Februárban II. Erzsébet angliai hatalomgyakorlásával kapcsolatosan hozott nyilvánosságra illúzióromboló leleplezéseket a The Guardian, most a királynő skóciai intervencióiba nyújtott bepillantást a baloldali napilap. Az időzítés aligha lehet véletlen, hiszen az uralkodó nemrégiben teljesítette évi egyhetes "holyroodi misszióját", amikor a skóciai politikai, gazdasági és társadalmi elittel ápolja intenzíven a kapcsolatokat. A királyi család szokásainanak megfelelően a 95 éves Erzsébet augusztus elején kezdi meg hosszú, őszbe nyúló skóciai vakációját, melyet néhai férjével, a 99 éves korában áprilisban elhunyt Fülöp edinburghi herceggel az év legboldogabb időszakának tekintett. A vakáció elmaradhatatlan része az aktuális kormányfő és hitvese meghívása egy szeptemberi hétvégére. A The Daily Express friss információja szerint II. Erzsébet nagyon készül Boris és Carrie Johnson látogatására, de ehhez Nicola Sturgeon skót első miniszter áldására is szükség lehet, hiszen a tartományban e pillanatban még érvényben vannak a Coviddal kapcsolatos korlátozások.
Ahogy az ősi angliai törvényhozási beavatkozások, úgy skóciai megfelelőik sem szerepelnek a köztudatban. II. Erzsébetet úgy tartják számon, mint aki - a társadalmi elvárosoknak megfelelően - soha nem avatkozik be a politikába. Nagyon ritkán kapták rajta, hogy közvetve kinyilvánítja a véleményét, ilyen a Skócia függetlenségi referendum vagy az Európai Unióból való kilépés kapcsán történt. A Guardian kutakodásából azonban kiderült, hogy az uralkodó, pontosabban képviselői az elmúlt két évtizedben 67 skóciai törvényt fésültek át, mielőtt ezek a tartományi nemzetgyűlés elé kerültek volna. A procedúra alapja a Skóciában "crown consent"-nek, a korona egyetértési jogának nevezett szokás, melyet bírálói antidemokratikusnak tekintenek. A Westminsterből átvett ősi jog olyan törvények előzetes átfésülésére vonatkozik, melyek az uralkodó hatalomgyakorlását, magántulajdonát vagy személyes érdekeit érintik. A felhatalmazás felbecsülhetetlen lobbizási lehetőséget biztosít a királyi udvar számára.
A 67, előzetes engedélyezésre benyújtott törvény közé építési, ingatlanadózási, bérlőkkel szemben védelmet nyújtó jogszabályok tartoznak, de az udvar azt az előterjesztést is jóelőre látta, mely az erdőket ellenőrző felügyelőket tartja távol a korona tulajdonában lévő birtokokról, hacsak nem rendelkeznek királyi felhatalmazással. A Guardian tényfeltáró akciója kapcsán sem az udvartartás tagjai, sem a skót kormány nem volt hajlandó közölni, hány törvény került módosításra a monarchia intervenciójának eredményeként. A lap azonban kinyomozta, hogy a királynő ügyvédei nemrégiben sikeresen győztek meg egy skót minisztert, felmentést elérve annak a törvénynek az érvényesülése alól, mely egy hővezeték építése során kötelezően csökkentette volna a szén-dioxid kibocsátást.
A brit lakosság előtt eddig az sem volt ismert, hogy a királyi udvar sokszázezer font mezőgazdasági és erdőgazdálkodási támogatásban részesült az Európai Uniótól. 2018-ban például csak Balmoral betétszámlájára közel 107 ezer font, 45 millió forint érkezett "vidékfejlesztési projektek" finanszírozására. A 2020-ban, azaz Brexit szempontjából az átmeneti időszakban előterjesztett skót mezőgazdasági törvény nemzetgyűlési vitája előtt a skót kormány felvette a kapcsolatot a királyi udvarral, Erzsébet jóváhagyását kérve egy törvényhez, mely "befolyásolhatja magánvagyonát és érdekeltségeit, illetve a korona örökletes bevételeit", többek között a megigényelhető szubvenciók esetleges "csökkenését vagy emelkedését" eredményezve. Az udvar nyolcnapos gondolkodás után nem emelt kifogást sem a törvény, sem annak akkor tervezett módosításai ellen, melyek nyomán a királyi család mentesül az élelmiszerek minőségével, tisztaságával és cimkézésével összefüggő szabályok alól.
A Guardian egy meglehetősen szélsőséges példát említ arra, milyen kivételezésekben részesülhet a királyi udvar Skóciában, ahol a legnagyobb földtulajdonosok közé tartozik a közel 25 ezer hektáros balmorali birtokkal és az ahhoz csatlakozó, abergeldie-i 4730 hektáros hosszú távú bérleti joggal. A balmorali birtokon széleskörű kereskedelmi tevékenység folyik, vannak itt kiadó nyaralók, rendeznek luxus Land Rover túrákat, lehet lazacot fogni a Dee folyóból, de vendéglők és kávézók is várják a turistákat. Balmoral az egyetlen skóciai magánbirtok, melyen akár vadállatokat, például elefántokat és oroszlánokat is felléptető cirkuszi előadást lehetne rendezni, - nem mintha erre sor kerülne.
A holyroodi parlament pártjai közül a Liberális Demokraták már tiltakozásukat fejezték ki a "királyi egyetértés" privilégiumával kapcsolatban és kezdeményezték, hogy az udvar előzetes megkérdezéséről folytatott levelezéseket hozzák nyilvánosságra.