Nehéz helyzetbe került tavaly ősszel a váci Cházár András Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény szentendrei tagintézménye, a Bárczi Gusztáv Általános Iskola, miután 2020. szeptemberében felmondtak az intézmény takarítói, a hivatalos közlés szerint a megnövekedett járványügyi terhelésre hivatkozva. Az iskolában 73 sajátos nevelési igényű gyermek ellátását végzik, így a takarítás és a fertőtlenítés kiemelt odafigyelést igényel. A Váci Tankerületi Központ gyorsan lépett: októberben új takarítási szerződést kötött egy helyi vállalkozóval. Ekkor kezdődtek a furcsaságok.
Nem sokkal később az iskola közössége számára is nyilvánvalóvá vált, hogy ez a helyi vállalkozó nem más, mint a Bárczi testnevelő tanára. Az októberben megkötött, határozott idejű takarítási szerződés havi bruttó 280 ezer forintos díjazásról szólt, a Tankerületi Központ állítása szerint szabályos beszerzést követőn, a legkedvezőbb ajánlatot fogadták el. Csakhogy kicsit több mint egy hónap múlva, november végén egy újabb szerződést kötöttek, ami már határozatlan időre szól, és az eredeti díjazás több mint háromszorosa szerepel benne, havi bruttó 900 ezer forint.
A Váci Tankerületi Központ vezetője, Verebélyi Gábor Ákos lapunknak azt írta, minderre azért volt szükség, hogy az iskola takarítása, fertőtlenítése zökkenőmentes legyen új takarítószemélyzet felvételéig. Hangsúlyozta, a mostani "gyakorlatot" átmeneti megoldásnak tekintik és továbbra is keresik a takarítókat. Vagyis tavaly október óta nem találtak megfelelő takarítószemélyzetet, csak "átmenetit", amit a testnevelő tanár biztosít. A tankerületi igazgató tájékoztatása szerint a pedagógus cége három fővel takarít az intézményben, saját eszközökkel.
Ugyanakkor nemcsak a takarítás vet fel kérdéseket a Bárcziban. A Népszavához eljutott egy szülői levél is, amit egy kétségbeesett édesanya írt a váci anyaintézmény igazgatójának. Ebben egyebek mellett szóvá teszi, hogy sajátos nevelési igényű gyermekével egyre több baj van, nem szeret iskolába járni, arról panaszkodott, hogy sokat büntetik, például guggoltatással, fekvőtámaszokkal, dicséretet pedig sosem kap. Úgy tudjuk, érdemi lépés nem történt az ügyben, a tankerületi igazgató pedig egyenesen tagadta, hogy ilyen büntetésekre sor került volna.
– A guggolást fegyelmezési céllal természetesen nem alkalmazzák az iskolában. A guggolás, illetve más fizikai gyakorlatok azonban gyógypedagógiai céllal, pontos módszertan alapján a testnevelés órán kívül is alkalmazhatóak, például számláláskor vagy a hangzóhosszúság tanulása során – állítja Verebélyi Gábor Ákos.
Érdeklődtünk a Klebelsberg Központnál is, megkeresésünkre annyit közöltek, hogy a Váci Tankerületi Központ önálló költségvetési szerv, ennek értelmében a hatályos jogszabályoknak megfelelően köthet szolgáltatási szerződéseket, önálló ajánlatkérőként, a hatályos beszerzési és közbeszerzési szabályok betartási kötelezettségével. Szülői panaszok az intézménnyel kapcsolatban a Klebelsberg Központhoz nem érkeztek, de a Váci Tankerületi Központtól kapott tájékoztatás szerint a leírt fegyelmező módszereket az iskola pedagógusai nem alkalmazták.