áremelkedés;konjunktúraindex;GKI Gazdaságkutató Zrt.;

Képünk illusztráció.

- Minden kereskedő nagyon árat akar emelni, és az építőiparban sincs ez másképp

Aki azt hitte, lassul a pénzromlás mértéke, netán meg is áll, az nagyot tévedett, 2021 az infláció éve lehet.

Miközben a gazdaság kezd visszakapaszkodni a járványválság előtti szintre (fél évnyi, folyamatos emelkedés után a GKI Gazdaságkutató konjunktúraindexe júliusban elérte 2019 végi szintet), az átlagembernek, azaz a fogyasztónak egyre nehezebb lesz a sora. 

A GKI legfrissebb prognózisából az derül ki, hogy  

Az áremelési törekvés a kereskedelem kivételével minden ágazatban erősödött. Féreértés ne essék, így is a kereskedelemben a legerősebb az áremelési szándék, csak éppen nem fokozódott. A cégek zöme drágításra készül, és ugyanez a helyzet az építőiparban is.

Noha az utóbbi szektorban már így is olyan mérvű volt az áremelkedés, hogy felmorzsolta az összes állami támogatást (erről itt olvashat bővebben). Illetve Orbán Viktor személyesen jelentette be, hogy a kormány visszakalapálja az építőipari tarifákat, de a kormány kevés eséllyel képes ellentartani a nemzetközi folyamatoknak.

Persze a kereskedelmi szektor szándékai nem esnek egybe a lakosság vágyaival. Az emberek ugyanis májusban még jelentős inflációnövekedéssel számoltak,  ám június után júliusban optimistábbak lettek az átlagpolgári várakozások, azaz sokan bíztak a pénzromlás ütemének lassulásában.

A lakosság pénzügyi helyzetének alakulását az előző hónaphoz képest enyhén romlónak, ám a válság előttit elérőnek, megtakarítási képességét pedig kissé javulónak értékelte.

Az illetékes hatóság engedélyezte a tervezett nukleáris blokkok alatti terület vízmentesítés-tesztjét. A gigaberuházásért felelős előző államtitkár ehhez köthető menesztése és lehallgatási gyanúja mégis kiszivárgott.