A dalai láma körei ahhoz már hozzászokhattak, hogy Kína komoly érdeklődést mutat irántuk és komoly kémtevékenységet folytat velük szemben, az azonban váratlan, hogy nem csak Pekingből, hanem máshonnan is figyel rájuk a Nagy Testvér. Az NSO Group izraeli cég Pegasus nevű kémszoftverével, mint az elemzésekből kiderül, minden jel szerint a buddhista vallási vezető legfelsőbb tanácsadóinak telefonjait is figyelték. A vizsgálat alapján erős a gyanú, hogy az indiai kormány választotta ki a potenciális célpontokat. Így került célkeresztbe a száműzetésben lévő kormány elnöke, Lobsang Sangay, továbbá Gyalva Karmapa buddhista szellemi vezető munkatársai, valamint számos más. Megfigyelhették továbbá az indiai száműzetésben élő közösséghez tartozó aktivisták és egyházi személyek telefonszámát is.
Az NSO Pegasus kémprogramja lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy beszivárogjanak a telefonokba, elemezzék a hívásokat, üzeneteket és a tartózkodási helyet. Teljesen tisztán azonban nem lehet látni a telefonok megfigyelése ügyében, mert az érintett tibetiek egy része nem tette elérhetővé, hogy telefonjaikat szakértők átvizsgálják és megállapítsák, feltörték-e azokat, vagy sem, s hackertámadás áldozatai voltak-e. Ám a feltételezett indiai ügyféllistán szereplő 10 másik telefon technikai elemzése során mindenesetre a Pegasus nyomaira bukkantak.
Az Amnesty International biztonsági laboratóriuma által elemzett 67 telefonból 37-en találtak Pegasusra utaló jeleket. Abból a 48 megvizsgált iPhone-ból, amelyet a listán való felbukkanásuk óta nem állítottak vissza gyári állapotba, vagy nem cseréltek le, 33-nál fedezték fel a Pegasus nyomait vagy a találtak fertőzési kísérletre utaló jeleket. Az iPhone-ok naplózzák azokat az információkat, amelyek a kémprogrammal való fertőzésről árulkodhatnak.
Mindenesetre ha a sejtés igaz, az rámutat arra, hogy az indiai száműzetésben élő tibeti vezetés és a menedéket adó újdelhi kormány kapcsolata nem éppen felhőtlen. A dalai láma és körei 1959-ben elmenekültek Indiába a kínai elnyomás elől.
Az indiai megfigyelésre tett kísérletek mindenképpen újnak tekinthetőek, azt azonban eddig is tudni lehetett, hogy Peking is információkat gyűjt a száműzetésben élő közösség tagjairól. Bár Kína legközelebbi megfigyelőállásai több száz kilométerre találhatóak a tibeti vezetésnek otthont adó, a Himalája lábánál lévő Dharamszalától, az ott élő tibetiek mégis gyakran érezték úgy, hogy szinte minden lépésüket figyelik.
A hegyvidéki állomáson rendszeresen észleltek feltételezett kínai kémeket. Egy évtizeddel ezelőtt egy digitális biztonsági szakértő hitetlenkedve figyelte, ahogy a tibeti kormány számítógépein lévő érzékeny besorolású fájlokat a szeme előtt a képernyőn teszik a lomtárba. Ez az intermezzo egy hatalmas kiberkémkedési hálózat, a GhostNet feltárásához vezetett, amelyet nagyrészt kínai szerverekre vezettek vissza.