;

úszás;Cseh László;TOKIÓ 2020;

- Cseh Laci döntős 200 méter vegyesen

A 35 éves magyar úszólegenda utolsó versenyén, a tokiói olimpián 200 méter vegyesen bejutott a döntőbe, ott ér véget kivételes pályafutása.

Nem lett volna méltó Cseh László fantasztikus pályafutásához, hogy a tokiói olimpia előfutamában érjen véget a karrierje az ötödik olimpiáján. A magyar klasszis gondoskodott is arról, hogy ez ne történjen meg, előfutamában 200 m vegyesen mindent beleadott, az első 50 méter, a pillangó után még a világcsúcsnál is jobb részidővel vezetett, a táv felénél is első volt, ezt követően többen megelőzték, de 1:57.64 perccel futamában negyedik lett, összesítésben pedig a nyolcadik eredménnyel állhat rajthoz a döntőben (amit ma hajnalban rendeztek).

„Nagyon örülök, hogy döntőbe jutottam, nem értékelem annyira önmagam, mint mások, lehet, hogy az időeredményem, már nem olyan, mint tíz éve, de nem adom fel, óriási dolog bekerülni a döntőbe – mondta Cseh az M4 Sportnak. - Megpróbálom a legjobbat nyújtani, mindegy, hányadik leszek, az számít, hogy az elő- és középfutamban kétszer jól éreztem magam versenyzés közben.”

Nem élvezte ennyire a versenyzést Kapás Boglárka a 200 m pillangó fináléjában, a szám világ- és Európa-bajnoka 2:06.56-tal a negyedik helyen ért célba és nagyon elkeseredetten értékelt.

„Meglepődtem, hogy nem lettem érmes, kiadtam magamból mindent, alig bírtam kijönni a medencéből, Kenderesi Tomi után én is a negyedik helyen végeztem, lehet, ha közelebb vagyok a két amerikaihoz, akkor valamelyiket sikerül megfogni” – nyilatkozta Kapás, majd sírva elhagyta az interjúzónát.

Németh Nándor az egyik legnépszerűbb, legnagyobb mezőnyű számban, 100 m gyorson egyéni legjobbjával, országos csúccsal nyolcadikként lett döntős és hiába hajrázott remekül, a finálét is ebben a pozícióban zárta. „Nem vagyok csalódott, a végén a falnál nem jött ki a benyúlás, elégedett vagyok, ez volt az utolsó úszásom az olimpián, nagy motivációt jelentett a szokatlan lebonyolítás, a délelőtti döntők rendezése” – hangsúlyozta a 21 éves sportoló.

A 4x200-as női gyorsváltó döntőjét fél órával rendezték a női pillangó után, ennek ellenére Kapás Boglárka is tagja volt a négyesnek. Már korábban eldőlt, hogy amennyiben bejut a fináléba az együttes, akkor lesz egy csere: az előfutamban legrosszabb eredményt elérő úszót váltja Kapás. Jakabos Zsuzsanna kezdett, őt követte a 15 éves Veres Laura, Késely Ajna felhozta a hetedik helyre a váltót, ezt a pozíciót Kapás is megőrizte. Az első négy és a másik négy váltó külön versenyt vívott, akkora volt a különbség, jellemző az óriási differenciára és a színvonalra, hogy a végül bronzérmes ausztrálok mind a négy úszójukat lecserélték az előfutam után. Kína világcsúccsal nyert, a második amerikaiak is a korábbi rekordnál jobb eredménnyel zártak.

Hosszú Katinka számára befejeződött az olimpia, miután 200 m háton futamában a hatodik, összesítésben 20. lett. A 2016-os riói játékokon Hosszú ezüstérmes volt ebben a számban, amelyben Burián Katalin a nyolcadik legjobb idővel került be a középdöntőbe.

„Odaálltam, de ez már csak szenvedés volt – jelentette ki Hosszú, aki azt mondta, azért maradtak el az eredményei a várakozásoktól, mert a koronavírus-járvány miatt kiesett szinte a teljes versenyszezon és korábban a viadalok fontos szerepet játszottak a felkészülésében.

Milák Kristóf 100 m pillangón a második, Szabó Szebasztián a tizennegyedik eredménnyel biztosította helyét a középdöntőben, Késely Ajna 800 m gyorson 13. lett, és nem jutott be a fináléba. Szintén befejeződött a verseny a 4x100-as mix vegyes váltó számára, amely Kovács Benedek, Halmai Petra, Márton Richárd, Gyurinovics Fanni összeállításban a 15. helyet szerezte meg.

A tájfun miatt négy napig nem tudták megrendezni az evezősök középfutamát, ahol Pétervári-Molnár Bendegúz képviselte a magyar színeket. Végül csütörtökön - szintén hatalmas szélben – sor került a számra, a magyar sportoló ötszáz méterig vezetett, utána azonban visszaesett a hatos csoportban és végül ötödikként zárta kétezer méteres távot, ami azt jelenti, hogy a B-döntőben, a 7-12. helyért szállhatott vízre péntek hajnalban. A 2016-os riói olimpián tizennegyedik lett, ahhoz képest mindenképpen előrébb lépett a sportoló.

Szombati magyar program Atlétika: 02.00: Kozák Luca 100 m gát – előfutam Sportlövészet: 02.00: Mészáros Eszter, sportpuska 50 m Triatlon: 01.30: vegyesváltó Úszás: 03.30: Lobanovszkij Maxim, 50 m gyors – elődöntő. A döntőkben induló magyarok névsora lapzártánk után, magyar idő szerint péntek délelőtt alakult ki. Vívás: 03.00: női kard csapat (Márton Anna, Pusztai Liza, Katona Renáta) – nyolcaddöntő, negyeddöntő, helyosztók. elődöntő 11.30: bronzmérkőzés, döntő Vízilabda 07.00: Egyesült Államok–Magyarország (férfi, csoportmérkőzés)
Berecz Zsombor a harmadik helyen Egy helyet rontott helyezésén összetettben a vitorlázóknál Finndingi versenyző Berecz Zsombor. A magyar klasszis előbb a hatodik, majd a hetedik helyen zárt, összesítésben a második pozícióból visszacsúszott a harmadikra. Eddig hat futamot rendeztek, a tizediket követi majd az utolsó a dupla szorzójú éremverseny lesz, ezen a legjobb tíz versenyző vehet részt. Az éremfutam előtt a sorrendet kilenc eredmény alapján állapítják meg, mindenkinek törlik ugyanis a legrosszabb helyezését. A szörfös Cholnoky Sára befejezte olimpiai szereplését: csütörtökön a 23., 20. és 21. helyen végzett, összesítésben 25. lett, ezért nem vehet részt a záró éremversenyben. A Laser Radialosok mezőnyében Érdi Mária 14. és 11. lett, összesítésben jelenleg 15., a hátra lévő két futamban kiemelkedően kell teljesítenie, hogy a záró versenyen ott lehessen az érmes helyekért zajló küzdelemben.

Az UTE 28 éves versenyzője mindössze három századdal maradt el az egyéni csúcsától.