;

olimpia;TOKIÓ 2020;

- Milák Kristóf egyszerűen nem tud hibázni, Cseh Laci visszavonult

Ismét több magyar sportolóért szoríthattunk a tokiói olimpia pénteki versenynapján. Legjobbjaink úszásban, sportpisztolyozásban, atlétikában, illetve vitorlázásban mutatták meg magukat.

Úszás

Burián Katalin lemaradt a döntőről 200 méteres hátúszásban a tokiói olimpián. A BVSC versenyzője sokáig jól tartotta magát, a hajrára azonban elfáradt és ötödikként csapott a célba a második elődöntős futamban. A 2:07.43 perces egyéni legjobbjától jelentősen elmaradt, 2:09.65-tel csapott a célba, és összesítésben tizedik lett.

Cseh László a 200 méter vegyes pénteki döntőjében elért hetedik hellyel fejezte be úszópályafutását a tokiói olimpián. A 35 éves magyar versenyző - aki ebben a számban 2008-ban Pekingben ezüst-, 2012-ben Londonban bronzérmes volt - ugyanazt a taktikát választotta, mint az elődöntőben, azaz erősen kezdett pillangón és háton, így féltávnál második volt, de mellen visszaesett a hetedik helyre, mivel a lábtempóját egy kisebb sérülés hátráltatja. Az utolsó 50 méteren mindent kiadva magából úszott, maga mögött tartotta új-zélandi riválisát, és végül 1:57.68 perccel csapott a célba.

Telegdy Ádám ötödik lett 200 méteres hátúszásban a tokiói olimpián. A Kőbánya SC versenyzője pénteken is remek úszással rukkolt elő: egy napja mindössze két századdal maradt el 1:56.17 perces egyéni legjobbjától, ezúttal viszont ugyanennyivel javította meg, és az 1:56.15-ös idejével nem sokkal maradt el a negyedik helytől. A dobogóra azonban nem volt esélye, mert a győztes orosz Jevgenyij Rilov, valamint a címvédőként indult amerikai Ryan Murphy, illetve a brit Luke Greenbank kiemelkedett a mezőnyből.

Milák Kristóf könnyedén, a második legjobb idővel jutott a pénteki elődöntőből a szombati fináléba 100 méter pillangón a tokiói olimpián, míg a szám másik magyar indulója, Szabó Szebasztián 14. lett. A 200 méter olimpiai bajnokánál a 100 méter gyors aranyérmese, Caeleb Dressel bizonyult gyorsabbnak. A BHSE 21 éves úszója 50.31 másodperces olimpia rekorddal megnyerte az első futamot, a másodikban azonban jelentősen faragott az új csúcson a 49.71-gyel célba csapó Dressel. Utóbbi futamban Szabó hetedikként végzett 51.89-cel. A 100 méter pillangó döntőjét szombaton - közép-európai idő szerint - 3.30-kor rendezik.

Sportpisztoly

Major Veronika a pénteki rapid részben javított, így a 35. helyen végzett a női sportpisztolyosok között a tokiói olimpián. A többszörös Európa-bajnoki érmes keszthelyi sportlövő a 30+30-as szám első felében, a csütörtöki pontlövészetben messze elmaradt valós tudásától, és 281 körrel a 42. helyről, már döntős remények nélkül várta a folytatást. A 30 gyors lövés lényegesen jobban sikerült neki, ebben 291 kört lőtt, így 572 körrel zárt, amivel összesítésben hét helyet sikerült előre lépnie.

A 24 éves Majornak nem sikerült igazán jól az első olimpiája, mivel másik számában, légpisztolyban vasárnap 566 körrel a 34. pozícióban zárt.

Atlétika

Koroknai Máté kiesett az előfutamban 400 m gáton a tokiói olimpia atlétikai versenyinek első napján. A debreceni futó a szám első futamába kapott besorolást és egyéni csúcsától mindössze egy tizeddel elmaradva, 49.80 mp alatt ért célba. Ezzel az eredménnyel a második legjobb kieső lett, a 26. helyen végzett.

Vitorlázás

A Laser Radial hajóosztályban szereplő Érdi Mária a 13. helyen végzett a tokiói olimpián. A 23 éves magyar vitorlázó a pénteki első, összességében kilencedik futamban a 15. helyen ért célba, így már ekkor biztossá vált, hogy nem lehet majd ott a legjobb tizet felvonultató vasárnapi éremfutamban. A zárószakaszon messze volt a legjobbaktól, a 25. helyen haladt át hajójával a célvonalon. Ez utóbbi eredményét kiejtette a végelszámolásnál. A Rióban 14. és ott futamgyőzelmet is elért versenyző a tokiói játékokon az ötödik futamban nyújtotta a legjobb teljesítményt, amikor a második volt.

Női vízilabda

Legyőzte Japánt, és már negyeddöntős a magyar női vízilabda-válogatott. Csapatunk harmadik csoportmeccsén a vártnál nehezebben ugyan, de nyert a házigazda japánok ellen.

A mérkőzés végeredménye: Magyarország-Japán 17-13 (3-4, 4-3, 5-3, 5-3).

Bíró Attila Európa-bajnoki bronzérmes, világliga-második együttese három forduló után két győzelemmel és egy döntetlennel áll, a következő mérkőzését pedig vasárnap vívja Kínával.

Lazák voltak a magyar nézők, mialatt a női tőrcsapatverseny hetedik helyéért vívott mérkőzést szenderegték végig