;

BBC Proms;

- Csonka angol fesztivál, teljes gőzzel

Péntek este kezdődik a szokásosnál két héttel rövidebb BBC Proms, melyre ezúttal nem érkeznek külföldi együttesek.

Végre biztosra lehet venni, hogy a reményeket beigazolva megvalósul a Proms 2021-es szezonja. A világ legnagyobb zenei fesztiválja, amely idén 127. alkalommal kerül megrendezésre, ezen a nyáron sem az események és a helyszínek számában, sem a részvevő együttesek színvonalában nem ér fel a Covid előtti korszak koncertjeivel, hiszen korábban az idei kizárólagos házigazda Royal Albert Hall-on és a Sloane Square-i Cadogan Hall-on kívül a Hyde Parkban és az autonóm tartományok fővárosainak kiemelt nyílt terein és koncerttermeiben is szórakoztatta a közönséget. 

A csonka évad a megszokottnál két héttel rövidebb lesz, de a legfeltűnőbb különbség a külföldi zenekarok távolmaradása lesz. Kivételt képez a nomád Mahler Kamarazenekar. David Pickard, a Proms igazgatója a koncertsorozat alapos újragondolására kényszerült, realizálva és ki is használva a szigetországban élő nemzetközi művészek és zenekarok nyújtotta lehetőségeket. Nem csak a következő hetekben, hanem a jövőben is a Proms a „hazai kultúrát és zenei életet ünnepli majd”. A 150. születésnapját köszöntő Royal Albert Hallt a szociális távolságtartási szabályok felfüggesztésével teljes ötezres kapacitásáig megtölthetik a Proms különleges műfajának fanatikus hívei. Nem éppen feltételek nélkül. Belépés csak friss negatív gyorsteszt eredménnyel, dupla beoltottsági igazolással, vagy „természetes immunitásra” vonatkozó bizonyítékkal lehetséges. A rendezők reményei szerint az estéket szoros testi közelségben állva eltöltő prommerek között sok lesz a fiatal, kihasználva a mindössze 6 fontos (2542 forint) jegyárat.    

A megszokott 75 helyett csak 52 koncert hangsúlyozottan a Britishness, „britség” jegyében zajlik.

A programban a brit együttesek és előadóművészek színe-java szerepet kap: a Londoni Szimfonikusok, a Londoni Filharmonikusok, a BBC Szimfonikus Zenekara és mások olyan közönségcsalogató sztárokat kísérhetnek, mint Nicola Benedetti hegedű-, vagy Steven Isserlis gordonkaművész, nem is beszélve az egyedülálló Kanneh-Masons zenész-testvérekről, köztük első helyen a csellista Shekuról, aki Harry herceg és Meghan Markle esküvői zenéjét játszva került fel a világ zenei térképére. 

Ahhoz képest, mekkora bizonytalanság előzte meg a Proms-koncertek péntek esti nyitányát, valóságos csoda, milyen gazdag a műsorkínálat és milyen körültekintő a szerkesztés. Ahogy hagyományosan, idén is több világhírű zeneszerző kerek évfordulójáról emlékeznek meg. Az összesen tíz jubileum közé tartozik Thomas Adés 50. születésnapjának és Igor Sztravinszkij halála 50. évfordulójának megünneplése. 

A műsor rögtön csúcsra járatással kezdődik, hiszen a speciális nyitóesten a BBC Symphony Orchestra játszik a felkapott fiatal finn muzsikus, Dalia Stasevska, a zenekar vezető vendégkarmestere irányítása alatt. A hangversenyen felcsendül az Albert Hall orgonája, Francis Poulenc versenyművének előadásával, illetve Vaughan Williams Szerenádja. Egy nappal később a kupolás terem időleges búcsút vesz a klasszikus zenétől, áttérve a Broadway aranykorára, George Gershwin, Cole Porter és Richard Rodgers örökzöld dallamait idézve fel. Sir Simon Rattle, a Londoni Szimfonikusok rövidesen búcsúzó vezető karmestere augusztus 22-én egész estét betöltő Sztravinszkij-műsorral adózik egyik kedvenc zeneszerzőjének emléke előtt, három szimfóniával érzékeltetve annak művészi fejlődését.

Augusztus 24-én a Chineke!, Európa első fekete és etnikai kisebbséghez tartozó muzsikusokat tömörítő zenekara lép fel. Magyar szempontból a legnagyobb érdeklődésre az augusztus 28-i, Bartók gyökerei című koncert számíthat. Patricia Kopacsinszkaja, a világ egyik legizgalmasabb hegedűse Bartók 2. hegedűversenyét és 2. szvitjét adja elő a BBC Skót Szimfonikusaival és a Folktone együttessel.

A szeptember 11-i ikonikus zárókoncert szólistája Stuart Skelton, korunk egyik legkiválóbb hőstenorja lesz. A tavalyi botrány után, amikor a BBC magára haragította a közvéleményt, mert arra való hivatkozással, hogy a Rule Britannia erősen asszociálható a gyarmatosítással és rabszolgasággal, „cenzúrázta” a szöveget. Boris Johnson kormányfővel az élen rengetegen kifogásolták a döntést és a közszolgálati óriás végül múlt nyáron is engedett a nyomásnak, idén pedig nem is próbálkozott reformmal. A Proms szponzoraként a BBC a pénzszűkével és a bizonytalansággal indokolta a fesztivál lerövidítését.

A magyar hetilap minden kapcsolatot megszakított az amerikában élő újságíróval.