;

megfigyelés;lehallgatás;Pintér Sándor;Jakab Péter;kémszoftver;Pegasus;

- Pintér Sándor főszereplésével folytatódik a Pegasus-színjáték

Válaszolt a belügyminiszter Jakab Péternek : lehallgatási ügyben csak a Nemzetbiztonsági bizottság zárt ülésén válaszol, különben mindenkinek „börtön”.

Hétfői dátummal, de kedden érkezett meg Jakab Péternek, a Jobbik elnökének és frakcióvezetőjének címzett válasz a Pegasus-ügyben feltett kérdéseire Pintér Sándor belügyminisztertől – derült ki az Országgyűlés hivatalos oldalára feltett dokumentumokból, s ezt megerősítette Facebook-oldalán az ellenzéki politikus is. 

A válasz, ahogyan arra számítani lehetett, semmilyen információt nem tartalmaz az izraeli kémszoftver beszerzésével, használatával kapcsolatban, s így arra sem derülhetett fény, hogy leghallgathattak-e, megfigyelhettek-e újságírókat, üzletembereket, ügyvédeket és városvezetőket. 

Pintér Sándor hosszas bevezetésében kifejtette:

„Magyarország demokratikus jogállam, s mint ilyen, minden személy esetében minden időben a hatályos jogszabályoknak megfelelően járt el és jár el.”

A belügyminiszter ezt arra alapozta, hogy szerinte „Magyarországon a leplezett eszközök alkalmazására feljogosított állami szerveket kormányzati és kormányzattól független intézmények rendszeresen ellenőrzik”.

„Fenti kérdéseire kizárólag az Országgyűlés Nemzetbiztonsági bizottsága zárt ülésén van lehetőségem válaszolni”– szögezte le.

Csakhogy a kormányzattól független intézmény, amely ellenőrzésre lenne jogosult éppen az említett Nemzetbiztonsági bizottság, amelyet korábban hiába hívott össze annak ellenzéki elnöke, annak ülését a fideszes többség megakadályozta. Így az sem derülhet ki még az ellenőrzésre jogosult parlamenti képviselők előtt sem, mennyire igaz Pintérnek azon állítása:

„A magyar nemzetbiztonsági szolgálatok 2010. május 29. óta illegális megfigyelést nem folytattak, és jelenleg sem folytatnak.”

Ugyan az Orbán-kormány tagja szerint állítását a „lefolytatott ellenőrzések eredményei is alátámasztják”, de azokat az eredményeket jelen állás szerint senki sem ismerheti meg a kormányon kívül.

Mint arról a Népszava beszámolt, Jakab a Pegasus-ügyben éppen azért tett fel kérdéseket a belügyminiszternek, mert az korábban az RTL újságíróját is lényegében jogi felelősségre vonással fenyegette meg a témában feltett kérdéseiért. 

Most a jobbikos politikus is megkapta a magáét Pintér Sándortól, aki szerint ha válaszolna a lehallgatásokat érintő kérdésekre, akkor saját magát és Jakabot is börtönbüntetésre ítélhetnék.

Így vette el az ellenzéki képviselő kedvét:

„Aki minősített adatot jogosulatlan személy részére hozzáférhetővé tesz, minősített adattal visszaélés bűncselekményét követi el, és nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Felbujtó pedig az, aki mást bűncselekmény elkövetésére szándékosan rábír (a felbujtó esetében az elkövetőre irányadó büntetési tételt lehet alkalmazni).”

Már 115 egyéni képviselőjelölt regisztrált az ellenzéki előválasztásra, közülük 91-et nyilvántartásba is vettek – tudta meg a Népszava, az Országos Előválasztási Bizottságtól (OEVB).