;

olimpia;

- TOKI-TAKA - Barátok közt

Lazák voltak a magyar nézők, mialatt a női tőrcsapatverseny hetedik helyéért vívott mérkőzést szenderegték végig

A 4x200 női gyors világcsúcsát Ausztrália stafétája tartotta. A rekordot felállítók közül három vízibusz – Ariarne Titmus, Emma McKeon, Madison Wilson – most is ott volt az ausztrál csapatban. Titmus a Coviddal súlyosan terhelt Tokióban megnyerte a 200 és a 400 méteres egyéni számot is, ennélfogva az ötödik kontinensen úgy ültek a tévé elé, mint az utolérhetetlen Dawn Fraser fénykorában.

Lazák voltak, akár a magyar nézők, mialatt a női tőrcsapatverseny hetedik helyéért vívott mérkőzést szenderegték végig. Csak akkor rezzentek meg, amikor a közszolgálati riporter ilyeneket mondott: „Kellenek a találatok!”; „megnyugtató az előny”, noha rajta kívül az égvilágon senki nem idegeskedett még a női tőr hetedik helyéért. (Talán maguk a résztvevők sem.)

A szocializmus és az illiberalizmus idején egyaránt baráti Kína másképpen altatott.

Az előfutamokra benevezte a „vegyest”, a tizenhét esztendős Tang Mu-han, valamint Li Bing-dzsie mellé két tartalékot – Zsang Ji-fant és Dong Dzsiét – vetett be. Majd a csúcsfutamra előhozta Jang Dzsun-hszuant és a huszonhárom éves korelnök Zsang Ju-fejt. Az előfutamban 7:48,98 percet produkált az ázsiai csapat, az ausztrál világrekord 7:41,50 volt.

A tulajdonosok a döntőben jobbat (7:41,29) úsztak ennél. A Schmitt, Madden, McLaughlin, Ledecky összeállítású amerikaiak (7:40,83) szintén. Ám van, amikor a szédítően sok is kevés. A kínaiak, akik ebben a számban eddig soha nem nyertek aranyat, 7:40,33 perces, kozmikus világcsúccsal, az ötkarikás játékok legnagyobb teljesítményeinek egyikével győztek. A tizenkilenc és fél éves átlag életkorú távol-keleti négyes ragyogó diadala után Li Bing-dzsie azt mondta: „Nem számítottunk arra, hogy megnyerjük az aranyat. Úgy indultunk a döntőnek: megpróbáljuk megszerezni a harmadik helyet, mert Ausztrália és az Egyesült Államok váltója nagyon-nagyon jó.”

Tényleg az. Az ezüsthöz. Az ezúttal bronzérmes Titmus pedig kijelentette: „Mindannyian száz százalékot nyújtottunk.” Íme, a sport újabb csodája. Mert ezek szerint nincs maximum, létezik száztíz, sőt százhúsz százalék is.

Tényleg úgy tűnt, mintha az erős, de korántsem savanyú győztesek százhúszas tempóban szelnék a vizet.

A Mercedes hétszeres világbajnoka a Magyar Nagydíj előtt egy Instagram-bejegyzésben bírálta a magyar kormányt a homofób törvény miatt.