film;

- Vak brit filmesek

A xenofóbia tematikája két évtizeddel ezelőtt jelen volt a brit filmekben.

A skót Limbo című vígjáték olyan témával foglalkozik, amely a brit filmek esetében ritka: a bevándorlás témakörével. A The Guardian című lap, miközben elismeri a skót forgatókönyvíró-rendező Ben Sharrock alkotását, a művészek hiányosságára hívja fel a figyelmet. Steve Rose, a cikk írója szerint ha már a politikusok az elmúlt években fő témaként kezelték az idegenellenesség terjedését, a filmeseknek sokkal erősebben illett volna reagálnia erre a társadalmi folyamatra. Hangsúlyozza, hogy a xenofóbia tematikája két évtizeddel ezelőtt jelen volt a brit filmekben, a kétezres években Michael Winterbottom, Nick Broomfield és Ken Loach is foglalkozott a jelenséggel.

Az újságíró szerint a kontinens filmeseinél jelenleg sokkal jobb a helyzet, a finn Aki Kaurismaki például két filmet is forgatott migráns témában: a Kikötői történet és A remény másik oldala címűeket. De említi a cikk a francia Jacques Audiard 2015-ben Cannes-i Arany Pálmát nyert Dheepan - Egy menekült története című alkotását is. 

2016-ban készült magyar film is a témában: Vranik Roland Az állampolgár című drámájában Wilson, az afrikai bevándorló és Mari, az idősödő családanya intim viszonyát mutatja be kellő érzékenységgel.

Az idei Cannes-i fesztiválon bemutatkozott Blue Bayou (Justin Chow rendezése) pedig új szemszögből mutatja be a témát: mi történik akkor, ha valakit, akit hároméves korában illegálisan örökbe fogadtak, harminc év után ki akarnak kitoloncolni. 

Urbányi Zóra énekes-dalszerző egyszerre találja meg a helyét Los Angeles és Budapest zenei közegében.