bántalmazás;kínzás;nyomozás;gyermekotthon;Kalocsa;

- Polt Péter elrendelte a nyomozás folytatását a kalocsai gyermekotthoni kínzások ügyében

A legfőbb ügyész szerint a rendőrség megalapozatlanul zárta le az eljárást, ugyanakkor bizonygatta: a nyomozók pártatlanok és elfogulatlanok.

Felülvizsgáltam a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányságon kiskorú veszélyeztetésének bűntette miatt folytatott büntetőügyben a nyomozó hatóság 2021. május 24-én meghozott eljárást megszüntető határozatát, a megelőző eljárással együtt – válaszolta Polt Péter legfőbb ügyész szerdán Vadai Ágnes (DK) országgyűlési képviselő két héttel ezelőtt benyújtott írásbeli kérdésére. A levelezés az ügyészségi portálon olvasható.

Az ellenzéki képviselő levelében emlékeztetett: először februárban fordult a legfőbb ügyészhez az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) fenntartásában működő kalocsai speciális gyermekotthonban történtek, a gyermekekkel szemben állítólag folytatott bántalmazás, megalázó bánásmód, kínzás és terror ügyében. Ezeket, mint írta megerősítették korábbi ottani gondozottak, név nélkül nyilatkozó jobb érzésű nevelők, végül egy részüket az ügyben – képviselői közbenjárásra – indított ombudsmani vizsgálatról szóló jelentés is.

Vadai Ágnes felsorolta mindazokat a szörnyűségeket, amelyről a Népszava is beszámolt a 24.hu felkavaró cikke nyomán még tavaly augusztusban. Az egyik volt lakó, Rostás Krisztián egy nevelő szadista módszereiről számolt be, akinek kínzását állítása szerint ő maga is elszenvedte. Mint mondta, vele is megtörtént, hogy a nevelő „poénből” a heréit rugdosta, mintha egy autó gázpedálját nyomogatná. Más esetben pedig csípőfogóval tekergette a mellbimbóit.

„Egy 2014-es intézeti gyermeknapon, az intézet sportpályáján airsoft puskákkal futóvadlövészetet rendeztek. A gyerekek voltak a vadak. Voltak a vezetőség tagjai közül is, akik lövöldöztek, és hangosan röhögtek közben”– számolt be akkor a József álnevű felügyelő egy évekkel ezelőtti esetről.

Az ellenzéki politikus szerint a bántalmazásokat, kínzásokat átélők a legfölháborítóbb esetek között említették a gyerekek éheztetését, rászoktatását a dohányzásra, hogy a függőség kialakítása után a nikotin megtagadásával lehessen kényszeríteni őket. Azt is megemlítette, hogy a gyerekek lelkigondozását olyan papra bízták, aki ellen folyt már egyházi eljárás szexuális molesztálás miatt. Ezért Vadai Ágnes felháborodott, hogyan zárhatták le a nyomozást „bizonyítékok hiányában”.

Polt Péter, aki a korábbi képviselői kérdést feljelentésként értelmezte, most azt állította:

„Észleltem, hogy az ügy büntetőjogi megítélése szempontjából releváns tények teljeskörű felderítése nem történt meg, ezért az eljárás megszüntetésére megalapozatlanul került sor. A határozat hatályon kívül helyezése és a nyomozás folytatása iránt a szükséges intézkedést megtettem.”

Vadai Ágnes felvetésére, hogy helyes volt-e a területileg illetékes rendőr-főkapitányságra bízni a nyomozást – az esetleg fennálló személyi kapcsolatokra, összefonódásokra való tekintet nélkül –, a legfőbb ügyész azt írta, hogy „a nyomozó hatóság eljárását pártatlanul végezte, elfogultságra okot adó körülmény nem merült fel”.

A tehergépkocsi vezetője eddig tisztázatlan körülmények között vesztette életét.