "biztonságos helyen van" - közölte csütörtökön Marcin Przydacz lengyel külügyminiszter-helyettes. Üdvözölte, hogy a futónő útja "különösebb bonyodalmak nélkül" zajlott. A külügyminiszter-helyettes a TVN nevű lengyel televíziós csatornának adott interjúban megerősítette, hogy a 24 éves sportoló "biztonságos helyen van és lesz", egyúttal biztosított afelől, hogy Cimanouszkaja védelmet kap a lengyel hatóságoktól.
A külügyminiszter-helyettes figyelmeztetett: nem csak a fehérorosz (titkos)szolgálatok lehetnek érdekeltek Cimanouszkaját illetően. Przydacz elmondta, hogy a döntést, amelynek értelmében a futónő Tokióból előbb Bécsbe utazott, majd onnan Varsóba, az "utolsó pillanatban, biztonsági okokból" hozták meg. Ezzel utalt a lehetséges megtorlásokra Cimanouszkaja családjával vagy a fehéroroszországi lengyel kisebbséggel szemben.
A lengyel külügyminiszter-helyettes hozzátette, Lengyelország "30 éves tapasztalattal bír", mivel évek során "sokan érkeztek Lengyelországba a fehérorosz ellenzék tagjai közül, köztük újságírók is, Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök rendszere elől menekülve".
A lengyel politikus egyúttal felhívást intézett az EU-hoz, hogy lépjen fel Lukasenkával szemben, s hangsúlyozta, hogy Lengyelország továbbra is támogatja a fehéroroszországi lengyel kisebbséget. Przydacz támogató hálózatot és különleges figyelmet ígért azoknak a demokráciapárti aktivistáknak, akik úgy érzik, hogy a fehérorosz hatóságok üldözik őket, de ügyük nem annyira "sürgős", mint a futónőé.
A tokiói olimpiai játékokon résztvevő Cimanouszkaját vasárnap, akarata ellenére, a fehérorosz olimpiai csapat vezetői fel akarták tenni egy Minszkbe induló járatra, ő azonban japán rendőri segítséggel diplomáciai menedéket kért a tokiói lengyel nagykövetségen.
Az olimpikon hétfőn kapta meg Lengyelországtól a humanitárius vízumot. Ugyanilyen vízumot adtak Cimanouszkaja férjének, Arszenyij Zdanyevicsnek is, aki az eset után Fehéroroszországból Ukrajnába menekült. A férfi később a BBC ukrán adásában elmondta, hogy Lengyelországba szeretne utazni.
A lengyel kormány állítása szerint az idén csaknem 300 menedékkérelmet kapott fehérorosz állampolgároktól.