;

családon belüli erőszak;kézjelek;

Krysia Paszkót a francia ötlet inspirálta, úgy döntött, ő is csinál valami hasonlót

- Segítségkérő jelzés bevezetésén dolgozik a rendőrség

A rendőrség egy olyan, nemzetközileg már alkalamzott segítségkérő jelzés bevezetésén dolgozik, amellyel a kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek szavak nélkül jelezni tudják, hogy veszélyben vannak.

Magyarországon április óta használhatnak segélykérő kódokat az érintettek, de nem csak a kezükkel, hanem a szociális médiában, kódszavakkal is üzenhetnek. Ötvös Veronika pszichológust a NANE Egyesület szakértőjét arról kérdeztük, mik a tapasztalatok, működnek-e, működhetnek-e ilyen cselekvési módok kiélezett, akár életveszélyes helyzetekben. „Ezzel kapcsolatban még nincs tapasztalatunk. Ha családi erőszakhoz hívják ki a járőrt, akkor neki kötelessége intézkedni, és külön kihallgatni a két felet, tehát elvileg nem fordulhat ilyenkor elő, hogy a bántalmazott nőnek külön jelezni kelljen kódolt formában, hogy a partnere állításával szemben, igenis baj van. Családon belüli erőszak esetén előfordulhat, hogy a rettegő nő nem tud leadni egy ilyen jelzést úgy, hogy a bántalmazója ne vegy észre.

A jelezés valójában akkor működhet jól, ha az, akinek leadjuk, tudja mit kell tennie, illetve, ha az áldozat is olyan körülmények között van, hogy ezt megteheti. Ilyen szelsőséges eset lehet például, hogy egy emberkereskedelem áldozatává váló nőt a futtatója súlyosan megver, majd orovoshoz viszi azzal a mesével, hogy az utcán valahol megtámadták, balesetet szenvedett. Ha ilyen helyzetben az áldozat tudna észrevétlenül jelzéseket adni úgy, hogy azt csak az orvos vagy az asszisztense lássa, az jó lenne, de arra őket is ki kellene képezni, hogyan és mit tegyenek ilyenkor, hiszen nekik is egy erőszakra hajlamos személy előtt kellene cselekedniük. Mert sok mindent lehet tenni: időt húzni például, valamilyen ürüggyel kiküldeni az asszisztenst segítségért. A jelzés jó eszköz lehet, de a rendőröknek enélkül is fel kell tudniuk mérni a helyzeteket, és annak megfelelően intézkedniük. Nekik a jelelés plusz segítség lehet.

Milyen helyzetben lehet életszerű egy ilyen jeladást? Például egy utcai támadás esetén, ahol a támadó azt adja elő a kihívott rendőröknek, hogy a nő az ismerőse, nem történt semmi különös, csak egy kicsit összeszólalkoztak.

A jelzés maga jó ötlet, de fontos, hogy a felelősséget az viselje, akinek az szól. Nem arról van szó, hogy az áldozatok ne kérnének segítséget, hanem arról, hogy nagyon sokszor nem kapnak. Leadják a jelzést, de mi történik az után? Mi garantálja a biztonságukat? – hívta fel a figyelmet Ötvös Veronika.

Segítség a gyógyszertárban és a FecebookonFranciaországban is megugrott a családon belüli bántalmazások száma a lezárások alatt, sokan azonban nem tudják nyíltan elmondani, mi történt velük: vagy azért, mert jelen van a bántalmazójuk, vagy azért, mert egyszerűen nem merik. Miattuk vezetett be a francia kormány egy egyezményes kódot, amellyel a bántalmazott nők segítséget tudnak kérni a gyógyszertárakban, mivel azok a legszigorúbb korlátozások idején is nyitva voltak/vannak. Mindössze annyit kell mondaniuk a patikusnak, hogy „maszk 19”, amiből tudja, hogy értesítenie kell a rendőrséget. * Lengyelországban egy 17 éves gimnazista, Krysia Paszko állt elő egy forradalmi ötlettel 2020 áprilisában. Hallott a francia kódról, ezért úgy döntött, ő is csinál valami hasonlót - írja a 444.hu. Megkérte egy grafikus ismerősét, hogy hozzanak létre egy Facebook oldalt egy fiktív kozmetikai cégnek. Ezután pedig a saját Facebook oldalára kiírta a linkkel együtt, hogy: „Ha erőszakos emberrel vagy karanténban vagy elszigetelésben, küldj egy üzenetet. Tegyél fel egy kérdést a kozmetikumokról, mi pedig figyelemmel kísérünk téged. Ha leírod a "STOP” szót, a nevedben hívjuk a rendőrséget.” A lány Facebook-üzenetét több ezren osztották meg, olyan sok üzenet érkezett, hogy Paszko nem tudta már őket egyedül kezelni, ezért mostanra a válaszadásban ügyvédek, rendőrök, pszichológusok és a önkéntese segítik őt. A weboldal mostanra az üzeneteket is tudja szűrni sürgősség alapján, így a pszichológusok azonnal tudnak reagálni a segítségre szoruló nők vészjelzésére.

Bár a tudósok régóta figyelmeztettek arra, hogy a klímaváltozás ilyen szélsőséges időjárással járhat, most sokakat mégis meglepett, hogy ez ilyen gyorsan történik - a globális légkör 1,2 Celsius-fokkal melegebb, mint az ipar előtti átlag.